Nagrodę antynobla aż w dwóch kategoriach - biologii i astronomii - zgarnął pięcioosobowy zespół naukowców badający wpływ Drogi Mlecznej na wędrówki żuków toczących kulkę kału.
- Chcieliśmy sprawdzić, jak Księżyc wpływa na obierany przez żuki kierunek. Ku naszemu zaskoczeni, nawet gdy go nie było na niebie, zwierzęta zaś toczyły kulkę gnoju w pewien określony sposób, po liniii prostej względem bliżej nam nieznanego punktu odniesienia, niezależnego zupełnie od naszego satelity - tłumaczyła Emily Baird, współautorka badania.
- Postanowiliśmy je zabrać do planetarium w Johannesburgu, ponieważ nie mieliśmy pojęcia względem czego się kierują. Raz szły prosto jak po sznurku, a innym razem - kluczyły - tłumaczyła. W obserwatorium szybko wyszło na jaw, względem czego zwierzęta podążały - Drogi Mlecznej.
Mimo śmiechu, jakie to odkrycie wywołuje, ma w sobie wartość merytoryczną. Tym samym zespół młodych naukowców jednoznacznie udowodnił, że żuk gnojowy jest pierwszym zwierzęciem, używającym do nawigacji Drogi Mlecznej, i pierwszym owadem, nawigującym się gwiazdami.
Z przymrużeniem oka
- Jesteśmy dumni z otrzymania tej nagrody. Oznacza to, że naszą pracą ktoś się zainteresował, zaśmiał, ale potem nad tym pochylił i zastanowił - powiedziała Baird, która jest asystentką profesora zoologii na Uniwersytecie w Lund w Szwecji. - Bardzo nas to cieszy, bo to odzwierciedla nasz sposób myślenia i przeprowadzania eksperymentów - podkreśliła.
Ig Noble to humorystyczne odpowiedniki "poważnych" nagród Nobla, przyznawane za prace naukowe, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia" oraz odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane", przyznawane przez czasopismo "Annals of Improbable Research", kierowane przez Marca Abrahamsa w Cambridge w stanie Massachusetts.
Autor: mb/rs / Źródło: australiangeographic.com.au
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock