Rewolucje NASA. 10 kosmicznych innowacji wszech czasów

Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicie
Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicie
NASA
Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicieNASA

Kosmiczny wyścig w latach 50. pomiędzy ZSRR a Ameryką w dziedzinie astronomii przyczynił się do powstania wielu potężnych urządzeń, które zrewolujonizowały historię podboju kosmosu, a także pogłębiły wiedzę o wszechświecie. Poznajcie 10 najlepszych innowacji kosmicznych, za jakimi stoją Amerykanie z NASA.

Miejsce 10. Sondy: Voyager 1 i Voyager 2

W latach 70. amerykańska agencja kosmiczna podjęła się ambitnego planu zbadania odległych zakątków Układu Słonecznego. NASA chciała przeprowadzić "Grand Tour". W tym celu we wrześniu 1977 roku wystrzelono bezzałogowe sondy kosmiczne Voyager 1 i Voyager 2.

Pierwotnym zadaniem sond było zbadanie układów Jowisza i Saturna. Jednak wielkie powodzenie Voyagerów przyczyniło się do wydania zgody NASA na przedłużenie misji i zbadanie kolejnych planet układu: Urana i Neptuna. Za nowy cel naukowcy z agencji postawili sobie również dotarcie do lokalnego ośrodka międzygwiazdowego. Udało się to zrealizować Voyagerowi 1. Dotarł tam w 2012 roku.

Naukowcy szacują, że zasilanie energii wystarczy do utrzymania sondy i łączności z Ziemią do około 2025 roku.

Voyager 2NASA

Miejsce 9. Księżycowy skafander - The Apollo Moonsuit

Naukowcy z NASA musieli się nieźle namęczyć, aby ułatwić astronautom poruszanie się na orbicie, gdzie warunki nie sprzyjają swobodnym spacerom. Jeszcze w latach 60. kosmiczne kombinezony były sztywne i niewygodne.

NASA rozpoczęła więc pracę nad skafandrem, który ułatwiałby poruszanie się na powierzchni Księżyca. Udało się stworzyć bardziej "zwinny" kombinezon. Nowy projekt cechował się obrotowymi przegubami na rękawach. Rękawice zostały wykonane z cienkiej gumy, by noszący je astronauta miał większe czucie.

I choć nikt nie nazwałby nowego skafandra wygodnym, nowa wersja kosmicznego "garnituru" była dużo bardziej praktyczna, chroniła od skrajnych temperatur i próżni.

Księżycowy skafander

Miejsce 8. Dwa bliźniacze roboty - The Viking Mars Lander

W latach 50. Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA marzyło o ambitnej misji. Chciała wysłać dwa bliźniacze roboty, próbniki kosmiczne przeznaczone do badań Marsa. Celem była analiza pogody, warunków geologicznych i poszukiwanie życia. Ale w tamtych latach Mars był jeszcze nie do zdobycia dla NASA. Jawił się jako czerwona smuga oglądana na dużych teleskopach.

W ciągu dekady od tego, jak wpadli na pomysł, naukowcy NASA wykonywali wiele badań i testów, by marzenie stało się rzeczywistością. W 1976 roku dwa statki kosmiczne wylądowały na Marsie. Roboty Viking przekazały tysiące zdjęć Marsa, dokonały pomiarów kartograficznych. Zebrały informacje na temat powierzchni planety, składu chemicznego i warunków fizycznych w atmosferze. Dokonały również pomiarów meteorologicznych oraz zbadały skład chemiczny i właściwości mechaniczne gleby. Nie doprowadziły jednak do potwierdzenia hipotezy o istnieniu życia na Marsie.

Viking

Miejsce 7. Silnik rakietowy F-1

W latach 50. ubiegłego wieku Ameryka zazdrościła Rosjanom zaawansowanej technologii kosmicznej. Więc US Air Force zbudowało największy i najpotężniejszy silnik rakietowy, jaki kiedykolwiek widział świat. Nazwano go F-1.

Powstanie F-1 stanowiło duży postęp w technologii silników rakietowych. Miał on kształt dzwonu o wysokości 5,7 m i szerokości 3,7 m. Jego sercem była komora spalania, w której paliwo i utleniacz ulegały zmieszaniu i spaleniu, by wytworzyć energię. Cylindryczne ściany służyły regeneracyjnemu chłodzeniu.

Najpotężniejszy silnik

Potężny F-1 osiągnął znakomite wyniki w niezawodności i długotrwałości pracy. Do dziś pozostaje najpotężniejszym amerykańskim silnikiem rakietowym, jaki kiedykolwiek powstał. Nadal jest rekordzistą wśród jednokomorowych i jednodyszowych silników napędzanych ciekłym paliwem.

F-1 przyczynił się do wielu sukcesów misji Apollo. W sumie użyto 65 egzemplarzy silnika podczas 13 lotów i nie odnotowano ani jednej awarii.

F-1NASA

Miejsce 6. Wahadłowiec kosmiczny - The Space Shuttle

Amerykańskie wahadłowce powstały w ramach projektu Space Transportation System (STS). Składają się z orbitera wyposażonego w trzy potężne silniki. Napędzane są one mieszanką wodoru i tlenu. Podczas startu wykorzystują dodatkowo dwie rakiety na paliwo stałe.

