W Kanadzie na poboczu drogi można było spotkać nietypowego autostopowicza. Robot o imieniu HitchBOT podróżował ze wschodu na zachód Kanady. Pokonał 6 tys. km przez trzy tygodnie.
Robot powstał w Uniwersytecie Torontońskim w Kanadzie. Został stworzony przez naukowców Davida Smitha i dr Frauke Zeller. Badacze postanowili wykonać eksperyment badający życzliwość ludzi.
Życzliwi ludzie
Biedny, niesamodzielny robot chciał odbyć podróż krajoznawczą. Nie potrafił się sam poruszać, czekał na ludzi, którzy zatrzymają swój samochód, pomogą wsiąść i dostarczą go do następnego punktu. To był jedyna możliwość przemieszczania się robota.
Ładowanie
HitchBOT posiada między innymi mikrofon, kamerę i GPSa. Swoje baterie ładował za pomocą paneli słonecznych, a dodatkowo posiadał wtyczkę do gniazda zapalniczki samochodowej, więc kierowcy mogli mu pomóc odzyskać energię po wyczerpującym dniu.
HitchBOT interesuje się astrofizyką
Maszyna jest bardzo towarzyska i inteligentna. HitchBOT lubi muzykę elektroniczną, czyta wiele książek, pasjonuje się filozofią i astrofizyką. Jego marzeniem było zwiedzenie Kanady autostopem, podróżując od wschodniego wybrzeża do zachodniego. Lubi rozmawiać z ludźmi, celem jego podróży było również poznanie nowych przyjaciół.
Ponad 6 tys. km
Robot wystartował 26 lipca z Halifax, dalej jechał przez Nową Szkocję oraz Victorię. Metą maszyny była Kolumbia Brytyjska. Po całej wyprawie bezpiecznie wrócił do swoich opiekunów w Toronto.
Autor: mab/mk / Źródło: ENEX/hitchbot.me
Źródło zdjęcia głównego: Reuters