Ponad 1400 interwencji. Wichura jak trąba, pożar od pioruna, złamany krzyż na kościele

Wtorkowa pogoda i szkody, jakie przyniosła
Wtorkowa pogoda i szkody, jakie przyniosła
Wtorkowa pogoda i szkody, jakie przyniosła

Tysiące powalonych drzew, kilkadziesiąt uszkodzonych lub zerwanych dachów, zalane piwnice - to bilans wichur i burz, które we wtorek przeszły nad Polską. Strażacy interweniowali w sumie 1436 razy. Prace, by pozbyć się skutków szkód, trwają.

Jak powiedział w środę rano rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, 1081 akcji strażaków związanych było z usuwaniem powalonych drzew, które tarasowały drogi, ulice, chodniki, a także z zabezpieczaniem uszkodzonych i zerwanych dachów. Pozostałych 355 interwencji to wypompowywanie wody, głównie z piwnic. - Najtrudniejsza sytuacja, jeśli chodzi o wiatr, była w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i łódzki. Z kolei jeśli chodzi o opady deszczu - na Kujawach, w Wielkopolsce i woj. pomorskim - dodał Frątczak.

- W całym kraju zostało uszkodzonych lub zerwanych kilkadziesiąt dachów - informował Frątczak.

W Wielkopolsce liczne interwencje

Mnóstwo pracy miała we wtorek straż w Wielkopolsce. Strażacy oczyszczali drogi z dziesiątek powalonych drzew, połamanych gałęzi i fragmentów pozrywanych dachów.

Jak informował we wtorek po godz. 22.30 rzecznik PSP województwa wielkopolskiego, wyładowania atmosferyczne pojawiły się na północy regionu w godzinach wieczornych. Strażacy odnotowali kilka zdarzeń, czyli połamane gałęzie i usuwanie ich z dróg. Burze pojawiły się też nad Poznaniem.

Z kolei na pociąg relacji Kołobrzeg-Przemyśl, w miejscowości Chodzież (Wielkopolska) spadła uszkodzona trakcja kolejowa. Konieczna była ewakuacja pasażerów.

W okolicy Pleszewa, Ostrzeszowa i Ostrowa Wielkopolskiego burze przeszły we wtorek po godz. 14.00. - Na razie strażacy wyjechali do 12 interwencji, ale ich liczba cały czas wzrasta, dostajemy nowe zgłoszenia - mówił wtedy Tomasz Jabłoński, strażak PSP Ostrzeszów.

Złamany krzyż w Grabowie

Nawałnica, jaka przeszła 8 lipca przez miejscowość Grabów nad Prosną, złamała krzyż na jednym z kościołów i uszkodziła lokalny młyn. Zerwany z niego dach przefrunął około 100 metrów, lądując na pobliskiej posesji, na szczęście nikomu nie robiąc krzywdy.

Dach leciał przez 15 m

Jeden z mieszkańców miejscowości Jerzy Sarafinowski relacjonował, że podczas wtorkowej wichury silny wiatr zerwał dach z ośrodka agroturystycznego. Przeleciał on nad domem mieszkalnym. - Przeleciał 15 metrów górą i wylądował na ulicy, uszkadzając sąsiadom płoty, a także wyrywając drzewa - mówił. - Te chmury tak szybko szły, że za chwilę był półmrok. Jedna krokiew z dachu uderzyła w okno wybijając szyby - opisywał warunki Sarafinowski.

Droga krajowa nr 449 pomiędzy m. Grabów nad Prosną i Ostrzeszowem, którą we wtorek zablokowało drzewo, jest już przejezdna. Strażacy sprawnie posprzątali konary powalonych drzew.

Grabów nad Prosną po nawałnicach
Grabów nad Prosną po nawałnicach

Wichura prawie jak trąba w woj. łódzkim

Pojawiły się również informacje o trąbie powietrznej, jaka rzekomo pojawiła się na terenie województwa łódzkiego podczas wtorkowych burz. Kapitan Arkadiusz Makowski, rzecznik komendy Straży Pożarnej, dementował jednak te informacje.

