Siedem najokropniejszych zwierząt świata, o których istnieniu nie mieliście pojęcia


Istnieje wiele dziwnych i przerażających zwierząt. Oto siedem z nich, żyjących zarówno w głębinach oceanów, jak i na lądzie, jednak o większości zapewne nigdy nie słyszeliście.

Na świecie żyją miliony różnych gatunków zwierząt. Często wygląd i specjalne zdolności pozwalają im przetrwać w ich naturalnym środowisku. Nadal dowiadujemy się o nowych gatunkach. Wciąż jednak jest wiele takich, o których istnieniu nie mamy pojęcia. O niektórych gatunkach po części nie wiemy zbyt dużo dlatego, że są one przerażające.

Marabut afrykański

Jest to duży ptak brodzący z rodziny bocianów. Jednak nie jest to taki bocian, którego chcielibyście pokazać pociechom i powiedzieć im, że przynosi dzieci. Dlaczego? Bo po prostu jest brzydki. A spotkać można go w Afryce, na południu Sahary, zarówno w wilgotnym, jak i suchym środowisku, często przy siedzibach ludzkich.

Marabut afrykańskiWikimedia Commons (CC BY SA 2.0) / Rusty Clark

Potwora buczynówka

To larwa rzadko występującego motyla. Jej angielska nazwa to Lobster Moth Caterpillar, czyli w wolnym tłumaczeniu larwa ćmy homara, co ma wiele wspólnego z jej wyglądem. Jednak nie jest to homar, którego kojarzymy z talerza. Naturalnie motyle te występują w całej Palearktyce, która obejmuje obszar Europy, Azji i północ Afryki. W Anglii potwora buczynówka jest częściej spotykana na południu.

Potwora buczynówkaWikimedia Commons (CC BY SA 3.0) / Kulac

Azjatycki wargacz owcogłowy

Na szczęście zapewne nigdy nie zobaczymy na żywo dziwacznych potworów z morskich głębin, a azjatycki wargacz owcogłowy jest jednym z tych zwierząt. Jest to jedna z największych ryb wargaczowatych, zamieszkująca wody zachodniego Pacyfiku. Znana jest jedynie na Półwyspie Koreańskim, w Chinach, Japonii i na Wyspach Ogasawara, gdzie występuje w pobliżu skalistych raf.

Azjatycki wargacz owcogłowyWikimedia Commons (CC BY SA 2.5) / Tomás Castelazo

Golec piaskowy

To gatunek gryzonia z rodziny kretoszczurów. Jego angielska nazwa wiele o nim mówi (Naked Mole Rat - w wolnym tłumaczeniu: nagi kreci szczur), wygląda bowiem jak pomieszanie kreta i szczura, na dodatek bez futra. Na szczęście zwierzę to spędza większość swojego życia pod ziemią. Występuje we wschodniej części Afryki. Jednak poza dziwnym wyglądem, te stworzenia zdecydowanie można uznać za niezwykłe. Są odporne na raka, długowieczne, a do tego nie odczuwają bólu.

Golec piaskowyWikimedia Commons (CC BY SA 3.0) / Roman Klementschitz

Płaszczak

Jeśli myśleliście, że żarłacz biały jest najbardziej przerażającym ze zwierząt, z pewnością nie widzieliście jeszcze płaszczaka. Ten niezwykły rekin zamieszkuje wody Atlantyku i Pacyfiku. Zazwyczaj trzyma się blisko dna i rzadko spotykany jest na mniejszych głębokościach. Długie i bardzo elastyczne szczęki pozwalają mu połykać ofiary w całości, a liczne rzędy małych, ostrych zębów uniemożliwiają ucieczkę. Płaszczak żywi się zarówno rybami, jak i innymi rekinami.

PłaszczakWikimedia Commons (CC BY SA 2.0) / saname777

Zębacz pasiasty

Dno oceanu stanowi zupełnie odrębny świat, w którym żyje wiele niebezpiecznych gatunków zwierząt, a jednym z nich jest zębacz pasiasty. Ten potwór naturalnie utrzymuje ciągły przepływ krwi w organizmie, pływając w lodowatych wodach Atlantyku i Północnego Pacyfiku. Do tego ma ostre zęby, którymi chwyta przepływające obok ofiary.

Gwiazdonos amerykański

Ten kret wygląda zupełnie jakby był z innej planety. Występuje na wilgotnych, nisko położonych terenach wschodniej Kanady i północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Łatwo rozpoznać go po 22 mięsistych wyrostkach przy ryjku, których używa jako narządów dotyku. Gwiazdonos jest dobrym pływakiem i to między innymi w wodzie zdobywa pożywienie. Jednak, tak jak inne krety, na codzień kopie nory i żyje pod ziemią.

