Aportowanie w pełnym słońcu, podczas gdy w uszach szumią morskie fale - m.in. takiej przyjemności będą mogły tego lata oddawać się gdyńskie psy. 1 maja władze miasta otworzyły dla nich 100-metrowy odcinek piaszczystej plaży. W Polsce to rzadkość.
Dotychczas w Gdyni (a także w innych nadbałtyckich miastach), każdego roku pomiędzy 1 maja a 30 września, obowiązywał zakaz wyprowadzania psów na plaże. W marcu gdyński samorząd wyznaczył jednak odcinek plaży, na który zwierzęta będą mogły być wprowadzane we wspomnianym czasie. Inicjatorkami tego pomysłu były dwie miejskie radne - Beata Szadziul i Maja Wagner. - W wielu krajach w Europie psy mogą swobodnie korzystać z bardzo wielu miejsc, które w Polsce są dla nich niedostępne. Przykładowo plaże, z których właściciele psów mogą korzystać latem, są u nas prawdopodobnie tylko w trzech miejscowościach - argumentowała Wagner.
A co ze sprzątaniem? Gdyńska plaża dla psów mieści się nieopodal Kolibek, około kilometra od miejsca, w którym latem miasto organizuje strzeżone kąpielisko. Regulamin ustanowiony przez miejscowe władze nakazuje m.in. użytkownikom plaży sprzątanie po swoich pupilach. Jak zapewniła Wagner, po drodze nad morze właściciel psa może zabrać ze specjalnego stojaka przeznaczoną do tego celu torebkę.
- Na samej plaży jest też kosz. Poza tym ten odcinek, podobnie jak pozostałe gdyńskie plaże, w sezonie będzie codziennie sprzątany - dodała.
Chcą powiększać wybieg Zapytana o to, czy jej zdaniem 100-metrowy odcinek to nie za mało dla psów, Wagner odpowiedziała, że "od czegoś trzeba zacząć".
- Jeśli pomysł się sprawdzi, mam nadzieję na powiększenie tej przestrzeni - wyjaśniła, dodając że w lipcu w sąsiedztwie plaży ma zostać też otwarty ogrodzony wybieg z m.in. torem przeszkód dla psów.
"Pies w wielkim mieście"
Udostępnienie plaży czworonogom oraz budowa specjalnego wybiegu są częścią gdyńskiego programu edukacyjno-informacyjnego "Pies w wielkim mieście" realizowanego od 2009 r. W ramach tej akcji na terenie wszystkich dzielnic zamontowano już w sumie ponad 200 dystrybutorów bezpłatnych torebek na psie nieczystości. Co roku miasto zamawia pół miliona takich torebek.
Autor: map/rs / Źródło: PAP