- To silny wiatr, który przeszedł nad powiatem wieluńskim i wieruszowskim - wyjaśnił rzecznik.

Największe szkody nawałnica wyrządziła w miejscowości Biała Rządowa w pow. wieluńskim. Tu burza zerwała w sumie 14 dachów, w tym trzy na budynkach mieszkalnych a 11 na gospodarczych.

Z kolei w pow. wieruszowskim dachy zerwane zostały w pięciu budynkach mieszkalnych, a dwa w gospodarczych. Według strażaków nikomu nic się nie stało. Według Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi w wyniku nawałnicy, jaka przeszła przede wszystkim przez te powiaty uszkodzeniu uległo 127 stacji średniego napięcia i prądu pozbawionych jest ponad 30 tys. odbiorców.

Biała Rządowa w Łódzkiem
Biała Rządowa w Łódzkiem

Miejscowości bez prądu

Burze nie oszczędziły również województwa lubuskiego - dane z 8 lipca z godz. 18.00 mówią, że bez prądu w województwie pozostawało 4 tys. odbiorców. Uszkodzenia były na bieżąco usuwane przez strażaków, którym w naprawie kabli pomagali pracownicy pogotowia energetycznego.

W powiecie gorzowskim nawałnica spowodowała częściowe uszkodzenia 3 dachów - w gminie Bogdaniec wiatr zerwał z 1/5 blaszanego pokrycia jednego z budynków i uszkodził dachówki na drugim.

W Jeninie, tuż pod Gorzowem Wielkopolskim, drzewo przewaliło się na samochód osobowy. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kilka kilometrów dalej, w Nowinach Wielkich, ogromne drzewo zatarasowało całkowicie drogę. Strażacy nie nadążali usuwać połamanych drzew i gałęzi.

Wiatr łamał drzewa jak zapałki

Po godzinie 16, nad powiatem strzelecko-drezdeneckim przeszła nawałnica, która powaliła wiele drzew. W polu rażenia znalazł się obóz harcerski o nazwie "U stóp Olimpu", który był zorganizowany w Grotowie koło Drezdenka.

Według świadków, wszystko trwało maksymalnie minutę. Najpierw od strony jeziora widać było białą ścianę deszczu, potem momentalnie wszystko zaczęło wznosić się w powietrze. Latały namioty i łódki. Drzewa łamały się jak zapałki. Jedno z nich spadło na stołówkę, w której na szczęście już nie było dzieci.

- Drzewa zaczęły łamać się jak zapałki, przywalając naszą stołówkę, ale nie zaszkodziły żadnemu człowiekowi, bo drużynowi zarządzili ewakuację - relacjonował przewodnik ZHP Mariusz Groblica.

Dzięki szybkiej reakcji opiekunów, wszyscy schowali się w metalowych barakach i to pozwoliło uniknąć tragedii. W stołówce przebywać może do 50 osób, czyli cały obóz. Z obozu harcerskiego ewakuowano dzieci - 42 osoby w wieku 8-14 lat. Ci, których nie zabrali do domów rodzice, przebywają obecnie na pobliskiej plebani w Rąpinie.

Nawałnica spowodowała ogromne straty materialne. Zniszczona została wspomniana stołówka oraz nowo zakupione namioty. Harcerze apelują o pomoc, w odbudowaniu obozu - Nawałnica pozbawiła nas sprzętu na 11 tys. złotych - mówił przewodnik ZHP.

Śląsk także z wieloma interwencjami

We wtorek wieczorem informowano, że około 140 zgłoszeń odebrali śląscy strażacy po burzach, które przechodziły po południu nad woj. śląskim. Nie było poszkodowanych, jednak wystąpiły liczne miejscowe zalania, a silny wiatr łamał drzewa, które uszkadzały samochody i kolejową sieć trakcyjną. Jak poinformował rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik, najwięcej spośród ok. 140 zgłoszeń w całym regionie pochodziło z Pszczyny i okolic tego miasta. Do wieczora strażacy interweniowali tam ponad 40 razy - przede wszystkim przy połamanych drzewach. - W jednym przypadku drzewo przewróciło się na przejeżdżający samochód, na szczęście bez poszkodowanych; jadąca nim osoba sama się wydostała - wskazał strażak.

