Od 1980 r. na całym świecie występuje coraz więcej ulewnych opadów, a największy wzrost odnotowano w Azji Południowo-Wschodniej - poinformował w środę Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Zmian Klimatycznych (PIK).
Raport dowodzi zależności pomiędzy wzrostem emisji gazów cieplarnianych, generowanych przez człowieka, a zwiększeniem częstotliwości występowania takich zjawisk, jak upały i opady atmosferyczne. Cieplejsze powietrze pochłania więcej wilgoci, co skutkuje obfitymi opadami. - Zauważamy jasno ogólną tendencję wzrostową dla tych bezprecedensowych zagrożeń - powiedział w Oslo główny autor raportu Jascha Lehmann z Poczdamskiego Instytutu.
Rekordowe opady
Zdaniem autorów raportu od 1981 r. do 2010 r. wystąpiło o 12 proc. więcej ulewnych opadów deszczu, które biły lokalne rekordy, niż można byłoby się spodziewać, gdyby klimat się nie zmieniał. Teza została poparta analizą statystyk opadów z tysięcy stacji meteorologicznych datowanych od 1900 r.
Najwięcej w Azji
Azja Południowo-Wschodnia odnotowała największy wzrost opadów wynoszący 56 proc., podczas gdy w Europie wzrost ten wyniósł 31 proc. - wynika z raportu. 2010 r. był rokiem, w którym padło najwięcej rekordów w różnych regionach świata - od Teksasu po Pakistan. Powódź w Pakistanie była najbardziej tragiczna w historii tego kraju - w jej wyniku śmierć poniosło 2000 osób, a jej skutki odczuło 18 mln ludzi. Przeprowadzone badania mogą wpłynąć na zwiększenie inwestycji na świecie w zakresie zapobiegania powodziom - od wzmacniania brzegów rzek do budowy w miastach kanalizacji deszczowej.
Odpowiedzialne zmiany klimatu
Zdaniem jednego z autorów raportu Dima Coumou do ok. 1980 roku naturalne zmiany klimatyczne tłumaczą częstotliwość występowania ulewnych deszczy.
- Po tym okresie można zaobserwować częstsze występowanie ekstremalnych, rekordowych zjawisk pogodowych - powiedział Coumou. - Spodziewam się, że ten proces będzie w dalszym ciągu postępować w ciągu najbliższych dziesięcioleci, lecz zależy to przede wszystkim od tego, jak wiele gazów cieplarnianych ludzkość będzie emitować - dodał.
Wzrost temperatury, więcej opadów
Już w ubiegłym roku naukowcy powołani przez ONZ zaobserwowali na podstawie badań, że na świecie od 1950 r. nastąpił wzrost liczby obfitych opadów w wielu regionach z powodu wzrostu temperatury. W kwietniu br. prowadzone przez Szwajcarów badania dowiodły, że globalne ocieplenie było odpowiedzialne za najbardziej gorące dni i prawie jedną piątą obfitych opadów.
Gazy cieplarniane
Pod koniec 2015 r. przedstawiciele niemal 200 państw świata spotkają się w Paryżu na konferencji klimatycznej ONZ. Ich celem będzie wypracowanie porozumienia mającego ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Za pomocą raportu naukowcy usiłują uświadomić rządom skalę problemów klimatycznych przed konferencją w Paryżu.
Ulewy w Polsce
Ulewne deszcze i burze wyrządzają wiele szkód. W nocy z 7 na 8 lipca mogliśmy się o tym przekonać. Nawałnice przetoczyły się także m.in. przez Niemcy. Zobacz jakie skutki spowodowały w Polsce ostatnie ulewy:
Autor: AD/mk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: flickc.com(CC BY 2.0)/ final gather