Wrocławskie zoo powitało ostatnio nowego mieszkańca. W ogrodzie zoologicznym przyszedł na świat maleńki hipopotam karłowaty.
Narodziny każdego nowego zwierzęcia są w zoo ważnym wydarzeniem, jednak przyjście na świat tego malucha jest podwójnie wyjątkowe. Wszystko dlatego, że hipopotamy karłowate to gatunek, którego liczebność szybko spada w środowisku naturalnym, a hodowla w ogrodzie zoologicznym, staje się jednym ze sposobów na przetrwanie gatunku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na całym świecie w ogrodach zoologicznych urodziło się ich 15. Hipopotam we Wrocławiu jest 16.
Nowy mieszkaniec zoo
Młody hipopotam karłowaty urodził się w poniedziałek 15 maja. Ma już ponad 10 dni, a nadal nie ma imienia, dlatego obecnie trwa konkurs, w którym ma zostać ono wybrane.
Maluch jest już czwartym młodym samicy Elpuni i samca Carlosa, których wcześniejsze potomstwo (Psota, Euforio i Luna) po odchowaniu wyjechało do innych ogrodów zoologicznych na całym świecie.
Hipopotamy karłowate są zagrożone wyginięciem i występują tylko w czterech krajach Afryki Zachodniej - Sierra Leone, Liberii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Gwinei. Szacuje się, że pozostało od 200 do 600 osobników, jednak nie ma wiarygodnych źródeł mówiących o tym, ile jest ich dokładnie. Właśnie dlatego narodziny wrocławskiego "malucha" to duże wydarzenie.
"Nieuchwytne" zwierzęta
Przedstawicieli tego gatunku określa się mianem "nieuchwytnych", ponieważ trudno je spotkać w środowisku naturalnym. Jest to spowodowane wąskim obszarem występowania, środowiskiem życia (zalesione i podmokłe tereny) oraz działalnością człowieka, która skutecznie przyczynia się do zmniejszania siedlisk zwierząt i ich fragmentacji.
Hipopotamy prowadzą samotniczy i dość skryty tryb życia, dlatego znajomość ich biologii, występowania i zachowań w środowisku naturalnym, są dużo mniej znane niż hipopotamów nilowych.
Wielkość ciała hipopotama karłowatego stanowi zaledwie jedną czwartą masy hipopotama nilowego i połowę jego wysokości. Starsze hipopotamy karłowate mierzą około 80 cm wysokości i 170 cm długości przy wadze 180-275 kilogramów.
Autor: zupi / Źródło: Zoo Wrocław