W nocy pogoda może okazać się niebezpieczna. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed oblodzeniami. W kolejnych dniach dokuczą roztopy, silny wiatr oraz opady marznące.
W regionach północno-wschodnich kraju w ciągu najbliższej nocy oraz w czwartek o poranku temperatura minimalna wyniesie od -2 stopni Celsjusza do 0 st. C, a przy gruncie od -3 st. C do -1 st. C. Będzie to sprzyjać powstawaniu oblodzeń.
Przed zjawiskiem ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alarm będzie obowiązywać w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim do godziny 9 w czwartek.
Prognoza zagrożeń na czwartek
W czwartek w wielu regionach mogą pojawić się opady marznące. Ostrzeżenia mają zostać wydane w województwach:
- dolnośląskim, gdzie w nocy w górach i rejonach podgórskich możliwe są słabe opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź;
- opolskim, gdzie w nocy w możliwe są słabe opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź;
- śląskim, małopolskim i świętokrzyskim, gdzie w drugiej części nocy lokalnie prognozuje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu lub mżawki powodujących gołoledź;
- mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim, gdzie w nocy przejściowo prognozuje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu powodującego gołoledź.
Alerty mogą pojawić się między godziną 7.30 w czwartek a 7.30 w piątek.
Prognoza zagrożeń na piątek
W piątek nad ranem w województwie dolnośląskim prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 35 kilometrów na godzinę, w porywach do 70 km/h, z południa i południowego zachodu, zwłaszcza w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim.
W województwie podlaskim w nocy prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna powietrza wyniesie od -1 st. C do 0 st. C, a przy gruncie od -2 st. C do -1 st. C.
W kilku innych regionach będzie ślisko. Ostrzeżenia przed opadami marznącymi mogą dotyczyć województw dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego i świętokrzyskiego, gdzie w godzinach porannych lokalnie prognozuje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu lub mżawki powodujących gołoledź.
Alerty mogą pojawić się między godziną 7.30 w piątek a 7.30 w sobotę.
Prognoza zagrożeń na sobotę
W sobotę synoptycy IMGW mogą ostrzegać przed silnym wiatrem i roztopami. Między godziną 7.30 w sobotę a 7.30 w niedzielę alerty mogą pojawić się w województwach:
- pomorskim, gdzie nad morzem wystąpi silny, południowo-zachodni wiatr, który w porywach osiągnie do 70 km/h;
- zachodniopomorskim, gdzie w powiatach nadmorskich prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, z południowego zachodu;
- wielkopolskim, lubuskim i łódzkim, gdzie nad ranem prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 70 km/h, z południowego zachodu;
- dolnośląskim, gdzie nad ranem prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z południa i południowego zachodu, zwłaszcza w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim. Prognozuje się również stopniowy wzrost temperatury powietrza od około 1 st. C rano do około 7 st. C po południu oraz miejscami opady deszczu poniżej 5 litrów na metr kwadratowy powodujące topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy;
- opolskim, gdzie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru, zwłaszcza na południu regionu, o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h, w porywach rano do 75 km/h, z południa i południowego zachodu. Oprócz tego nastąpi stopniowy wzrost temperatury powietrza od około 1 st. C rano do około 7 st. C po południu oraz miejscami opady deszczu poniżej 5 l/mkw powodujące topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Autor: kw,dd/map,aw / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock