W tym rankingu my jesteśmy dopiero na 39. miejscu.
W rankingu 163 krajów Bloomberg Global Health Index pierwsze miejsce zajęli Włosi. Ranking sporządzany jest na podstawie analizy różnych wskaźników, wśród których znajdują się długość życia, jakość żywności, stan zdrowia psychicznego, zagrożenia wynikające z palenia tytoniu i zanieczyszczenie środowiska.
Skąd pierwsze miejsce?
Jako pozytywne czynniki świadczące o kondycji zdrowotnej mieszkańców Italii wymieniono między innymi wzrost średniej długości życia, spadek liczby osób palących oraz coraz mniejsze spożycie alkoholu. Wśród Włochów maleje także odsetek dzieci otyłych, a rośnie ludzi uprawiających sport.
Jak zauważył we wtorek dziennik "Corriere della Sera", przytaczając fragmenty raportu, Włosi prowadzą w rankingu mimo utrzymującego się kryzysu gospodarczego i trudności, jakie z niego wynikają.
Zdrowsi od długowiecznych
Włochy w kategorii stanu zdrowia ludności wyprzedziły kraje, słynące z długowieczności, takie jak Islandia, Szwecja, Japonia i Singapur. W tyle zostały również Szwajcaria, Hiszpania, Luksemburg, Francja, Niemcy i Dania.
Cytowany w raporcie ekspert do spraw żywienia z uniwersytetu w Waszyngtonie Adam Drewnowski powiedział, że "prawdziwie cudownym środkiem" jest dieta śródziemnomorska. - Fundamentalne znaczenie dla konsumentów ma dostęp do świeżych produktów, owoców i ryb - dodał.
Przyzwyczajenia żywieniowe
Z analizy danych wynika, że kluczowe znaczenie dla zdrowia narodu odgrywa nie tylko bogactwo, ale w równym stopniu także styl życia oraz przyzwyczajenia żywieniowe. Jak podkreśla prasa, pod tym względem Włosi są bezkonkurencyjni.
Polacy nie są jednak na szarym końcu listy. Nasz kraj zajmuje w tym rankingu 39. miejsce.
Dieta śródziemnomorska wspomaga ciało i umysł. Zobacz, jak ławo przygotować jedną z takich potraw: spaghetti durum z owocami morza.
Autor: zupi/tw / Źródło: PAP