Skamieniałe fragmenty drzew i zwierząt sprzed kilkunastu milionów lat, ale też jaskinie i wodospady mają przyciągać do "Kamiennego Lasu na Roztoczu". Geopark o takiej nazwie planuje utworzyć samorząd województwa lubelskiego.
- Będziemy dążyć do tego, aby przy udziale lokalnych samorządów powstało stowarzyszenie, które sporządzi projekt i sięgnie po środki europejskie potrzebne na utworzenie geoparku na Roztoczu i jego promocję. To bardzo dobry sposób na rozwijanie turystyki w regionie - zadeklarował wicemarszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski.
"Atrakcja na światową skalę"
Roztocze oferuje wiele unikatowych miejsc, gdzie można poznawać przebieg procesów geologicznych w różnych okresach dziejowych. Do najciekawszych obiektów należą fragmenty skamieniałych sekwoi, liczących sobie kilkanaście milionów lat, które najliczniej występują w okolicach miejscowości Siedliska. Jest to atrakcja na światową skalę - uważa prof. Marek Krąpiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, szef zespołu naukowców, którzy przygotowali dokumentację projektowanego geoparku.
- Takie skamieniałe drzewa występują w Arizonie w USA, w Argentynie czy na Wyspie Lesbos, i turyści przyjeżdżają tam tysiącami. Te na Roztoczu są mało znane, choć opisywał je już Długosz. Geopark należący do sieci UNESCO byłby bardzo dobrą formą ich ochrony, a jednocześnie popularyzacji w interesie lokalnej społeczności - powiedział prof. Krąpiec.
Muzeum w dawnej szkole
Znaleziska na razie można oglądać w muzeum w Siedliskach, utworzonym w budynku dawnej szkoły. Wystawiono tam około 500 fragmentów skamieniałych pni drzew różnej wielkości.
Projektowany geopark ma objąć ponad 600 kilometrów kwadratowych terenów leżących w powiatach tomaszowskim, biłgorajskim i zamojskim na Lubelszczyźnie oraz lubaczowskim na Podkarpaciu.
Oprócz skamieniałych drzew można tu zobaczyć skamieliny stworzeń morskich, które występują m.in. w kamieniołomach w Krasnobrodzie, Bliżowie i Hucie Różanieckiej. Są też głazy narzutowe, jaskinie i wodospady.
UNESCO plecie sieć
Program tworzenia geoparków sformułował Oddział do Spraw Nauk o Ziemi UNESCO w 1997 r. Docelowo w sieci UNESCO ma być przeszło 500 geoparków, obecnie jest ich niespełna 100. W Polsce status geoparku UNESCO ma Łuk Mużakowa woj. lubuskim, obejmujący też tereny w Niemczech. Geoparkami krajowymi są natomiast Góra Św. Anny i Karkonoski Park Narodowy.
Autor: rs / Źródło: PAP