Promy były wielokrotnego użytku. Mogły latać 30 razy. Ameryka posiadała pięć takich wahadłowców: Challenger, Columbia, Discovery, Atlantis i Endeavour.

Pomimo dwóch wypadków śmiertelnych podczas lotu, łącznie promy wykonały 134 loty.

Space Shattle

Miejsce 5. Komputer pokładowy - The Apollo Guidance Computer

Jak latać na Księżyc w 1960 roku? Wystarczy wycelować i wystrzelić rakiety?

Nie. By to się udało, potrzebowano zaawansowanego komputera nawigacyjnego. W 1963 roku pokład rakiety podczas misji Apollo był wypełniony taką technologią.

By się zaopatrzyć w komputery, nawiązano współpracę z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Przygotowano odpowiednie laboratorium technologiczne. Wynikiem pracy inżynierów był pierwszy zintegrowany system cyfrowy w kosmosie. Astronauci, podczas lotu z Ziemi na Księżyc i z powrotem, wspierali się o tę technologię.

Niewielka pamięć

Pamięć RAM wynosiła zaledwie 2 kilobajty, to znacznie mniej niż... w nowoczesnych pralkach. Mimo to komputery były zdolne "wziąć odpowiedzialność" za misje, z których większość okazała się sukcesem.

Komputery pokładowe stanowią dzisiaj podwaliny współczesnych kompaktowych komputerów cyfrowych.

Komputer nawigacyjny

Miejsce 4. Łazik Curiosity

Łazik Curiosity to sześciokołowy pojazd z zamontowanym oprzyrządowaniem badawczym, ramieniem robotycznym, systemami nawigacyjnymi i komunikacyjnymi, oprogramowaniem i autonomicznym źródłem zasilania - radioizotopowym generatorem termoelektrycznym. Projekt, do którego należy łazik, kosztował 2,5 mld dolarów.

Mobilne laboratorium wylądowało 6 sierpnia 2012 roku w jednym z kraterów na Marsie. Start z Ziemi nastąpił znacznie wcześniej - 26 listopada 2011 r.

Zaawansowana technologia

Curiosity jest największym pojazdem, który znalazł się na Czerwonej Planecie - ma rozmiar porównywalny do samochodu (Mini Coopera): 3 m na 2,8 m plus maszt wysoki na 2,8 m i ramię o długości 2,1 m.

Marsjański łazik posiada zestaw kilku wyspecjalizowanych kamer. Osiem z nich umieszczono z przodu i z tyłu pojazdu, kolejne osiem umocowano na maszcie, a jedną na ruchomym ramieniu pojazdu. Cztery z nich to kamery nawigacyjne (Navcams). Kamery wykonują trójwymiarowe zdjęcia i są połączone w dwa zestawy. Połowa z nich to kamery zapasowe, zarządzane przez osobny system komputerowy.

Poza tym łazik posiada spektrometry, urządzenia do analiz próbek gruntu (włącznie ze specjalną "mikrofalówką") oraz stację pogodową. Curiosity bada geologię planety, monitoruje poziom promieniowania kosmicznego docierający do powierzchni, rejestruje warunki klimatyczne i pogodowe, poszukuje wody oraz śladów jej występowania we wcześniejszych okresach historii planety.

Ślady Polaków

Amerykańska misja ma także polski wkład. Detektory podczerwieni zamontowane w łaziku zostały dostarczone przez polską firmę VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego.

Nadzieje na odnalezienie śladów życia

NASA jest bardzo zadowolona z dotychczasowych operacji sondy. W szczególności naukowcy z NASA podkreślają znaczenie potwierdzenia przez Curiosity, że na Marsie występowała kiedyś woda i to być może nawet w znacznych ilościach.

Łazik Curiosity zbada obszar krateru Gale (NASA)
Lądowanie Curiosity na Marsie (NASA)
Lądowanie Curiosity na Marsie (NASA)

Miejsce 3. Moduł Księżycowy - The Lunar Module

O wzniesienie Modułu Księżycowego na orbitę starała się firma Grumman, która produkowała maszynę zgodnie z profilem programu Apollo. Dwuczłonowy statek kosmiczny był przeznaczony do operacji w pobliżu Księżyca i na jego powierzchni. Jeden z członów służył do zniżania, drugi do wznoszenia.

Nie było siedzeń

By statek powstał, inżynierowie musieli się porządnie nagłowić. Walka toczyła się nad ciężarem i aerodynamiką maszyny. Moduł miał być lekki, wiec obniżano jego wagę. Na przykład z tego powodu nie było w nim siedzeń. Astronauci siadali na pokrywie silnika członu wznoszenia. Ostatecznie udało się stworzyć statek kosmiczny zdolny do przewozu dwóch osób.

Zastosowanie w kosmosie

Moduł Księżycowy miał zastosowanie wyłącznie w przestrzeni kosmicznej. Po wykonaniu swojego zadania, człon zniżania pozostawał na powierzchni Księżyca, a człon wznoszenia był porzucany w przestrzeni kosmicznej, by w końcu rozbić się o powierzchnię Srebrnego Globu.