Autor: zupi/mab / Źródło: 4 All Travelers, wikipedia

Pozostałe wiadomości

Środkowa Hiszpania znalazła się pod wodą po ulewach, jakie nad kraj przyniosła burza Martinho. W piątek pod wodą znalazła się część miasta Avila, gdzie woda zalała dom opieki dziennej i konieczne były ewakuacje. W Madrycie władze z niepokojem obserwowały rosnący stan wody rzeki Manzanares.

Hiszpania pod wodą. Problemy z dojazdem do Madrytu

Hiszpania pod wodą. Problemy z dojazdem do Madrytu

Źródło:
Reuters, El Pais, 20 Minutos

Ośmiornica na grzbiecie rekina - taki widok udało się uwiecznić badaczom z Nowej Zelandii. Na nagraniu widać pomarańczowego głowonoga przycupniętego między płetwami ostronosa atlantyckiego. Naukowcy przyznali, że trudno im wyjaśnić, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch gatunków.

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Źródło:
University of Auckland, LiveScience

Zorza polarna zalśniła nad naszymi głowami w nocy z piątku na sobotę. W obserwacjach sprzyjała pogoda - niebo nad Polską było bezchmurne. Z pogodnej aury skorzystali Reporterzy24, którzy uwiecznili to piękne zjawisko.

"Światła północy" zabarwiły niebo nad Polską

"Światła północy" zabarwiły niebo nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota będzie na ogół pogodna, jednak chwilami może zacząć się chmurzyć. Będą także miejsca, w których niewykluczone są przelotne opady deszczu. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 22.03. Wiele pogodnych miejsc. W części kraju może przelotnie popadać

Pogoda na dziś - sobota, 22.03. Wiele pogodnych miejsc. W części kraju może przelotnie popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeszcze w sobotę będzie pogodnie, ale już w niedzielę aura w części kraju zacznie się psuć. Nowy tydzień przyniesie opady deszczu, których tak bardzo brakuje. - Niewykluczone są pierwsze wiosenne burze i związane z nimi silniejsze opady - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.

Mogą nas czekać pierwsze wiosenne burze

Mogą nas czekać pierwsze wiosenne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden z podleśniczych z Turka (woj. wielkopolskie) pokazał, jak wygląda jego codzienność. Na nogawce jego spodni osiadło kilkanaście kleszczy. Pajęczaki te są aktywne od dawna, jednak z uwagi na coraz wyższą temperaturę pokazują się chętniej. Jak chronić się przed ukąszeniem i co robić, gdy już do niego dojdzie?

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysoka temperatura i mnóstwo słońca - taką pogodą mogli cieszyć się w piątek przebywający na wybrzeżu Chorwacji. Były nawet osoby, które odważyły się popływać w Adriatyku.

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Źródło:
Reuters

Ci, którzy wstali w piątek przed godziną 6 rano, mogli zaobserwować kilkusekundowy przelot bolidu. Według ekspertów z sieci obserwacyjnej Skytinel, obiekt mógł być związany z rojem eta Virginidów.

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Ostatnie dni marca przyniosą obfite opady deszczu, na które z utęsknieniem czeka nasza wysuszona ziemia. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła w modelach, jakiej pogody możemy się spodziewać w pod koniec tego miesiąca. Czy opadów rekompensujących nieco deficyt wody?

Wiry niżowe przyniosą "wanny" wody. Ile deszczu spadnie w Polsce

Wiry niżowe przyniosą "wanny" wody. Ile deszczu spadnie w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki, który położony jest na indonezyjskiej wyspie Flores, w czwartek i piątek pokazał swoje groźne oblicze. Na Flores obowiązuje najwyższy stopień stanu alarmowego. Są informacje o osobach, które odniosły obrażenia na skutek kontaktu z popiołem.

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, The Guardian

Już za kilka dni Słońce nad naszymi głowami będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Nadchodzi częściowe zaćmienie Słońca, a więc zjawisko, podczas którego część naszej dziennej gwiazdy zostanie przysłonięta przez Księżyc. Jak przygotować się do obserwacji?

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Źródło:
PAP

Naukowiec z Irlandii Północnej odkrył superzmysł, dzięki któremu foki są wspaniałymi nurkami. Zwierzęta te wiedzą, jaki mają poziom tlenu we krwi. - To jedno ze zwierząt najlepiej przystosowanych do życia - powiedział doktor Chris McKnight, pracujący na szkockim University of St. Andrews

Foki mają "superzmysł", dzięki któremu nie toną

Foki mają "superzmysł", dzięki któremu nie toną

Źródło:
BBC

Pożary lasów szaleją w hiszpańskiej prowincji Asturia. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. W okolicy uruchomiony został awaryjny plan przeciwpożarowy. Ogień pojawił się też w sąsiedniej Kantabrii.

