Wiosenne roztopy podnoszą poziom wody w polskich rzekach. Sytuacja jest na razie stabilna, ale Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił w kilku miejscach w kraju ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Z kolei Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wprowadziło w kilku powiatach woj. podkarpackiego, lubelskiego i mazowieckiego pogotowie przeciwpowodziowe. Służby zarządzania kryzysowego pozostają w stanie podwyższonej gotowości.
Sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna w kraju na razie jest stabilna - poinformowało w komunikacie prasowym MAC. Ze względu na wzrost temperatur topnieje pokrywa śnieżna, powodując odwilż, która jeszcze nie grozi podtopieniami czy powodziami, ale służby hydrologiczne i wojewodowie są w gotowości i prowadzą stały monitoring poziomu wody w polskich rzekach.
Ostrzeżenia hydrologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenie powodziowe drugiego stopnia dla woj. świętokrzyskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Stany wód układają się tam w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale w większości miejsc cały czas poniżej stanów alarmowych.
Rzeki powyżej stanów alarmowych
We wczesnych godzinach porannych odnotowano przekroczenie stanu alarmowego jedynie w woj. lubelskim na Bugu w Kryłowie i Strzyżowie oraz na Krznie w Malowej Górze, w woj. świętokrzyskim na Koprzywiance w Koprzywnicy oraz w woj. wielkopolskim na rzece Kuroch w Odolanowie.
Natomiast stan ostrzegawczy przekroczony jest na 31 stacjach wodowskazowych: 19 w dorzeczu Wisły i 12 w dorzeczu Odry.
Pogotowie przeciwpowodziowe
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w związku z trudną sytuacją hydrologiczną wydało pogotowie przeciwpowodziowe w kilku powiatach. Na terenie woj. lubelskiego w powiecie włodawskim, na terenie woj. mazowieckiego w powiecie siedleckim oraz na terenie woj. podkarpackiego w powiecie jarosławskim, leżajskim i niżańskim.
Podtopienia na zdjęciach Reporterów 24
Zdjęcia z roztopów i wzbierających rzek dostajemy na Kontakt Meteo i Kontakt 24. Sytuacja nie wygląda dramatycznie, ale prognozy pogody nie są optymistyczne. Temperatura z każdym dniem będzie wzrastać, co oznacza, że więcej wody zostanie uwolnionej do rzek.
Autor: mm/mj / Źródło: MAC, IMGW, TVN Meteo, Kontakt 24