Czy da si臋 wstawa膰 bez b贸lu i nabijania rekordu w ilo艣ci 5-minutowych drzemek? Da si臋. Wystarczy zastosowa膰 si臋 do 5 naszych rad.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU 呕YCIA! JAK OGL膭DA膯 TVN METEO ACTIVE?
B膮d藕my szczerzy: ludzi, kt贸rzy lubi膮 zrywa膰 si臋 bladym 艣witem gdy zacznie dzwoni膰 budzik jest zdecydowanie mniej ni偶 tych, kt贸rzy w takim momencie kalkuluj膮, ile minut mog膮 jeszcze pole偶e膰. I nierzadko le偶膮 o kilka(na艣cie) minut d艂u偶ej ni偶 przez "tylko" pi臋膰 minut, jak pierwotnie zamierzali.
Pobudki da si臋 lubi膰?
Czy da si臋 wi臋c polubi膰 wstawanie rano, aby zje艣膰 艣niadanie i przygotowa膰 si臋 do podo艂ania wszystkim obowi膮zkom w ci膮gu dnia? Czy mo偶liwe jest, aby nastawiaj膮c budzik np. na godzin臋 przed wyj艣ciem faktycznie wtedy si臋 obudzi膰, przyszykowa膰 i wyj艣膰 zamiast ci膮gle przestawia膰 o kolejne 5 czy 10 minut na jeszcze chwil臋 drzemki?
Problem wielu (nie przesadzaj膮c: milion贸w) ludzi postanowi艂 rozwi膮za膰 ekspert od snu, dr Neil Stanley, dziel膮c si臋 kilkoma radami.
1. 艢pij tyle, ile potrzebujesz
Przyj臋艂o si臋 s膮dzi膰, 偶e doros艂y cz艂owiek powinien przesypia膰 minimum 6 godzin na dob臋. Zdaniem dr Stanley'a to kompletna bzdura.
- Ile godzin powinni艣my spa膰, aby by膰 wyspanymi, to kwestia indywidualna, uwarunkowana genetycznie tak jak nasz wzrost czy rozmiar buta - podkre艣la艂 w rozmowie z magazynem "Harper's Bazaar". - Za norm臋 uznaje si臋 od 3 do 11 godzin na dob臋. Ile konkretnie jest spraw膮 drugorz臋dn膮, kluczowe jest nasze w艂asne odczucie - zaznaczy艂.
A takowym jest 艣wie偶y, wypocz臋ty umys艂 i rze艣ko艣膰. Z kolei samopoczucie gorsze od tego, ni偶 gdy si臋 spa膰 k艂adli艣my, jest dowodem na to, 偶e spali艣my za d艂ugo lub za kr贸tko, je偶eli przez ca艂y dzie艅 ziewamy. Zale偶nie od tego, czy nam 藕le, czy nie mo偶emy opanowa膰 ziewania, warto pos艂ucha膰 doktora i skraca膰 lub wyd艂u偶a膰 czas snu o godzin臋. To najprostsza metoda dzi臋ki kt贸rej dowiemy si臋, ile snu faktycznie potrzebujemy.
2. Zasypiaj o sta艂ej porze...
Nasz zegar biologiczny okre艣la, czy jeste艣my typem sowy czy skowronka, tj. czy wolimy przesiadywa膰 noc膮, czy budzi膰 wraz ze wschodem s艂o艅ca. Tym samym kontroluje nasze pok艂ady energii i to, kiedy mamy jej najwi臋cej, a kiedy najmniej. To tak偶e wp艂ywa na nasz nastr贸j w ci膮gu dnia.
Ale zejd藕my na ziemi臋: wi臋kszo艣膰 os贸b nie ma za bardzo wp艂ywu na godziny, w jakich pracuje. A ju偶 tym bardziej nie decyduje o godzinach pracy przedszkola/szko艂y, do jakiej ucz臋szcza jego dziecko i do kt贸rej przez rodzica musi by膰 odprowadzone.
- Nad zegarem biologicznym da si臋 panowa膰. Mo偶na go te偶 przestawi膰 - zauwa偶y艂. - Wymaga to troch臋 pracy i samozaparcia, racja, ale "trudne" nie jest synonimem dla s艂owa "niemo偶liwe" - doda艂.
Niemniej jednak owa trudno艣膰 polega na codziennym zmuszaniu si臋 przez jaki艣 czas do zasypiania o sta艂ej porze. - Wymuszenie zmian w gospodarowaniu melatonin膮, czyli tzw. hormonem snu, zajmuje oko艂o 2 tygodnie - doda艂. Po oko艂o 14 dniach organizm zmieni por臋, w kt贸rej j膮 uwalnia co czyni nas 艣pi膮cymi.
3. ... i bud藕 si臋 o sta艂ej porze
Regularno艣膰 to co艣, co ludzki organizm uwielbia. Ustal godzin臋, o kt贸rej b臋dziesz si臋 budzi膰 bez wzgl臋du na dzie艅 tygodnia, por臋 roku czy cokolwiek innego... i bud藕 si臋.
- Organizm przyzwyczajony do pobudki o sta艂ej porze wybudza si臋 na oko艂o p贸艂torej godziny wcze艣niej - zauwa偶y艂 dr Stanley. - Z przyzwyczajeniem w parze idzie szansa aby wykorzysta膰 w 100 proc. potencja艂 swojego organizmu i sen jako stan, w jaki si臋 wprowadzamy - wyja艣ni艂. - Gdy cia艂o nie wie, o kt贸rej si臋 zbudzi nie jest w stanie si臋 przygotowa膰 - podkre艣li艂.
4. Zapomnij o opcji "drzemka"
Niestety, brutalna prawda brzmi nast臋puj膮co: je偶eli chcesz wstawa膰 bez wi臋kszego problemu to nie wolno Ci odwleka膰 tego momentu przyciskiem "drzemki".
- Te kilka minut, 5 czy 10, nie umywa si臋 nawet do kilku przespanych bez przerwy godzin. Je偶eli pozwolisz sobie na przysypianie po wybudzeniu z kilkugodzinnego snu tylko si臋 rozstroisz i og艂upisz organizm - zaznaczy艂 dr Stanley.
5. Wpu艣膰 艣wiat艂o
Wi臋kszo艣膰 istot na ziemi 艂膮czy fakt, 偶e bez s艂o艅ca nie poci膮gn膮 za d艂ugo oraz 偶e ich zegar biologiczny jest regulowany od niepami臋tnych czas贸w za pomoc膮 艣wiat艂a. Ludzie nie s膮 tu wyj膮tkiem - gdy 艣wieci s艂o艅ce, jeste艣my aktywni a gdy zapada zmrok, stajemy si臋 senni.
- Pierwsz膮 czynno艣ci膮 po obudzeniu si臋 niech b臋dzie podej艣cie do okna i wpuszczenie 艣wiat艂a do sypialni - sugerowa艂 na 艂amach "Harper's Bazaar" dr Stanley. Zim膮, gdy niestety 艣wiat艂a jest wci膮偶 za ma艂o i niemal偶e nigdy o tej porze, jak膮 zdecydowana wi臋kszo艣膰 uznaje za porann膮, zast膮p to natychmiastow膮 wycieczk膮 pod prysznic lub 艣niadaniem.- Chodzi o zasygnalizowanie w艂asnemu cia艂u, 偶e wstali艣my i nie zamierzamy za chwil臋 znowu偶 si臋 k艂a艣膰 spa膰 - wyja艣ni艂 doktor.
Autor: stella/rp / 殴r贸d艂o: Harper's Bazaar