Naukowcy odkryli przyczynę tzw. jet lagu - winnym jest poziom białka, wytwarzanego przez mózg. Okazało się, że ta sama substancja występuje u schizofreników. Naukowcy pragną stworzyć uniwersalny lek, regulujący jego poziom w organizmie. To dobra wiadomość dla wszystkich, których tryb życia zmusza do częstych podróży między skrajnie różnymi strefami czasowymi.
Jet lag syndrome to zespół nagłej zmiany strefy czasowej, objawiający się zaburzeniami snu i metabolizmu, osłabioną koncentracją, bólem głowy i dezorientacją.
Znają go doskonale osoby, które często podróżują samolotem, nie mając szansy na zaaklimatyzowanie się. Jego intensywność jest zależna od kierunku podróży - na wschód, skracająca dobę jest gorzej znoszona od podróży na zachód.
Brak światła ogłupia mózg
Naukowcy z Oxford University, którzy badali zjawisko na grupie myszy udowodnili, że zjawisko jest laga jest zależne od stanu jądra nadskrzyżowanego, znajdującego się w przedniej części podwzgórza. Synchronizuje pracę naszego organizmu w systemie dobowym, produkując określone substancje warunkując ich ilość cyklem naturalnego oświetlenia.
Prof Russell Foster prowadzący eksperyment, wykazał, że przebywanie w samolocie zaburza pracę jądra nadskrzyżowanego. Organ w efekcie produkuje nieodpowiednie ilości pewnych hormonów. Naukowcy zarejestrowali, że objawy jet lagu wywołuje nadmierna ilość białka genu kodującego białko kinazy białkowej - SIK1.
- Okazało się, że zmniejszając ilość białka z SIK1 wpływamy na cykl dobowy myszy. Poprzez kontrolę jego poziomu mogliśmy sprawić, że myszy odpoczywały, niezależnie od poziomu oświetlenia - powiedział Foster.
Pigułka dla modelek i schizofreników
Podkreślił, że jego badania to szansa na opracowanie skutecznych leków, pomagających uniknąć jet lagu, i pomóc w łatwiejszym przystosowaniu się do innej strefy czasowej. To także szansa dla chorych na schizofrenię.
- Wiemy, że osoby cierpiące na schizofrenię mają wysoki poziom stężenia białka SIK1, zakłócający rytm ich doby. To wpływa na cały organ chorego, ponieważ mózg nie mając szans na zregenerowanie się, generując urojenia, odmienne stany świadomości podczas których stara się "odpocząć", przynajmniej w części - przyznał.
Autor: mb/jaś / Źródło: BBC