Czerwone niebo, pierścienie wokół Księżyca, czy leżące krowy. Te i wiele innych obserwacji jest podstawą przesądów związanych z pogodą. Zobacz, co one oznaczają i czy mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.
1. Gdy czerwone słońce wschodzi w marynarzu bojaźń się rodzi. Lecz gdy czerwień o zachodzie, wie marynarz o pogodzie
Powiedzenie to służyło do prognozowania deszczu. Według specjalistów z Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych jest trochę prawdy w tej przepowiedni. Wieczorne niebo przybiera czerwoną barwę, kiedy pełne jest pyłów i wilgoci. Zazwyczaj wskazuje na to, że panuje wysokie ciśnienie i stabilne warunki atmosferyczne. Masy powietrza wędrują z zachodu. Nad ranem jednak czerwone niebo jest zapowiedzią deszczowego dnia.
2. Czysty Księżyc wróży przymrozek
Ideą tego zabobonu jest to, że jeśli jesteśmy w stanie zobaczyć Księżyc na niebie w nocy, to oznacza to, że o poranku może pojawić się przymrozek. Rolnicy potwierdzają sprawdzalność tego powiedzenia, ale tylko w chłodnej porze roku. Naukowcy tłumaczą, że bezchmurne niebo sprzyja wypromieniowaniu ciepła z podłoża.
3. Krowy leżą, idzie deszcz
Zwykłego przechodnia leżące na łące krowy mogą nie dziwić, jednak dla rolników jest to oznaka nadchodzącego deszczu.
4. Mgły latem na pogodę, zimą na deszcz
Mgliste lato i zima składają się na pewien wzór. Mgła latem powstaje kiedy powietrze ochładza się, co oznacza, że niebo jest czyste od chmur. Zimą mgły powstają kiedy jest wilgotno i wróżą deszcz.
5. Błysnęło, licz sekundy
Każdy wie, że najpierw widzimy błyskawicę, a dopiero później słyszymy grzmot. Związane jest to z różną prędkością rozprzestrzeniania się fal dźwiękowych i świetlnych. Światło porusza się szybciej niż dźwięk. Należy podzielić liczbę sekund pomiędzy błyskiem a grzmotem przez 3 i dostaniemy szacunkową odległość w kilometrach, w jakiej znajduje się burza.
6. Szyszki sosny
Szyszki sosny są bardzo wrażliwe na pogodę. Zawierają one nasiona, które najlepiej rozproszyć przy dobrej i suchej pogodzie, dlatego wtedy szyszki są bardziej otwarte. Podczas wilgotniej i deszczowej aury szyszki są zamknięte.
7. Tęcza rano ostrzega, wieczorem raduje
Tęcza bez deszczu nie powstanie. O określonej porze dnia wskazuje na to czy deszcz przyjdzie, czy już odchodzi. Tęcza rano pokazuje na chmury z zachodu, które nadciągają.
8. Pierścień wokół Księżyca, deszcz wkrótce
Aureola wokół księżyca (zjawisko halo) wskazuje, że w powietrzu unoszą się kryształki lodu, które odbijają promieniowanie od Księżyca. Lodowe chmury to zazwyczaj te, które leżą w piętrze wysokim czyli Cirrusy. Są one zapowiedzią nadejścia frontu ciepłego a wraz z nim opady deszczu.
9. Odczuwalna zmiana pogody
Pogoda potrafi też wpływać na nas samych, nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na sprawność fizyczną. Znaczne zmiany ciśnienia wywołują bóle w stawach, mięśniach. Nic dziwnego, że podczas przechodzenia frontu atmosferycznego, kiedy pada deszcz, starsi często skarżą się, że łamie ich w kościach.
Pogodowe przysłowia
W świecie krąży również sporo pogodowych przysłów. "W marcu jak w garncu", "Kwiecień plecień" zna każdy. Dowiedz się, czy mają one odzwierciedlenie w pogodzie, czy to tylko zabobony naszych przodków:
Autor: AD/mab / Źródło: weather.com