Po sześciu godzinach lotu dwa astronauci dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Amerykanin i Rosjanin dołączyli do pozostałych członków załogi i będą kontynuować badania naukowe.
Dwóch astronautów - Rosjanin Fiodor Jurczichin i Amerykanin Jack Fischer - wyruszyło w czwartek na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach Ekspedycji 51. Mężczyźni polecieli tam statkiem Sojuz MS-04 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Wystartowali o godzinie 9.13 polskiego czasu. Ich podróż do modułu dokowania statków Sojuz - Poisk trwała sześć godzin.
Dwa dni po nich do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dotrze zaopatrzeniowy statek Cygnus. Dostarczy on zapasy pozwalające prowadzić badania w znajdującym się na stacji laboratorium.
Doświadczenie i obawy
58-letni Jurczichin jest doświadczonym astronautą i poleciał w Kosmos już po raz piąty. Z kolei dla 43-letniego Fischera jest to pierwsza misja kosmiczna. Amerykanin podejrzewa, że największym wyzwaniem będzie korzystanie z toalety w stanie nieważkości.
- Wszystko działa na zasadzie ssania, to naprawdę trudne - powiedział Fischer w trakcie jednego z wywiadów przed wylotem. - Nie da się wypróbować tego na Ziemi, więc podchodzę do czynności kosmiczno-sanitarnych z szacunkiem, przygotowaniem i dużą dawką przerażenia - dodał.
Astronauci spędzą na ISS około czterech miesięcy.
Mniejsza załoga
Na pokładach statków Sojuz zazwyczaj znajduje się trzech astronautów. Tym razem było ich jedynie dwóch. Było to związane z reorganizacją lotów załogowych na ISS. Agencja Roskosmos podjęła taką decyzję 13 września 2016 roku. Począwszy od misji Sojuz MS-04 składy części załóg statków Sojuz zostały zmniejszone do dwóch astronautów w celu usprawnienia funkcjonowania rosyjskiej części stacji. Zmiana ma obowiązywać do uruchomienia modułu Nauka, co ma nastąpić pod koniec 2017 roku.
Jurczichin i Fischer zostali początkowo mianowani do załogi misji Sojuz MS-05, jednak po wprowadzonych zmianach zostali przeniesieni do podstawowej załogi Sojuza MS-04.
Autor: zupi/ja / Źródło: NASA, Reuters