Istnieje wiele dziwnych i przerażających zwierząt. Oto siedem z nich, żyjących zarówno w głębinach oceanów, jak i na lądzie, jednak o większości zapewne nigdy nie słyszeliście.
Na świecie żyją miliony różnych gatunków zwierząt. Często wygląd i specjalne zdolności pozwalają im przetrwać w ich naturalnym środowisku. Nadal dowiadujemy się o nowych gatunkach. Wciąż jednak jest wiele takich, o których istnieniu nie mamy pojęcia. O niektórych gatunkach po części nie wiemy zbyt dużo dlatego, że są one przerażające.
Marabut afrykański
Jest to duży ptak brodzący z rodziny bocianów. Jednak nie jest to taki bocian, którego chcielibyście pokazać pociechom i powiedzieć im, że przynosi dzieci. Dlaczego? Bo po prostu jest brzydki. A spotkać można go w Afryce, na południu Sahary, zarówno w wilgotnym, jak i suchym środowisku, często przy siedzibach ludzkich.
Potwora buczynówka
To larwa rzadko występującego motyla. Jej angielska nazwa to Lobster Moth Caterpillar, czyli w wolnym tłumaczeniu larwa ćmy homara, co ma wiele wspólnego z jej wyglądem. Jednak nie jest to homar, którego kojarzymy z talerza. Naturalnie motyle te występują w całej Palearktyce, która obejmuje obszar Europy, Azji i północ Afryki. W Anglii potwora buczynówka jest częściej spotykana na południu.
Azjatycki wargacz owcogłowy
Na szczęście zapewne nigdy nie zobaczymy na żywo dziwacznych potworów z morskich głębin, a azjatycki wargacz owcogłowy jest jednym z tych zwierząt. Jest to jedna z największych ryb wargaczowatych, zamieszkująca wody zachodniego Pacyfiku. Znana jest jedynie na Półwyspie Koreańskim, w Chinach, Japonii i na Wyspach Ogasawara, gdzie występuje w pobliżu skalistych raf.
Golec piaskowy
To gatunek gryzonia z rodziny kretoszczurów. Jego angielska nazwa wiele o nim mówi (Naked Mole Rat - w wolnym tłumaczeniu: nagi kreci szczur), wygląda bowiem jak pomieszanie kreta i szczura, na dodatek bez futra. Na szczęście zwierzę to spędza większość swojego życia pod ziemią. Występuje we wschodniej części Afryki. Jednak poza dziwnym wyglądem, te stworzenia zdecydowanie można uznać za niezwykłe. Są odporne na raka, długowieczne, a do tego nie odczuwają bólu.
Płaszczak
Jeśli myśleliście, że żarłacz biały jest najbardziej przerażającym ze zwierząt, z pewnością nie widzieliście jeszcze płaszczaka. Ten niezwykły rekin zamieszkuje wody Atlantyku i Pacyfiku. Zazwyczaj trzyma się blisko dna i rzadko spotykany jest na mniejszych głębokościach. Długie i bardzo elastyczne szczęki pozwalają mu połykać ofiary w całości, a liczne rzędy małych, ostrych zębów uniemożliwiają ucieczkę. Płaszczak żywi się zarówno rybami, jak i innymi rekinami.
Zębacz pasiasty
Dno oceanu stanowi zupełnie odrębny świat, w którym żyje wiele niebezpiecznych gatunków zwierząt, a jednym z nich jest zębacz pasiasty. Ten potwór naturalnie utrzymuje ciągły przepływ krwi w organizmie, pływając w lodowatych wodach Atlantyku i Północnego Pacyfiku. Do tego ma ostre zęby, którymi chwyta przepływające obok ofiary.
Gwiazdonos amerykański
Ten kret wygląda zupełnie jakby był z innej planety. Występuje na wilgotnych, nisko położonych terenach wschodniej Kanady i północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Łatwo rozpoznać go po 22 mięsistych wyrostkach przy ryjku, których używa jako narządów dotyku. Gwiazdonos jest dobrym pływakiem i to między innymi w wodzie zdobywa pożywienie. Jednak, tak jak inne krety, na codzień kopie nory i żyje pod ziemią.
Autor: zupi/mab / Źródło: 4 All Travelers, wikipedia