- Wichura była niesamowita. Jak mam ponad 50 lat, to jeszcze nigdy nie widziałem takiej ulewy i wichury. Byłem w pracy, ale jak przyjechałem to nie chciałem wierzyć - mówił jeden z mieszkańców Pszczyny.

- Straszne wiatrzysko było, silny deszcz, później grad też leciał - relacjonowała inna mieszkanka miasta.

Piorun uderzył w budynek

Niebezpieczne zdarzenia miały też miejsce w innych częściach regionu. Na terenie powiatu kłobuckiego piorun uderzył w budynek mieszkalny. Choć pożar został szybko ugaszony, spaliły się dach i poddasze, a jedna starsza osoba - w związku ze stresem – została zabrana do szpitala. W Rybniku z kolei wiatr uszkodził dach na remontowanym budynku, w którym nikogo nie było. Mimo silnych miejscami opadów i uszkodzeń drzew wszystkie główne drogi w woj. śląskim pozostawały przejezdne. Mieszkańcy zgłaszali natomiast wiele zalanych lub zablokowanych dróg lokalnych (z Pszczyny pochodziło kilkanaście takich zgłoszeń). Strażacy sygnalizowali jednak, że w przypadku części zalań do czasu ich przyjazdu woda już spływała.

Problemy na kolei

Problemy pojawiły się natomiast na sieci kolejowej. Jak wynika z informacji o utrudnieniach w ruchu pociągów Kolei Śląskich, w Goczałkowicach przewrócone drzewo zablokowało ruch na głównej linii Bielsko-Biała-Katowice (w ciągu kilkudziesięciu minut udało się udrożnić jeden tor). Podobna sytuacja miała miejsce na lokalnym połączeniu Pszczyna-Rybnik.

Z powodu skomplikowanej awarii sieci energetycznej w Tychach, Katowicach Ligocie i Goczałkowicach, powstały poważne utrudnienia na liniach: Tychy Lodowisko–Katowice–Sosnowiec, Katowice-Bielsko-Biała-Żywiec-Zwardoń oraz Katowice-Wisła Głębce i Katowice-Rybnik-Racibórz. Choć ruch na tym pierwszym, aglomeracyjnym połączeniu został po południu przywrócony, z pozostałych pociągi początkowo wypadały, a potem wracały na trasy ze znacznymi opóźnieniami.

W środę ma być podobnie

- Synoptycy zapowiadają, że także w środę w wielu miejscach będą nawałnice. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Usuńmy donice z parapetów i balkonów, jeśli wychodzimy, mimo upału, pozamykajmy okna i drzwi. Jeśli burza zacznie się gdy będziemy np. w drodze do pracy lub z pracy do domu nie chowajmy się pod drzewami, wiatami czy słupami, tylko w budynku. Jeśli jedziemy autem, zatrzymajmy się na poboczu lub lepiej na parkingu i przeczekajmy - przypomniał Frątczak.

Zaapelował też, by jeśli nawałnica zaczyna się gdy wypoczywamy nad wodą, natychmiast z niej wyjść, a jeśli żeglujemy – dobić do brzegu.

- W górach, kiedy słyszymy ostrzegające komunikaty, po prostu nie wychodźmy na szlak – zaznaczył.

Pogoda w środę też będzie dynamiczna
Pogoda w środę też będzie dynamiczna

Autor: mb,pw/map / Źródło: TVN 24, Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu. Żółte alarmy obowiązują w dziesięciu województwach. Sprawdź szczegóły.

Burze z gradem i silnym deszczem. Ostrzeżenia dla 10 województw

Burze z gradem i silnym deszczem. Ostrzeżenia dla 10 województw

Źródło:
IMGW

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni C. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Maj jak 45 lat temu. Co się stało z pogodą w Polsce

Maj jak 45 lat temu. Co się stało z pogodą w Polsce

Źródło:
TVN24+

Naukowcy ostrzegają: ponad trzy i pół tysiąca gatunków zwierząt jest zagrożonych globalnym ociepleniem. Jak wynika z analiz badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, w dużej mierze dotyczy to gatunków morskich.

