Czy rany mogą goić się tak, żeby nie pozostawały po krzywdzie blizny? Niewykluczone. Pracują nad tym naukowcy z Olsztyna.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Ssaki, w tym ludzie, nie mają zdolności do bezbliznowego gojenia ran. - Każda rana goi się z wytworzeniem blizny, czasami są to blizny przerostowe, utrudniające życie i z kosmetycznego punktu widzenia wyglądające bardzo nieładnie - przyznaje prof. Barbara Gawrońska-Kozak z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.
Właściwość utracona
Ale to nie do końca prawda, ponieważ człowiek ma zdolność do przeprowadzenia bezbliznowego procesu regeneracji tkanki. Problem w tym, że owa zdolność zanika z chwilą przyjścia na świat ponieważ to możliwe jedynie w matczynym łonie.
- Jeżeli operacja na dziecku przeprowadzana jest w łonie matki, to wówczas dziecko rodzi się bez wytworzonej blizny. Nie widać, gdzie ta operacja się odbyła. To znaczy, że tak naprawdę w naszym życiu rozwojowym posiadamy cechę gojenia bezbliznowego, regeneracji, w życiu dorosłym tracimy ją. Czy jest możliwość przekierowania szlaku w życiu dorosłym, aby tej blizny właśnie nie było? Tym się zajmujemy - tłumaczy prof. Gawrońska-Kozak.
Mysia cecha
Jak podkreśla, jest jeden szczep myszy, tzw. myszy nagie, które mają zdolność gojenia bez wytworzenia blizny.
- Te myszy nie mają jednego genu, a ten gen występuje u ludzi. Jest pytanie, czy jest on odpowiedzialny za wytworzenie blizny, czy nie - mówi naukowiec. - W naszych badaniach wykorzystujemy hodowle komórkowe in vitro oraz techniki biologii molekularnej po to, by zbadać mechanizm, dzięki któremu gojenie bliznowe może zostać przekierowane na sposób regeneracyjny. To pomoże w opracowaniu sposobów leczenia oraz terapii dla osób cierpiących na schorzenia skórne - opowiadała dr Joanna Bukowska.
Cenny śluz ślimaka
Olsztyńscy naukowcy pracują też nad możliwością zastosowania związków naturalnie występujących w przyrodzie w celu pomocy pacjentom. Jak zauważyła prof. Gawrońska-Kozak, takim związkiem może być śluz wydzielany przez ślimaki, który ma silne właściwości regeneracyjne.
Zaznaczyła także, że śluz ślimaków już teraz wykorzystywany jest w kosmetykach.
- Może być również stosowany jako terapeutyk i w tym kierunku prowadzonych jest niewiele badań. My planujemy zacząć tę drogę badawczą - dodaje.
Mariola Piłat-Skalmowska z polskiej firmy Snails Garden produkującej kremy kosmetyczne na bazie czystego śluzu ślimaka podkreśliła, że ma on właściwości silnie regenerujące i odbudowujące oraz nawilżające. Ponadto ślimaczy śluz jest bogaty w witaminy, alantoinę i kolagen.
Zadbaj o siebie
Jeżeli jednak nasz problem nie dotyczy blizn, a jedynie np. przesuszającej się czy też podrażnionej po goleniu skóry na nogach, to Ania Lewandowska z pewnością ma na to sposób. Zobacz, jak dbać o nogi by prezentowały się tak pięknie, jak u celebrytki:
Autor: stella/rp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock