D艂ugie misje kosmiczne, takie jak lot na Marsa s膮 niezwykle niebezpieczne dla zdrowia astronaut贸w. Dlatego naukowcy z japo艅skiej agencji kosmicznej JAXA prowadz膮 niezwyczajne badania. Na pok艂adzie Mi臋dzynarodowej Stacji Kosmicznej umie艣cili robaki. Na niewielkich cia艂kach nicieni zamierzaj膮 wyja艣ni膰, w jaki spos贸b nast臋puje degeneracja tkanek w 艣rodowisku mikrograwitacji.
Jednym z powa偶nych konsekwencji lot贸w w kosmos dla astronauty jest zagro偶enie utraty masy ko艣ci, mi臋艣ni oraz zaburzenie czynno艣ci serca podczas wielomiesi臋cznego pobytu poza Ziemi膮.
W ci膮gu miesi膮ca kosmiczni podr贸偶nicy trac膮 od 1 do 2 proc. masy ko艣ci. Mi臋艣nie ulegaj膮 jeszcze szybszej redukcji. Podczas kilkunastodniowego, kosmicznego lotu mo偶na straci膰, a偶 20 proc. masy mi臋艣niowej.
Wykorzystane robaki
Mechanizmy mikrograwitacji wci膮偶 s膮 niezrozumia艂e dla naukowc贸w. Dlatego pracownicy z japo艅skiej agencji kosmicznej JAXA postanowili wyja艣ni膰, w jaki spos贸b nast臋puje degeneracja ludzkich tkanek. Program bada艅 by艂 prowadzony m.in. na Mi臋dzynarodowej Stacji Kosmicznej, na pok艂adzie kt贸rej znalaz艂y si臋 nicienie (Caenorhabditis elegans). Badacze wzi臋li "pod lup臋" tkank臋 mi臋艣niow膮 tych robak贸w.
- By膰 mo偶e b臋dziemy w stanie zidentyfikowa膰 geny, kt贸re wp艂ywaj膮 na d艂ugo艣膰 偶ycia - powiedzia艂a badaczka z Instytutu Gerontologii w Japonii Yoko Honda. Identyfikacja tych gen贸w pomo偶e m.in. w stworzeniu nowych lek贸w na choroby zwi膮zane z procesem starzenia tj. choroby neurodegeneracyjne.
Dwa 艣rodowiska
Nicienie w tym samym wieku zosta艂y wys艂ane do dw贸ch r贸偶nych miejsc. Jedna grupa robak贸w trafi艂a do japo艅skiego modu艂u eksperymentalnego The Cell Biology Experiment Facility (CBEF), w kt贸rym znajduje si臋 komora z mikrograwitacj膮. Druga grupa trafi艂a do specjalnej wir贸wki imituj膮cej warunki panuj膮ce na Ziemi.
Rabki by艂y obserwowane za po艣rednictwem kamer, kt贸re filmowa艂y robaki trzy minuty dziennie. Za pomoc膮 specjalnego programu prowadzono analiz臋 poziomu aktywno艣ci ka偶dego nicienia, zak艂adaj膮c 偶e starsze organizmy poruszaj膮 si臋 wolniej. Wszelkie robaki, kt贸re nie poruszy艂y si臋 przez trzy minuty, uznano za zmar艂e. Po zako艅czeniu obserwacji, nicienie zosta艂y zamro偶one do czasu powrotu na Ziemi臋.
Teraz naukowcy z japo艅skiej agencji kosmicznej JAXA przeanalizuj膮 obrazy wideo i por贸wnaj膮 DNA z obu 艣rodowisk. Maj膮 nadziej臋, 偶e uda si臋 wyja艣ni膰 w jaki spos贸b nast臋puje degeneracja tkanek i jak walczy膰 z tym procesem.
Organizm wielokom贸rkowy
C. elegans jest jednym z najlepiej poznanych organizm贸w 偶ywych - jego genom zosta艂 zsekwencjonowany ju偶 w roku 1998, jako pierwszego organizmu wielokom贸rkowego. Nicienie te znacznie lepiej od cz艂owieka znosz膮 loty kosmiczne - prze偶y艂y nawet katastrof臋 powracaj膮cego z orbity promu kosmicznego "Columbia" 1 lutego 2003, w kt贸rej zgin臋艂a ca艂a siedmioosobowa za艂oga.
Autor: PW/rp / 殴r贸d艂o: NASA
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽NASA