Słońce coraz bardziej aktywne? W ciągu zaledwie 24 godzin wygenerowało z siebie trzy rozbłyski, z których każdy - do czasu, aż nie pojawił się następny - zasłużył sobie na miano najpotężniejszego w tym roku.
We wtorek o godz. 03.11 czasu polskiego na Słońcu doszło do trzeciego bardzo silnego rozbłysku w ciagu zaledwie 24 godzin. Oznaczono go jako rozbłysk typu X3.2 i ogłoszono najsilniejszym, jaki wystąpił w tym roku na naszej dziennej gwieździe.
Podano też, że to trzeci najpotężniejszy rozbłysk w trwającym obecnie 11-letnim cyklu aktywności słonecznej, a także 18 w tym cyklu rozbłysk klasy X.
Co jeden, to silniejszy
Wcześniej, bo w poniedziałek o godz. 18.05 czasu polskiego, także miał miejsce rozbłysk klasy X2.8. Do czasu, aż pojawił się rozbłysk klasy X3.2, to on był uznawany z najsilniejszy. Co ciekawe - ów rozbłysk strącił z piedestału ten, do którego doszło w poniedziałek o godz. 04.17 czasu polskiego (X1.7).
Dwa koronalne wyrzuty masy
Wszystkie trzy rozbłyski miały miejsce miejsce tuż za wschodnim brzegiem tarczy naszej dziennej gwiazdy. Tylko dwa ostatnie doprowadziły do powstania tzw. koronalnego wyrzutu masy, czyli olbrzymiego obłoku plazmy, który wylatuje ze Słońca w przestrzeń międzygwiezdną. Ponieważ plazma nie była skierowana w stronę Ziemi, ani ludzie na Błękitnej Planecie, ani astronauci przebywający na orbicie, nie odczują skutków koronalnego wyrzutu masy. Obłok może jednak zakłócić pracę niektórych satelitów.
Maksimum przypada na 2013 rok
Ostatnia aktywność słoneczna, pomimo że na 2013 rok przypada jej maksimum, zadziwiła astrofizyków. Jak dotąd Słońce było wyjątkowo spokojne. Z czym ów spokój mógł mieć związek przeczytacie tu.
Autor: map/mj / Źródło: space.com