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W środę 21.05 niebo spowiją chmury, pojawią się opady deszczu oraz burze. Lokalnie może sypnąć gradem. Termometry pokażą w całym kraju 20-22 stopnie.

Pogoda na dziś - środa 21.05. Zagrzmi i popada, ale będą 22 stopnie

Pogoda na dziś - środa 21.05. Zagrzmi i popada, ale będą 22 stopnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą nam kolejne ochłodzenie. Przez kraj przejdzie front chłodny związany z niżem Magnus. Przyniesie deszcz, a miejscami mogą wystąpić także burze.

Idzie ochłodzenie. Mogą je poprzedzić burze z silnym deszczem

Idzie ochłodzenie. Mogą je poprzedzić burze z silnym deszczem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Władze włoskiego regionu Umbria stworzyły na jeziorze Trazymeńskim sztuczną, pływającą wyspę wyłapującą gatunek podobnych do komarów owadów. Owady te od lat są utrapieniem okolicznych mieszkańców i przybywających w ten rejon turystów.

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Źródło:
PAP, ANSA, tvn24.pl

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon - przekazała Sarah Walker z firmy SpaceX Elona Muska.

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Aktualizacja:
Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Temperatura maksymalna na Grenlandii była w poniedziałek wyższa niż w Polsce. Termometry w południowej części wyspy pokazały prawie 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest na Islandii, gdzie niedawno padł majowy rekord temperatury.

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Źródło:
IMGW, Copernicus, tvnmeteo.pl

Gromy dźwiękowe powstające podczas startu rakiet SpaceX mogą przypominać niewielkie trzęsienia ziemi. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, moment startu bywa słyszalny - lub odczuwalny - nie tylko w sąsiedztwie bazy kosmicznej. Typ gromu zależy od wielu czynników.

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Źródło:
Acoustical Society of America

Organizacja non profit CEEW opublikowała we wtorek niepokojący raport. Wynika z niego, że blisko 60 procent indyjskich dystryktów, zamieszkanych przez trzy czwarte ludności kraju, jest narażonych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko związane z ekstremalnymi upałami. Rosnąca temperatura powietrza i wilgotność względna mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców Indii.

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Źródło:
Reuters, ceew.in

Piorun uderzył w zaparkowany radiowóz. Moment zarejestrowała kamera bezpieczeństwa obserwującą parking przed komisariatem. Do zdarzenia doszło podczas burzy, która przechodziła w poniedziałek nad stanem Oklahoma.

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Źródło:
News on 6, Newcastle Emergency Management

Ponad 700 strażaków walczy z pożarem Greer Fire, jaki wybuchł na północnym wschodzie Arizony. Do tej pory ogień strawił już ponad osiem tysięcy hektarów terenu. W regionie obowiązują lokalne stany wyjątkowe. Służby ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów.

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
ABC News, AZ Dept. Forestry and Fire Management

Mikroplastik może zakłócać działanie układu odpornościowego. Jak ustalili badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu, malutkie cząstki tworzyw sztucznych, które trafią do układu oddechowego, osłabiają działanie obecnych w płucach makrofagów - komórek pochłaniających patogeny. Zaburzenia w ich pracy wpływają nie tylko na płuca.

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Źródło:
PAP, American Thoracic Society

W hrabstwie Laurel w stanie Kentucky trwa sprzątanie po przejściu tornada. Żywioł wyrządził spore zniszczenia na lotnisku, które jest kluczowe dla usług transportu medycznego. Jak donoszą amerykańskie media, silny wiatr podnosił śmigłowce i rzucał nimi jak zabawkami.

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Źródło:
ENEX, avweb.com, Fox Weather, lex18.com,

Burza przeszła przez francuską miejscowość Longages w departamencie Górna Garonna. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Załamanie pogody zostało uchwycone na nagraniu.

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Źródło:
Reuters, Meteo France

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania gwałtownych powodzi w mieście Bengaluru w Indiach. Ludzi ewakuowano z zalanych domów za pomocą pontonów. - Woda wdarła się do ponad stu domów - powiedział Neelufar Ahmad, jeden z mieszkańców.

