Po raz pierwszy astronomowie zmierzyli kolor egzoplanety, czyli obiektu znajdującego się poza Układem Słonecznym. Obiekt HD 189733b znajduje się w odległości 63 lat świetlnych od Ziemi i krąży wokół swojej gwiazdy. Naukowcy badania opublikowali w magazynie "Astrophysical Journal Letters".
Z daleka obiekt przypomina kolorem i kształtem Ziemię, w rzeczywistości jest planetą gazową, która krąży wokół swojej gwiazdy. Panuje na niej temperatura rzędu 1000 st. C, pada krzemowy deszcz i wieje wiatr z prędkością nawet 7000 km/h. Z kolei atmosfera planety jest wysoce niestabilna, egzotyczna z mgłami i wybuchami pary.
HD 189733b
Według naukowców, obiekt HD 189733b "ma głęboki lazurowy kolor", co najprawdopodobniej jest powodowane przez krzemowe deszcze w atmosferze, które rozpraszają niebieskie światło. Krzemiany są składnikami szkła.
Naukowcy ustalili kolor planety dzięki Teleskopowi Hubble'a.
Obiekt HD189733b oddalony jest od Ziemi o 63 lata świetlne, ale mimo tego jest jedną z najbliższych egzoplanet. Wielokrotnie była badana dzięki teleskopom. Teraz astronomom udało się zmierzyć jej widzialny kolor.
Zbadali albedo
- Mierząc jej kolor możemy wyobrazić sobie jak ta planeta może w rzeczywistości wyglądać - powiedział prof. Frederic Pont z Uniwersytetu Exeter.
Żeby się dowiedzieć, jak planeta może wyglądać z ludzkiej perspektywy, astronomowie zmierzyli albedo, czyli liczbę wskazującą jaka część światła padającego na ciało niebieskie jest odbijana. Dla przykładu Ziemia ma albedo równe 0,30, a Wenus 0,73.
Autor: pk/rs / Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: NASA/ESA