Naukowcy, którzy zajmują się badaniem zachowań słoni ciągle odkrywają u tych zwierząt pewnego rodzaju podobieństwo do ludzi. Eksperymenty dowodzą, że słonie doskonale rozumieją niektóre zachowania człowieka, co więcej, wykazują zachowania, które dotąd charakteryzowały homo sapiens.
Zespół naukowców ze szkockiego Uniwersytetu w St Andrews pod kierunkiem prof. Richarda Byrnea odkrył, że słonie potrafią rozpoznać pewne czynności człowieka, w tym na przykład moment, w którym ktoś w nie celuje. Jak się okazuje, ta umiejętność jest u nich naturalna i sugeruje, że słonie posiadają inteligencję.
Podobne do ludzi
Pozytywne opinie o słoniach (i nie tylko) wyrażane są od dawna. Dwa wieki temu Darwin napisał, że człowiek i zwierzęta wyższe dzielą "te same zmysły, intuicje, doznania, uczucia i emocje, nawet te bardziej złożone jak na przykład zazdrość, podejrzliwość, wielkoduszność; praktykują też podstęp i są mściwe".
Z kolei brytyjski ekspert od słoni - James Williams, znany jako Elephant Bill podczas pobytu w Birmie przed i w trakcie trwania drugiej wojny światowej, zaobserwował u tych zwierząt niezwykłą inteligencję. Stwierdził później, że dostrzegł ich" empatię, swoiste wyrafinowanie emocjonalne a także gniew".
"Coś się tam dzieje"
Zachowania słoni, które zbliżone są do człowieka zostały także zauważone przez psychologa Graeme'a Shannona z angielskiego Uniwersytetu w Sussex . - Wydaje się, ze coś się tam dzieje - mówi naukowiec o słoniach, z którymi obcuje w Kenii. Shannon tłumaczy, że jego zdaniem słonie w tym kraju potrafią odróżnić języki: angielski, czyli język turystów, maa - język Masajów, którzy są potencjalnie niebezpieczni dla zwierzęcia oraz suahili - język uznawany jako bezpieczny. Doszedł do takiego wniosku, kiedy prowadził obserwacje słoni: gdy zwierzęta usłyszały maa stawały się niespokojne, kiedy suahili - były spokojne.
Dobry słuch
Z kolei psycholog zwierzęcy Karen McComb, która również pracuje na Uniwersytecie w Sussex przeprowadziła kiedyś eksperyment, w którym potwierdziła, że słonie potrafią rozpoznać ponad 100 różnych dźwięków.
Autor: kt/rs / Źródło: The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: EPA