Podczas misji Apollo 13 moduł uratował załogę, której eksplodował zbiornik tlenu.

Moduł księżycowyNASA

Miejsce 2. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - The International Space Station

Srebro należy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jest ona największą i najdroższą maszyną, jaka kiedykolwiek opuściła Ziemię. Wyceniono ją na 150 mld dolarów. Od 2000 roku pozwala realizować marzenie o stałej obecności w kosmosie, a do tego przyczynia się do ulepszenia życia na Ziemi, wspomagając rozwój medycyny, technologii i różnych dziedzin nauki. Łączy nie tylko rywalizujące nieraz w historii USA i Rosję, ale też naukowców i inżynierów z kilkunastu innych krajów.

Jasny obiekt na niebie

ISS jest rozbudowanym kompleksem o wielkości boiska piłkarskiego. Tworzy ją 15 modułów: Zarja, Unity, Zwiezda, Destiny, Quest, Pirs, Harmony, Columbus, Kibō Experiment Logistics Module, Kibō Pressurised Module, Poisk, Tranquility, Cupola, Rasswiet, Leonardo i Nauka.

Moduły baterii słonecznych, z których czerpie energię, ze względu na swoje rozmiary odbijają tyle światła słonecznego, że czynią ISS drugim po Księżycu najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie.

Kosmiczny dom

Ekspedycja 1, czyli pierwsza załoga, która miała zamieszkać na pokładzie stacji, wyleciała w kosmos 31 października 2000 roku. Należeli do niej Bill Shepherd z NASA oraz Rosjanie Siergiej Krikalow i Jurij Gidzenko. Ich przybycie na ISS 2 listopada zapoczątkowało trwającą do dziś stałą obecność ludzi w kosmosie.

ISS się starzeje

Wraz ze starzeniem się stacji, potrzebne są nowe i pomysłowe rozwiązania, aby usprawnić wadliwe części (np. naprawa klimatyzacji). Ale ISS się nie poddaje, planuje pozostać na orbicie co najmniej do roku 2024.

Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS)NASA

Miejsce 1. Rakieta Saturn V

Na samym szczycie listy znalazła się potężna rakieta Saturn V. Trzystopniowy potwór był wielkości niszczyciela z czasów II wojny światowej.

Najpotężniejszy silnik rakietowy

Pierwszy stopień rakiety stanowił silnik rakiety F-1, który zapewnił historyczne sukcesy programowi lotów kosmicznych Apollo.

To właśnie ten typ silnika, stworzony przez inżynierów i zespół pracowników Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla NASA, zapewnił napęd rakiecie Saturn V podczas jej lotu na Księżyc w ramach programu Apollo w latach 1960-1970.

Powstała, bo ZSRR prowadził w wyścigu kosmicznym

Na początku lat 60. ubiegłego wieku ZSRR i USA rywalizowały o prymat w kosmicznym wyścigu. Prowadzili Sowieci. W 1957 roku umieścili na orbicie Sputnika 1, a 12 kwietnia 1961 roku wysłali w kosmos Jurija Gagarina (pierwszy człowiek w kosmosie).

Amerykanie nie mogli pozwolić na to, by przegrać kosmiczny wyścig. Prezydent USA John F. Kennedy ogłosił zamiar lądowania Amerykanów na Księżycu przed końcem dekady. Naukowcy z NASA przyznali po deklaracji głowy państwa, że ​​"nie wiedzą nawet, czego nie wiedzą."

Zasłużona rakieta

Jednak 1967 roku miał miejsce pierwszy bezzałogowy start (misja Apollo 4), a rok później 21 grudnia na pokładzie znaleźli się już ludzie (misja Apollo 8). Łącznie dzięki niej zrealizowano 13 misji, w tym 10 załogowych.

Saturn V szykujący się do startu w 1972 roku. Czy to jego silniki znaleziono?

Autor: PW/ja,map / Źródło: space.com

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek nad południowo-wschodnią Polską przechodzi fala intensywnych opadów śniegu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W części dwóch województw obowiązują żółte alarmy.

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

W poniedziałkowy poranek mieszkańców kilku miejscowości przywitała zimowa aura. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Z prognoz wynika, że dziś obfite opady mogą pojawić się na południu kraju.

Biały poranek w kilku miejscowościach

Biały poranek w kilku miejscowościach

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Co najmniej 11 delfinów i ponad 100 ptaków padło po olbrzymim wycieku ropy naftowej z dwóch rosyjskich tankowców, które zatonęły w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. Według ekologów do środowiska mogło przedostać się kilka tysięcy ton paliwa. Zdaniem ekspertów usuwanie skutków katastrofy może zająć nawet 1,5 roku.

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

Źródło:
Reuters, Espreso, Nowaja Gazieta

Pogoda na dziś. Poniedziałek 23.12 będzie przeważnie pochmurny z chwilami rozpogodzeń - tylko lokalnie na południowym wschodzie może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia termometry pokażą maksymalnie 5 stopni Celsjusza, a we wszystkich regionach odczujemy chłód.

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online