Smog w piątek towarzyszy mieszkańcom wielu regionów kraju od rana.
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
W piątek jednak w wielu regionach norma jakości powietrza została znacznie przekroczona. Są miejscowości, gdzie jest naprawdę fatalnie.
Gdzie jest fatalnie i źle?
O godzinie 18 najgorzej oddychało się w Bielsku-Białej - tutaj poziom zanieczyszczenia wyniósł 178 µg/m3 (ponad 394 procent normy dobowej). Trochę lepiej, ale nadal fatalnie, było na stacji pomiarowej w Raciborzu, która wykazała, że stężenie pyłu PM2,5 osiągnęło 139 µg/m3, co oznacza fatalną jakość. To 286 procent przyjętej normy dobowej.
W Opolu jakość powietrza była zła, a poziom pyłu PM2,5 wyniósł 95 µg/m3, a to oznacza przekroczenie dobowej normy o 163 procent. Podobnie było w Przemyślu - tutaj stacja pomiarowa pokazała stężenie pyłu PM2,5 na poziomie 85 µg/m3, przekraczając dobową normę o 136 procent.
We Wrocławiu było niezdrowo - stężenie niebezpiecznego pyłu PM2,5 sięgnęło 61 µg/m3.
W wielu regionach kraju - między innymi na Śląsku, Opolszczyźnie, Wielkopolsce, Kujawach, części Małopolski i na Pomorzu - powietrze jest średniej i niezdrowej jakości.
Co to jest PM10?
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrogramów na metr sześcienny. Jest występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5?
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrogramów na metr sześcienny. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen?
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Autor: kw,dd/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, GIOŚ
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock