Ponad 70 litrów deszczu na metr kwadratowy spadło w ciągu ostatniej doby na Dolnym Śląsku, a w Małopolsce - ponad 50 litrów. Takie ilości wody powodują coraz więcej problemów w tych regionach, tym bardziej że we wtorek od rana znowu silnie pada. Możliwe są lokalne podtopienia, szczególnie w rejonach podgórskich, górskich i zurbanizowanych - ostrzega Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Od poniedziałku przez Polskę przechodzą związane z niżem deszczowo-burzowe fronty. Sprawiają, że z godziny na godzinę w wielu regionach Polski przybywa wody.
Jak informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, minionej doby (w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek) opady deszczu najsilniejsze były na południu kraju - w Małopolsce i na Śląsku. W ciągu 24 godzin w Krakowie spadło 72 l deszczu na metr kwadratowy, a we Wrocławiu 52 l/mkw.
We wtorek rano najmocniej padało na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. W Poznaniu przybyło 40 l wody na metr kwadratowy, w Zielonej Górze 35 l/mkw., w Warszawie przybyło 30 l/mkw., a w Łodzi - 25 l/mkw.
15 przekroczeń stanów alarmowych
Zarówno umiarkowane, ale trwające przez dłuższy czas opady, jak i gwałtowne ulewy towarzyszące burzom mogą wywoływać problemy. "Sytuacja hydrologiczna w kraju jest dynamiczna - możliwe są lokalne podtopienia, szczególnie w rejonach podgórskich, górskich i zurbanizowanych. Występują gwałtowne wzrosty stanu wody związane z intensywnymi opadami deszczu" - ostrzega w komunikacjie MAC.
O godz. 5.00 zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na 5 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 10 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Do przekroczenie stanu ostrzegawczego doszło na 17 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 23 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.
Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na które powołuje się ministerstwo, we wtorek rano w Polsce obowiązywało siedem ostrzeżeń hydrologicznych, z czego trzy 3. stopnia i cztery 2. stopnia. Nie ogłoszono żadnego ostrzeżenia 1., czyli najwyższego stopnia.
Ostrzeżenia dla zachodu i południa
Wtorkowe ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia obowiązuje w województwach: śląskim (zlewnie: Małej Wisły, Przemszy, Soły, na innych mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz w zlewniach zurbanizowanych), małopolskim (zlewnie: Soły, Skawy, Raby, Uszwicy, Szreniawy, Dunajca, Ropy, na innych mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz w zlewniach zurbanizowanych), łódzkim (zlewnia Górnej Warty), wielkopolskim (zlewnia Warty).
Na tych terenach poziomu wody w rzekach może wzrosnąć do dolnej części strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo, zwłaszcza na mniejszych dopływach, do stanów alarmowych.
Ostrzeżenia 3. stopnia dotyczą województw: dolnośląskiego (dopływy Odry), opolskiego (odpływy Odry), śląskiego (zlewnia Górnej Warty oraz dopływów Odry). Oznaczają, że po intensywnych opadach może dojść do gwałtownych wzrostów poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych lub/i alarmowych.
IMGW ostrzega przed opadami
IMGW wydało ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i możliwością wystąpienia burz. Ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia dotyczące opadów deszczu wydano dla województw dolnośląskiego i pomorskiego, a 1. stopnia dla woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego. Ostrzeżenie 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia burz obowiązuje w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim, a burz z gradem w woj. mazowieckim, lubelskim i podkarpackim.
Autor: js,pk/mj / Źródło: TVN Meto, PAP