Dnia będzie przybywać do przesilenia letniego, które nastąpi 21 czerwca.
Przesilenie letnie to moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. Wtedy biegun północny Ziemi jest bliżej Słońca niż południowy.
Przesilenie 21 czerwca
W momencie przesilenia letniego, które przypadnie 21 czerwca, w naszej części świata (na półkuli północnej między kołem podbiegunowym a równikiem) dzień trwa najdłużej w roku, a noc najkrócej. W tym czasie cała strefa podbiegunowa jest oświetlona Słońcem i panuje tam dzień polarny (nie ma nocy), czyli widno jest przez 24 godziny na dobę.
Jastrzębia Góra z najdłuższym dniem
W Polsce w momencie przesilenia letniego najdłużej dzień będzie trwać na północy kraju. W położonej nad morzem Jastrzębiej Górze, w środę 21 czerwca, dzień będzie trwać aż 17 godzin i 20 minut. Słońce wzejdzie tam o 4:08, a zajdzie o 21:28. Oznacza to, że podczas tej doby na noc pozostanie tylko 6 godzin i 40 minut.
Długość trwania najdłuższego dnia roku (21 czerwca) w wybranych miastach:
- Gdańsk: 17 godz. 13 min.
- Szczecin: 17 godz. 1 min.
- Poznań: 16 godz. 49 min.
- Warszawa: 16 godz. 47 min.
- Wrocław: 16 godz. 34 min.
- Kraków: 16 godz. 23 min.
Najkrótszy najdłuższy
Najdłuższy dzień roku najkrócej będzie trwać na szczycie Opłonek w Bieszczadach. To najbardziej wysunięty na południe punkt Polski. 21 czerwca będzie tu trwać 16 godzin i 12 minut, czyli o ponad godzinę krócej niż w Jastrzębiej Górze.
Początek lata
W najdłuższym dniu roku zacznie się astronomiczne lato. Jego początek nastąpi o godz. 6:24 naszego czasu. W tym samym momencie na półkuli południowej zacznie się astronomiczna zima.
Autor: ao/tw / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock