Najnowsze

Rzeszów - co zobaczyć? Zwiedzanie i atrakcje turystyczne

Najnowsze

Bolid rozświetlił niebo nad Rzeszowem
Bolid rozświetlił niebo nad RzeszowemKontakt 24
wideo 2/7

Zamek z kamiennymi fortyfikacjami, stary cmentarz z porośniętymi roślinnością nagrobkami i romantyczny spacer Aleją Pod Kasztanami - Rzeszów to miasto, w którym znajdziesz przeróżne atrakcje turystyczne. Proponujemy ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Rzeszowie.

Charakterystycznym dla Rzeszowa punktem jest Pomnik Czynu Rewolucyjnego.

Przy Alei Pod Kasztanami zobaczysz secesyjne wille.

Pod rzeszowskim Rynkiem ciągną się długie korytarze.

Rynek

Centralnym punktem rzeszowskiego Starego Miasta jest Rynek, który ma kształt nierównomiernego czworoboku o wymiarach około 100 na 50 metrów. Wokół niego zobaczyć można zabytkowe kamienice. W 1842 roku wielki pożar strawił doszczętnie wszystkie budynki wokół placu. Ostatecznie pod względem architektonicznym Rynek ukształtował się na przełomie XIX i XX wieku.

Kamienice zbudowane wokół placu mają z reguły po dwa poziomy piwnic, które wkopane są nawet 10-12 metrów w głąb ziemi. Natrafić można również na lochy i korytarze, które łączyły budynki lub w ogóle prowadziły poza miasto. Co ciekawe – badania archeologiczne dowodzą, że pierwotny poziom Rynku był dużo niższy niż obecny.

Podczas prac modernizacyjnych w 2001 roku natrafiono na XVII-wieczną studnię. Dawniej mieszkańcy czerpali z niej wodę pitną, jednak w XIX wieku zapadła decyzja o jej zakopaniu. Na głębokości 12 metrów studnia ma połączenie z siecią korytarzy wydrążonych pod placem. Obecnie można ją podziwiać na Rynku.

SPRAWDŹ: Niezwykłe miejsca na Podkarpaciu w obiektywie Reporterów 24

Plac Cichociemnych

Z Rynku swoje kroki możesz skierować ulicą Przesmyk do Placu Cichociemnych. Dawniej, w XIV wieku, znajdował się tam dwór wójta. Przez wieki miejsce to się zmieniało. Obecnie zobaczyć tam można kamienne tablice, na których znajdują się nazwiska więźniów wywiezionych do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Rzeszów - zwiedzanie: Stary Cmentarz

Z Placu Cichociemnych warto przejść się ulicą Adama Mickiewicza i dotrzeć do Starego Cmentarza. To naprawdę niezwykłe miejsce na mapie Rzeszowa. To najstarsza nekropolia w mieście, która założona została w 1792 roku. Zamknięto go ostatecznie dopiero w 1957 roku.

Poza oczywistą wartością historyczną, jest to również niezwykle klimatyczne miejsce. Stare nagrobki porośnięte roślinnością tworzą niespotykaną atmosferę.

Zamek w Rzeszowie

To jeden z najbardziej interesujących zabytków miasta. Wybudowano go w latach 1902-1906 w miejscu Zamku Lubomirskich. Zanim zobaczysz sam zamek, zwrócisz najpewniej uwagę na potężny mur, sięgający nawet pięciu metrów. Cały zamek otaczają kamienne fortyfikacje. Co ciekawe, w zamku do 1981 roku mieściło się więzienie.

Rzeszów: atrakcje turystyczne - fontanna multimedialna

Po obejrzeniu zamku warto przespacerować się aleją Lubomirskich. Przy niej zobaczysz fontannę multimedialną. Jej główną atrakcją są tańczące w rytm muzyki strumienie wody oraz prezentacje laserowe i filmowe. Oczywiście, największe wrażenie robią wieczorem.

Letni pałac Lubomirskich

Tuż obok fontanny zobaczysz Letni pałac Lubomirskich. Niestety nie zachował się do czasów współczesnych barokowy ogród, a sam budynek był wielokrotnie przebudowywany. Pałac powstał najprawdopodobniej około 1700 roku i był miał służyć jako miejsce wypoczynku i rozrywki dla rodu Lubomirskich.

Aleja Pod Kasztanami

Teraz czas na spacer znajdującą się pomiędzy Letnim pałacem Lubomirskich i fontanną Aleją Pod Kasztanami. O jej niezwykłości stanowią trzy secesyjne wille, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. Są bogato zdobione, a wyglądem przypominają raczej dworki lub miniaturowe zamki.

Secesyjne wille znajdziesz przy Alei Pod Kasztanami pod numerami 6, 8 i 10.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego

W 1974 roku w centrum miasta, u zbiegu alei Łukasza Cieplińskiego i Józefa Piłsudskiego, wzniesiono ogromny monument. Nosi on również nazwę Pomnika Walk Rewolucyjnych.

Co przedstawia ten charakterystyczny pomnik w Rzeszowie, który stał się obiektem internetowych żartów? Są to dwa liście lauru składające się z 37 par elementów. Do liści przymocowane są dwie rzeźby - Nike, bogini zwycięstwa oraz druga – robotnik, chłop i żołnierz. Łączna wysokość pomnika to 38 metrów.

Okrągła kładka dla pieszych

Również w Rzeszowie zobaczyć można niezwykle oryginalne przejście - okrągłą kładkę dla pieszych, która znajduje się nad skrzyżowaniem ulic Piłsudskiego i Grunwaldzkiej. Spektakularnie wygląda przede wszystkim w nocy, kiedy podświetlona jest specjalną iluminacją.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości