Portugalia przechodzi najcięższą suszę od 80 lat. Od początku roku spadły tylko 2 milimetry deszczu. Wysuszenie gleby powoduje ogromne straty w rolnictwie i hodowli winorośli. Władze kraju ponaglają Unię Europejską o pomoc.
Portugalskie służby meteorologiczne podały, że ponad połowę kraju wyniszcza niezwykle ostra ostra susza, która pustoszy lokalne uprawy winorośli i hodowle zwierząt.
Tylko 2,2 mm deszczu
Gleba w całym kraju pozostaje całkowicie sucha od początku roku. W ciągu ostatnich 80 lat średni poziom opadów w lutym wynosił do 10 cm. W tym roku spadło tylko 2,2 mm wody.
Sytuacja w reszcie kraju nie jest lepsza - pozostałe tereny również są wysuszone ponad miarę. Na szybka poprawę nie ma co liczyć. Prognozy lokalnych ekspertów nie przewidują opadów w kraju do końca marca.
Straty w uprawach i winnicach W Portugalii, która jest czwartym światowym producentem wina gronowego, znajduje się 360 tys. ha winnic. Ich właściciele już skarżą się na spadek produkcji spowodowany suszą Susza wpłynęła także na uprawy zbóż, pomidorów i oliwek. Rolnicy spodziewają się minimalnych zbiorów. Jeśli susza jeszcze się zaostrzy, zagrożone będą także zwierzęta hodowlane. Z powodu małej ilości dostępnych pastwisk bydło może zacząć cierpieć głód.
Liczą na 100 mln euro z Unii
Portugalskie władze zwróciły się do Unii Europejskiej o przyspieszenie wypłaty ponad 100 mln euro pomocy, przyznanej na złagodzenie skutków suszy w rolnictwie.
Według minister rolnictwa Assunção Cristas, powodowane suszą straty w rolnictwie w połączeniu z europejskim kryzysem finansowym sprawiają, że jakość życia Portugalczyków pogarsza się z dnia na dzień. Rząd w Lizbonie ma nadzieję, że pomoc z UE nadejdzie już w kwietniu.
Autor: js/mj / Źródło: APTN