Ogień trawi północną Hiszpanię. Trwa walka z żywiołem

Ogień trawi północną Hiszpanię. Trwa walka z żywiołem

Źródło:
PAP, elmundo.es, 20minutos.es

Mieszkańcy stanu Indiana mają za sobą trudną noc. Przez region przeszły silne burze, miejscami przynosząc ze sobą również tornada. Jeszcze nad ranem prądu pozbawionych było ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych.

Noc ze środy na czwartek przyniosła im serię tornad. Zniszczenia są ogromne

Noc ze środy na czwartek przyniosła im serię tornad. Zniszczenia są ogromne

Źródło:
CNN, fox59.com

Dla Stanów Zjednoczonych to nie jest łatwy pogodowo czas. Na centralne części kraju ponownie natarła silna zimowa burza, przynosząc bardzo intensywne opady śniegu, porywisty wiatr, zamiecie oraz ryzyko tornad. Meteorolodzy są jednak zdania, że zjawiska nie będą aż tak poważne, jak te, które przetoczyły się w ubiegłym tygodniu.

Burze śnieżne. Alerty wysłano do siedmiu milionów osób

Burze śnieżne. Alerty wysłano do siedmiu milionów osób

Źródło:
CNN, ENEX

Wiosna kalendarzowa rozpoczęła się w piątek 21 marca. Dzień wcześniej powitaliśmy astronomiczną. Ta pora roku przyniesie wiele ciekawych zjawisk astronomicznych, jak na przykład częściowe zaćmienie Słońca czy rój Lirydów. Będzie też można zobaczyć na niebie Jowisza - największą planetę Układu Słonecznego.

Przywitaliśmy kalendarzową wiosnę

Przywitaliśmy kalendarzową wiosnę

Aktualizacja:
Źródło:
Time and Date, PAP, tvnmeteo.pl

Lądownik Blue Ghost, który na początku marca wylądował na powierzchni Księżyca, dostarczył mnóstwo zdjęć i danych. Na szczególną uwagę zasługuje fotografia w bardzo dużej rozdzielczości, przedstawiająca zachód słońca na powierzchni satelity Ziemi. NASA pokazała ją podczas wtorkowej konferencji, wieńczącej misję lądownika.

Tak wygląda zachód słońca na Księżycu

Tak wygląda zachód słońca na Księżycu

Źródło:
livescience.com

Greenpeace musi zapłacić firmie energetycznej Energy Transfer blisko 667 milionów dolarów odszkodowania - orzekł w środę sąd stanu Dakota Północna. Sprawa ma związek z protestami przeciwko budowie rurociągu Dakota Access, w które przed laty zaangażowała się organizacja. Greenpeace planuje apelację, w przeciwnym razie może mu grozić bankructwo.

Widmo bankructwa nad Greenpeace. Musi zapłacić 667 milionów dolarów odszkodowania

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian, Euronews

Jedna z głównych dróg prowadzących do Parku Narodowego Yosemite w Stanach Zjednoczony została zablokowana. Zawaliła się na nią ogromna ilość skał. Władze nie wiedzą, kiedy uda się ją udrożnić.

Ogromna ilość skał spadła na drogę

Ogromna ilość skał spadła na drogę

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Czy w pierwszy dzień wiosny szczególnie łatwo ustawić jajko w pionie? Czy moment równonocy ma wpływ na jakość wody w rzekach i oceanach? Momentowi rozpoczęcia astronomicznej wiosny towarzyszy wiele ciekawostek, przesądów, legend i podań - w niektórych z nich tkwi ziarno prawdy.

Czy w równonoc łatwiej ustawić surowe jajko pionowo?

Czy w równonoc łatwiej ustawić surowe jajko pionowo?

Źródło:
Reader's Digest, Washington Post, Ocean Clock, "Z głową w gwiazdach", Time and Date, Times of Israel

Populacja wróbla w Polsce zmniejszyła się o około 1,5 miliona par lęgowych. To oznacza ponad 20-procentowy spadek ich liczebności. - Kiedyś stada wróbli liczyły po kilkaset osobników, dziś widok kilkudziesięciu jest rzadkością - powiedział ornitolog profesor Grzegorz Neubauer.

Znikają z miast i wsi. Ich liczebność drastycznie maleje

Znikają z miast i wsi. Ich liczebność drastycznie maleje

Źródło:
PAP

Nietypowy gość pojawił się na przejściu granicznym w Medyce. Był nim bóbr. Gryzoń został od razu zauważony przez strażników i zabrany w bezpieczne miejsce.

Bóbr pojawił się na przejściu granicznym w Medyce

Bóbr pojawił się na przejściu granicznym w Medyce

Źródło:
TVN24, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Sześć pożarów lasów wybuchło w nocy ze środy na czwartek w gminie Arcos de Valdevez na północy Portugalii. Służby obrony cywilnej podejrzewają, że za niespodziewanymi o tej porze roku pożarami stoją podpalacze.

