Aż 19 godzin w ciągu doby można spędzić, podglądając jelenie na rykowisku w miejscu, które jest wprost do tego stworzone. Białowieski Park Narodowy wydłużył godziny otwarcia na czas godów. Uwaga: eksperci zaznaczają, że rykowisko to widowisko dla osób o mocnych nerwach.
Do 10 października na terenie tzw. ostoi zimowej żubrów w Obrębie Ochronnym "Hwoźna" turyści mogą przebywać nie tylko od wschodu do zachodu słońca, lecz także po zapadnięciu zmroku. W godz. 4.00-23.00, kiedy to BPN pozostaje częściowo otwarty. By doświadczyć rykowiska, nie wolno jednak schodzić ze szlaków.
Potrzebujesz mocnych wrażeń? Rykowisko jest dla Ciebie
- Obserwowanie rykowiska to wrażenia dla osób o mocnych nerwach, lubiących silne wrażenia - uważa rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.
Jak przyznaje, sam obserwował kiedyś rykowisko na terenie nadleśnictwa Browsk w Puszczy Białowieskiej.
- Niesamowitym przeżyciem jest być w lesie, gdy jest ciemno i chłodno, wszędzie panuje przejmująca cisza, a raptem słychać z oddali ryk jelenia - zaznacza.
Bardzo prawdopodobne, że spotkamy jelenia
- W północnej części Białowieskiego Parku Narodowego w obrębie "Hwoźna" żyje około stu jeleni - takie są wyniki ostatniego zimowego liczenia zwierząt w tym miejscu - podała Anna Gierasimiuk z BPN. Szansa na udane obserwacje na rykowisku jest więc duża.
Autor: map/rs / Źródło: PAP