- W lasach na terytorium Polski wciąż obowiązuje stan zagrożenia pożarowego - alarmują leśnicy. - Ściółka jest dramatycznie sucha, zaś ostatnie ulewy, niestety, ale tylko chwilowo poprawiły sytuację - dodają. O skali zagrożenia świadczy ilość interwencji podjętych z powodu w sumie 3700 pożarów, jakie wybuchły e tym roku na terenie państwowych lasów.
Burze i towarzyszące im obfite opady deszczu, jakie w ostatnim czasie wystąpiły niektóre rejony Polski, tylko chwilowo obniżyły stopień zagrożenia.
- Ściółka jest tak bardzo sucha, że nawet ulewne opady nie wpływają na zwiększenie jej wilgotności - przyznaje Grażyna Wolska, rzeczniczka prasowa Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.
Palące zagrożenia i zakazy
Obecnie największym zagrożeniem są palące się ścierniska i zboża na pniu, z których ogień może przenieść się do lasu. Z danych Lasów Państwowych wynika, że za ponad 90 proc. pożarów lasów odpowiadają ludzie.
- Prosimy, aby korzystający z letnich uroków lasu, pamiętali o zachowaniu zasad bezpieczeństwa - przypomina Sławomir Majewski, naczelnik wydziału ochrony ekosystemów RDLP w Pile. - Należy pamiętać, że w lasach, na terenach śródleśnych i na obszarze w odległości do 100 m od lasu absolutnie nie wolno palić ognisk oraz grillować poza miejscami do tego wyznaczonymi, nie wolno wjeżdżać autami - wylicza Majewski.
Tysiące pożarów
- Od początku roku do końca lipca w lasach prywatnych i państwowych wybuchło niemal 3700 pożarów - wylicza Wolska. W lasach państwowych najwięcej pożarów odnotowano terenie województwa mazowieckiego - aż 133. Niewiele mniej wybuchło na terenie województwa wielkopolskiego (116), a jeszcze mniej - w województwie kujawsko-pomorskim (97).
W reprezentowanym przez Wolską pilskim oddziale LP odnotowano natomiast 53 pożary, z czego aż 25 wybuchło w lipcu.
- W tym roku ogień strawił dotychczas już 7 hektarów, więcej niż rok wcześniej - zauważa rzeczniczka. W 2013 roku odnotowano bowiem 50 pożarów, w których spłonęło w sumie 5 hektarów.
Wolska zwraca również uwagę, że w 2014 roku częściej niż w poprzednich latach w pilskich lasach wystąpiła konieczność użycia samolotów gaśniczych. - W 2013 r. użyto ich 9-krotnie, podczas gdy od początku 2014 r. wykonano już 21 lotów gaśniczych.
Rozpalona motywacja
Ze względu na dominację drzewostanów iglastych polskie lasy są wyjątkowo zagrożone przez ogień. To motywuje administrację do nieustannej rozbudowy systemu ochrony przeciwpożarowej - w br. zaplanowano na to aż 80 mln zł.
Obecnie leśnicy mają do dyspozycji ponad 650 naziemnych punktów obserwacyjnych, 6 patrolowych i 28 gaśniczych samolotów, niemal 400 lekkich samochodów pożarniczych oraz 13 średnich i ciężkich aut pożarniczych.
Autor: mb/map / Źródło: Lasy Państwowe