Miniaturową, pozaziemską wersję Nilu odkryli na zdjęciach z sondy Cassini naukowcy z NASA. Spora, licząca ponad 400 km dolina rzeki rozciąga się na Tytanie - księżycu Saturna. To pierwsze widoki dużego systemu rzecznego spoza Ziemi w tak wysokiej rozdzielczości.
Opublikowane przez NASA zdjęcie radarowe pochodzi z badającej Saturna i jego otoczenie sondy Cassini. Zostało zrobione 26 września 2012 r. Widać na nim północny region polarny Tytana i dolinę rzeki wpadającej do morza nazwanego Ligeia Mare.
Wypełniona węglowodorami
Naukowcom rzeka, jej przebieg i dolina przypominają ziemski Nil. Ma on blisko 6700 km długości i przecina środkową i północno-wschodnią Afrykę.
Rozmiary Ligeia Mare są pośrednie między ziemskimi morzami Kaspijskim i Śródziemnym. Sama dolina rzeki na Tytanie od jej górnego biegu do ujścia ma ponad 400 km. Badacze wnioskują, że jest wypełniona płynnymi węglowodorami, ponieważ na obrazie radarowym, wskazującym gładką powierzchnię, wydaje się ciemna na całej długości.
Związana z uskokami
- Chociaż występuje kilka lokalnych krótkich meandrów, względnie prosty przebieg doliny rzecznej wskazuje, że biegnie ona śladem co najmniej jednego uskoku, podobnie jak inne duże rzeki uchodzące w południowej krawędzi tego samego morza - powiedział Jani Radebaugh z Brigham Young University w Provo, pracujący przy misji Cassini.
- Takie uskoki - przełamy w skalistym podłożu Tytana - nie muszą sugerować tektoniki płyt, jak na Ziemi, ale mogą prowadzić do otwierania niecek i powstawania olbrzymich mórz.
Cykl hydrologiczny podobny do ziemskiego
Tytan jest jedynym znanym pozaziemskim światem stale posiadającym na powierzchni ciecz. Ziemski cykl hydrologiczny opiera się na wodzie, natomiast analogiczny cykl Tytana obejmuje węglowodory takie jak etan i metan.
Wykonane po koniec 2010 r. przez sondę Cassini zdjęcia równikowych obszarów Tytana ujawniły regiony zaciemnione z powodu świeżych opadów. W 2008 r. odczyty ze spektrometru sondy potwierdziły obecność ciekłego etanu w jeziorze zwanym Ontario Lacus, znajdującym się na południowej półkuli Tytana.
Na Ziemi woda, na Saturnie metan
- Tytan jest jedynym miejscem oprócz Ziemi, na powierzchni którego znaleźliśmy płyny w ciągłym ruchu - powiedział Steve Wall, zastępca kierownika zespołu radaru z Jet Propulsion Laboratory NASA. - Ten obraz to migawka świata w ruchu: pada deszcz, rzeki przenoszą go do jezior i mórz, gdzie parowanie rozpoczyna cykl od nowa. Na Ziemi płynem jest woda, na Tytanie - metan, ale w obu przypadkach wpływa on na większość tego, co się dzieje - dodał.
Autor: js/mj / Źródło: NASA