Huragany czy tajfuny to zjawiska pogodowe charakterystyczne dla niektórych regionów świata. Są tak samo naturalne, jak śnieg w grudniu albo deszcze w lipcu dla Polski. Niestety są dużo bardziej niebezpieczne. Zapoznajcie się z mechanizmem ich powstawania
Dla mieszkańców USA i Afryki fakt, że nadciągnie huragan jest oczywisty. Dlatego, kiedy nadchodzi sezon huraganowy, przygotowują się na najgorsze.
Huragan i tajfun to cyklony
Huragany występują w pasach przyrównikowych, na północ i południe, między 5. a 20. równoleżnikiem. Jeśli powstają na Atlantyku nazywa się je właśnie huraganami, jeśli na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim - określa się je mianem tajfunów. Zarówno huragany, jak i tajfuny (oba zjawiska klasyfikuje się jako cyklony tropikalne) niczym się od siebie nie róznią.
Jak powstaje oko cyklonu
Za ich powstanie odpowiadają wysoka temperatura wody i wysoka temperatura powietrza. Aby narodził się cyklon, temperatura wody na powierzchni i na głębokości około 50 m musi mieć ponad 26 st. Celsjusza. Wtedy paruje i wytwarza się obszar niskiego ciśnienia, wprawiający powietrze w wir. W ten sposób tworzy się oko cyklonu, które zaczyna się przemieszczać po oceanie. Jego prędkośc może przekroczyć 250 km/h.
Najczęstsze i kosztowne
Stany Zjednoczone to państwo, którego naturalne katastrofy nie oszczędzają i mocno nadwerężają państwowy budżet. Wśród tych katastrof najczęstsze są huragany. Docierają one do Teksasu oraz na Florydę i Wschodnie Wybrzeże.
Takie warunki towarzyszyły Katrinie:
Autor: map/ms / Źródło: tvn24