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Źródło:
Reuters, The Hindu

Wstrząsy zostały zanotowane przez sejsmometry w poniedziałek rano w południowo-zachodniej Polsce. Według USGS ich magnituda wynosiła 4,1. Co było przyczyną tej aktywności?

Trzęsienie ziemi w Polsce

Trzęsienie ziemi w Polsce

Źródło:
USGS, EMSC, KGHM, fabrykiwpolsce.pl

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gorące powietrze napłynęło w weekend do południowej Hiszpanii. W Andaluzji termometry pokazały w niedzielę ponad 30 stopni.

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Źródło:
ENEX, andaluciainformacion.es, europapress.es

Co najmniej sześć osób zginęło na skutek ulew, które nawiedziły południowe Chiny. W prowincji Guangdong osuwisko uszkodziło trzypiętrowy blok mieszkalny - życia trzech mieszkańców nie udało się uratować. Trwają poszukiwania jednej osoby.

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Źródło:
PAP, Xinhua

Rzeka Kuiseb pojawiła się na pustyni Namib. Ciek ten rozdziela dwa różne ekosystemy - "morze piasków" na południu i kamieniste bezdroża północy. Co ciekawe, rzeka zazwyczaj pojawia się tylko na kilka miesięcy w roku, a czasami nie widać jej wcale.

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Źródło:
Copernicus, NASA Earth Observatory, Gobabeb

Choroby przenoszone przez komary egipskie mogą stać się endemiczne dla Europy. Według badań niemieckich i szwedzkich naukowców, do 2060 roku na Starym Kontynencie będzie dochodziło do regularnych wybuchów epidemii dengi i czikunguni. Liczba przypadków może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Źródło:
Politico, AFP, Columbia University

Co najmniej jedna osoba nie żyje, a dwie są poszukiwane w wyniku powodzi, jaka nawiedziła region Buenos Aires w Argentynie. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu. Lokalne media podały, że swoje domy musiało opuścić ponad 7500 osób.

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Źródło:
CNN, Portal Montevido

Osuwisko zeszło niedaleko miejscowości Blatten w Szwajcarii. Około 100 osób, w tym turyści, musiało zostać ewakuowanych z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie stwarzają spadające skały. W rejonie zamknięto także szlaki turystyczne i ograniczono ruch samochodowy.

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Źródło:
swissinfo.ch, 20 Minuten

Co najmniej 28 osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się przez środkowe i wschodnie stany USA w miniony weekend. Mieszkańcy wielu miejscowości starają się odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie tysiące domów zostało zmiecionych z powierzchni ziemi. Tylko w Saint Louis w stanie Missouri straty materialne szacowane są na około miliard dolarów.

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Źródło:
ABC News, PAP, Reuters

Pogoda w niedzielę sprzyja obserwacji ciekawych zjawisk meteorologicznych. W Kujawsko-Pomorskiem w Golubiu-Dobrzyniu na niebie pojawił się lej kondensacyjny, co udało się uwiecznić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do części amerykańskiego stanu Illinois w ostatnich dniach dotarła burza pyłowa, między innymi zaobserwowano ją w Chicago. Ogromną chmurę pyłu udało się uchwycić na nagraniu.

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w sobotę wczesnym popołudniem na górze Eiger w szwajcarskich Alpach. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch narciarzy, a pięć innych osób zostało rannych.

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Źródło:
PAP

Międzynarodowy zespół naukowców opisał ekstremalnie silny wzrost radiowęglowy datowany na 12 350 rok przed naszą erą. Według ekspertów jego przyczyną była potężna burza słoneczna, która uderzyła w Ziemię.

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Źródło:
PAP, phys.org

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kiusiu i amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda zidentyfikowali genetyczną mutację, która powoduje, że koty są rude. Mutacja ta nie występuje u żadnego innego ssaka.

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Źródło:
BBC, PAP

Trzymetrowa palma spadła i raniła mężczyznę podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Ranny to agent aktora.

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Źródło:
Reuters