Strażacy mają za sobą dobę z prawie siedmioma setkami interwencji. Najmocniej napracowali się przy usuwaniu skutków burz na terenie Mazowsza. W tym regionie przez nawałnice dwie osoby odniosły obrażenia.
- Prawie 700 razy wyjeżdżali strażacy w ciągu ostatniej doby do usuwania skutków burz, nawałnic i silnego wiatru - poinformował w sobotę przed południem rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. W wielu miejscach wciąż pracują.
Najwięcej pracy strażacy mieli w województwie mazowieckim. - Burze, silny wiatr oraz opady deszczu dotknęły głównie powiaty żyrardowski, grodziski, białobrzeski, grójecki, sochaczewski i makowski. W Mariankach dwie osoby zostały ranne po tym, jak na jadący samochód przewróciło się drzewo. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala - powiedział Frątczak.
Żyrardów pod wodą
W Żyrardowie i w okolicach wiele budynków zostało zalanych, woda wdzierała się na osiedlowe podwórka, podtopiła także jeden z miejskich tuneli, o czym przeczytacie więcej w serwisie Kontakt 24.
Powiat garwoliński bez prądu
Bardzo niebezpiecznie było w powiecie garwolińskim. Strażacy otrzymali tam zgłoszenia m.in. o zerwanych dachach czy braku prądu. Powalone drzewo całkowicie zablokowało drogę krajową nr 76.
Gradobicie w Radomiu
Gradobicie zaskoczyło mieszkańców Radomia. Potężne kule niszczyły dachy budynków, wybijały szyby w oknach i uszkodziły wiele samochodów.
Także inne województwa
Poza województwem mazowieckim strażacy usuwali skutki nawałnic w województwach pomorskim, dolnośląskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim.
Lepiej zostać w domu
Rzecznik PSP przypomniał, że w dniach, w których zapowiadane są burze, wychodząc z domu należy usunąć wszystkie przedmioty z balkonów i parapetów oraz pozamykać okna. Podkreślił, że gdy zostaniemy zaskoczeni przez burzę, nie należy szukać schronienia pod słupami wysokiego napięcia i drzewami ani też pod lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty przystankowe - one mogą zostać porwane przez wiatr.
- Najlepiej schronić się w jakimś budynku. Także jadąc samochodem, warto zjechać na pobocze, na parking i schować się, np. w budynku stacji benzynowej. Pamiętajmy też, że gwałtowny wiatr może spowodować utratę kontroli nad samochodem. I starajmy się unikać parkowania samochodów pod drzewami - powiedział Frątczak.
Autor: map/rs / Źródło: TVN24, Kontakt 24, PAP