Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej codziennie wykonują szereg eksperymentów, które mają usprawnić życie w kosmosie, ale też na Ziemi. Jeden z nich to oczyszczanie wody w ekstremalnych warunkach. Jest szansa, że dzięki komercjalizacji tego wynalazku miliony osób w krajach dotkniętych suszą nie będzie musiało martwić się o niedobory wody pitnej.
Powyższe zdjęcie przedstawia ślady wody na pustyni w Omanie. Wykonał je astronauta NASA, Kjell Lindgren, dnia 11 listopada.
"To delikatne odciski wody na piasku" napisał na Twitterze. Fotografia ma zwrócić uwagę na niedobory wody na Ziemi.
Szansa na sukces
Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej badają różne sposoby oczyszczania wody w ekstremalnych, kosmicznych. Zaawansowane systemy filtracji i oczyszczania wody są szansą dla krajów trzeciego świata na zmaganie się z suszą. Jeśli eksperymenty zakończą się sukcesem nastąpi faza ich komercjalizacji. NASA udostępni swoje patenty organizacjom charytatywnym, które pomagają w krajach niedoboru wody.
Praca na ISS
Astronauci cieszą się wieloma przywilejami m.in. oglądaniem naszej planety z kosmosu, ale muszą też ciężko pracować. Eksperymentują, spacerują w kosmosie i nagrywają filmy, na których wygląda to łatwo i przyjemnie, ale jest wysoce niebezpieczne.
Autor: mar/rp / Źródło: NASA