Pożary na północy Portugalii, kilka wiosek może zostać ewakuowanych

Pożary na północy Portugalii, kilka wiosek może zostać ewakuowanych

Źródło:
PAP, publico.pt

Kolorowe, tańczące światła pojawiły się w środowy wieczór nad Mazurami. Była to zorza polarna. Zjawisko to najłatwiej zaobserwować w okolicach bieguna północnego i południowego, ale jak widać, czasami pojawia się też w Polsce.

Zorza polarna rozświetliła niebo na północy kraju

Zorza polarna rozświetliła niebo na północy kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwie gwałtowne burze, Laurence i Martinho, praktycznie jedna po drugiej, nawiedziły Półwysep Iberyjski. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi w Hiszpanii. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej trzy osoby. Również Portugalia mierzy się ze skutkami burz. Władze podały, że w powodziach ranne zostały tam trzy osoby.

Zalane domy, powalone drzewa. Są ofiary śmiertelne i ranni

Zalane domy, powalone drzewa. Są ofiary śmiertelne i ranni

Źródło:
PAP, larazon.es, larazon.es

Smardze zaczynają pojawiać się w polskich lasach. To niejedyny gatunek, jaki możemy znaleźć wiosną - podobna do smardza piestrzenica kasztanowata może być śmiertelnie niebezpieczna. Jak odróżnić od siebie te gatunki?

Pojawiają się w lesie w marcu. Mają trujący odpowiednik

Pojawiają się w lesie w marcu. Mają trujący odpowiednik

Źródło:
Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Polskie drzewo zdobyło tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025. Buk noszący imię Serce Wzgórz Dalkowskich liczy sobie 300 lat i rośnie w zabytkowym parku przy pałacu w Dalkowie na Dolnym Śląsku. Według lokalnych legend, potrafi on nawet spełniać marzenia.

Ma 300 lat i spełnia marzenia. Europejskie Drzewo Roku jest z Polski

Ma 300 lat i spełnia marzenia. Europejskie Drzewo Roku jest z Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turysta przetrwał siedem godzin pod śniegiem po tym, jak porwała go lawina na północnym wybrzeżu Norwegii w rejonie gminy Lyngen. Jak opisują lokalne media, w pewnym momencie mężczyzna wezwał ratowników przez telefon.

Przetrwał siedem godzin pod lawiną. "Ewenement"

Przetrwał siedem godzin pod lawiną. "Ewenement"

Źródło:
The Guardian, nettavisen.no

W 2024 roku na świecie doszło do ponad 150 zjawisk pogodowych o niespotykanej wcześniej skali - wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną. Fale upałów, powodzie i cyklony tropikalne bezpośrednio przyczyniły się do śmierci 1700 osób i zabrały dach nad głową ponad 800 tysiącom ludzi. To rekordowa wartość, ale naukowcy obawiają się, że w kolejnych latach będzie ona rosnąć.

150 "niespotykanych" katastrof, 800 tysięcy ludzi bez dachu nad głową

150 "niespotykanych" katastrof, 800 tysięcy ludzi bez dachu nad głową

Źródło:
WMO, The Guardian

Jelenie wstrzymały ruch w okolicach Kołobrzegu. Zwierzęta przebiegły przez drogę, zmuszając kierowców do zatrzymania pojazdów. Wiosna to dla polskich jeleniowatych czas zrzucania poroża - czasami nierozsądne działania ludzi mogą spowodować u nich sporo stresu.

Stado jeleni wstrzymało ruch na drodze. Nagranie

Stado jeleni wstrzymało ruch na drodze. Nagranie

Źródło:
Gazeta Kołobrzeska, Nadleśnictwo Gościno, tvnmeteo.pl

Charakterystyczna "twarz" blobfisha ujęła uczestników nowozelandzkiego plebiscytu. 12 lat po otrzymaniu tytułu "najbrzydszego zwierzęcia świata" ryba zyskała dużo bardziej chwalebny tytuł.

"Najbrzydsze zwierzę świata" zostało Rybą Roku

"Najbrzydsze zwierzę świata" zostało Rybą Roku

Źródło:
BBC

Stratowulkan Mount Spurr, położony na Alasce, od prawie roku niepokoi mieszkańców miasta Anchorage na Alasce. We wtorek eksperci z Alaska Volcano Observatory zarejestrowali kolejną serię wstrząsów. Napisali w komunikacie, że "w ciągu najbliższych kilku tygodni lub miesięcy" może dojść do erupcji wulkanu.

Erupcja stratowulkanu na Alasce może być kwestią "tygodni". Ostatnia zamknęła lotnisko

Erupcja stratowulkanu na Alasce może być kwestią "tygodni". Ostatnia zamknęła lotnisko

Źródło:
Live Science, avo.alaska.edu