Lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 r. to wydarzenie, którego powodzenie zależało od tysięcy czynników, w tym od pogody. Być może prognoza pogody przygotowana wtedy przez Jamesa Stagga, brytyjskiego meteorologa, zdecydowała o powodzeniu desantu we Francji i tym samym o losach wojny.
Stagg na podstawie obserwacji pogody doszedł do wniosku, że w dniu planowanej operacji wojskowej 5.06.1944 r. na wybrzeżach Normandii będzie pochmurno, wietrznie i deszczowo. Jego zdaniem chmury zawieszone na wysokości około 500 metrów uniemożliwiłyby lądowanie spadochroniarzom, a samolotom zbombardowanie strategicznych celów.
Z kolei sztormowa pogoda na kanale La Manche mogła być przeszkodą dla okrętów dobijających do brzegów Francji. Mając takie przewidywania, meteorolog przekonał przyszłego prezydenta USA Dwighta Eisenhowera do zmiany daty inwazji. Termin desantu wyznaczono na 6.06.1944 r.
Powodzenie aliantów
To tylko jeden dzień później w stosunku do pierwotnych planów, ale prawdopodobnie te 24 godziny zdecydowały o powodzeniu lądowania aliantów. Jak bardzo zmieniła się pogoda w ciągu tej jednej doby, wiemy z relacji świadków tamtych wydarzeń, ale także z map meteorologów.
Wystarczy spojrzeć na położenie chłodnego frontu, który w tamtych dniach przemieszczał się nad Europą Zachodnią. Jak widać na mapie, 5 czerwca front był dokładnie nad kanałem La Manche i Normandią i było tam załamanie pogody - właśnie w czasie planowanego desantu. Dzień później, 6 czerwca, front był już dalej na wschodzie, a pogoda w Normandii poprawiła się na tyle, że nie utrudniała akcji wojskowej.
Strategiczne znacznie sytuacji meteorologicznej
Była to być może najważniejsza prognoza pogody w historii Europy. O jej powodzeniu zadecydowało doświadczenie meteorologów i sieć stacji obserwujących pogodę m.in. w Kanadzie, Irlandii oraz na Islandii i Grenlandii.
W tym samym czasie, kiedy Brytyjczycy przewidywali załamanie pogody 5 czerwca i poprawę 6 czerwca, główny meteorolog niemieckich sił powietrznych Luftwaffe stwierdził, że sztormowa pogoda na wybrzeżach Normandii utrzyma się do połowy czerwca, co miało wykluczyć aliancki desant w tym czasie.
Autor: Tomasz Wasilewski / Źródło: TVN Meteo