Zalane podwórka i piwnice. W Bielsku Podlaskim roztopy spowodowały lokalne podtopienia. W Ciechanowcu (woj. podlaskie) strażacy workami z piaskiem zabezpieczyli posesje i stadion miejski. Lokalne władze spodziewają się, że poziom rzeki Nurzec może jeszcze wzrosnąć.
Sobota w wielu miejscach upływała pod znakiem podtopień. W Bielsku Podlaskim zalewało podwórka i piwnice. Poszkodowanym mieszkańcom pomagała straż pożarna. Bielszczanie podkreślali, że takie podtopienia zdarzały się im już wcześniej.
Ciechanowiec: pomoc strażaków
W Ciechanowcu w województwie podlaskim strażacy, za pomocą worków z piaskiem, zabezpieczali posesje i stadion miejski. Niestety - kilka piwnic zostało zalanych. Mieszkańcy Ciechanowa musza być nadal w gotowości, ponieważ lokalne władze spodziewają się, że poziom rzeki Nurzec może jeszcze wzrosnąć.
Warmia i Mazury: zalana droga S7
- Spływająca z pól woda zalała drogę krajową nr 7 na odcinku między Nidzicą a Olsztynkiem. Ruch na tej trasie się odbywał, ale jest utrudniony - poinformowała w sobotę warmińsko-mazurska straż pożarna.
Jak podała wojewódzka straż pożarna w Olsztynie, utrudniony był zwłaszcza przejazd w okolicach miejscowości Frąknowo k. Nidzicy.
Od rana w woj. warmińsko-mazurskim strażacy pompowali wodę w 13 miejscach (przede wszystkim w powiecie niedzickim), ale kolejnych 15 miejsc zgłoszono do pompowania w dalszych godzinach dnia. Jak powiedział dyżurny straży pożarnej, zgłoszenia te dotyczyły m.in. posesji i domów, ale nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców.
Alarm przeciwpowodziowy w okolicach Płocka
W sobotę o godz. 20.00 w siedmiu położnych nad Wisłą gminach powiatu płockiego wprowadzono alarm przeciwpowodziowy. Alarm, trwający do odwołania, obowiązywał w gminach: Wyszogród, Gąbin, Słupno, Słubice, Bodzanów, Nowy Duninów i Mała Wieś.
Ostrzeżenia IMGW
Wcześniej w sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał cztery ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody powyżej stanów alarmowych na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. IMGW wydał także dziewięć ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia wzrostów poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, podkarpackiego i łódzkiego.
Przekroczone stany alarmowe
Przekroczenia stanu alarmowego na rzekach wystąpiły w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w województwie lubelskim na terenie powiatu włodawskiego oraz na obszarze miast Krasnystaw i Włodawa, a pogotowie przeciwpowodziowe - w powiatach włodawskim, ryckim. W województwie mazowieckim alarm przeciwpowodziowy dotyczy powiatu siedleckiego (gminy Mokobody, Siedlce i Suchożebry) oraz miasta Garwolin. Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w powiatach lipskim i płockim, w gminach Korczew, Brańszczyk, Wyszków, Zabrodzie, Somianka, Dąbrówka, Radzymin, Brok, Małkinia Górna, Nur, Przyłęk, Wyszogród, Gabin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów.
Na terenie województwa wielkopolskiego pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy gmin Chocz, Czermin, Gizałki, Gołuchów, Pleszew. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje także na terenie województw dolnośląskiego (gminy Milicz i Żmigród), opolskiego (gminy Brzeg, Głogówek) i świętokrzyskiego (gmina Wąchock). Natomiast alarm przeciwpowodziowy ogłoszono na terenie województwa łódzkiego w gminie Sulejów.
- We wszystkich tych miejscach służby prowadzą stały monitoring - informowało MAC.
MAC monitoruje poziom wód
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że służby wojewodów na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych w całym kraju. Obecnie nie występuje zagrożenie powodziowe, choć lokalnie wody znacząco przybyło i nadal będzie przybywać.
Autor: map,pl/ja/rs / Źródło: IMGW, TVN24, PAP, MAC