Planeta wysyła nam sygnały, że jest w niebezpieczeństwie. "Zmiany klimatu są absolutnym przełomem"


Naukowcy sprawdzają, co odpowiada za pojawienie się w ostatnim czasie gwałtownych zjawisk pogodowych. Są nimi ogromne pożary na zachodzie Stanów Zjednoczonych, ulewne opady deszczu w Afryce czy wyjątkowo wysoka temperatura na powierzchni oceanów. By zbadać, co stoi za tymi zjawiskami, powstała nowa dziedzina - "nauka o przypisywaniu zdarzeń".

Naukowcy są niemal pewni. Za napływ specyficznej pogody odpowiadają przede wszystkim zmiany klimatu. W miarę emitowania do atmosfery większych ilości gazów cieplarnianych, świat będzie borykał się z jeszcze bardziej ekstremalnymi warunkami pogodowymi i większym ryzykiem klęsk żywiołowych.

- Jesteśmy świadkami pojawienia się pewnych sygnałów, które nie miałyby prawie żadnych szans na wystąpienie, gdyby nie zmiany klimatu wywołane przez człowieka - powiedziała Sonia Seneviratne, klimatolog z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zurich).

"Nauka o przypisywaniu zdarzeń"

Przez dziesiątki lat naukowcy ostrzegali przed takimi wydarzeniami, ale z ostrożnością przypisywali zmianom klimatu pojawianie się konkretnych zjawisk, takich jak burze czy fale upałów. Teraz to się zmienia.

Postępy w stosunkowo nowej dziedzinie, zwanej "nauką o przypisywaniu zdarzeń", umożliwiły naukowcom ocenę, jak dużą rolę mogła odegrać zmiana klimatu w konkretnym przypadku.

Określając to powiązanie, naukowcy oceniają symulacje, jak mogłyby zachowywać się systemy pogodowe, gdyby ludzie nigdy nie zaczęli emitować dwutlenku węgla do powietrza. Następnie porównują wyniki ze zjawiskami, które zachodzą. Uwzględniają oni również obserwacje pogody dokonane w ciągu ostatniego stulecia lub później.

- To, co wydawało się ustaloną prawdą, że nie można przypisać konkretnego ekstremalnego zdarzenia pogodowego zmianom klimatycznym, jest coraz mniej prawdziwe - powiedziała Seneviratne.

Po pierwsze - upał

Najbardziej wyraźnym przykładem jest rosnąca częstotliwość i intensywność fal upałów na całym świecie. Naukowcy potrzebowali tylko kilku dni, aby stwierdzić, że zmiany klimatyczne są głównym sprawcą tegorocznych rekordowych upałów na Syberii. Z powodu wysokiej temperatury lasy i torf w całej rosyjskiej tundrze utraciły sporą część wody. Wysuszone były łatwym środowiskiem do rozprzestrzenienia się pożarów.

Powiązania zjawisk pogodowych i zmian klimatu znaleziono również w falach upałów, które ogarnęły Europę, Japonię i Amerykę Północną w 2018 roku. Badania wykazały, że szanse na wystąpienie wszystkich tych zjawisk razem byłyby prawie niemożliwe bez wzrostu emisji dwutlenku węgla w epoce przemysłowej.

- Jeśli chodzi o fale upałów, widzimy, że zmiany klimatu są absolutnym przełomem - powiedziała Friederike Otto, klimatolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Gdy w zeszłym miesiącu fala upałów uderzyła w zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, w Dolnie Śmierci termometry pokazały 54,4 stopnia Celsjusza (130 Fahrenheita). W ubiegłym tygodniu i w poniedziałek w okolicach Los Angeles temperatura sięgnęła 49 st. C.

Temperatura w Ameryce w poniedziałek 7 września (podana w skali Fahrenheita) (climatereanalyzerclimatereanalyzer.org

- To nie tak, że zmiany klimatu destabilizują historyczne wzorce pogodowe. W wielu przypadkach, to je wzmacnia - powiedział Daniel Swain, klimatolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Wyższa temperatura z kolei pozbawia powietrze wilgoci i wysusza las i zarośla na lądzie, tworząc idealne warunki do pożarów. Jak uważa Swain, obecne pożary w Kalifornii są większe, szybciej się rozprzestrzeniają i są bardziej intensywne niż te, których można było się spodziewać w przeszłości.

Czytaj więcej: Relacja Polki z płonącej Kalifornii

Pożary w Kalifornii na zdjęciu satelitarnym z 26 sierpnia (NASA Earth Observatory)NASA Earth Observatory

Ale nauka o przypisywaniu zdarzeń nie wyjaśnia jeszcze wszystkiego. Na przykład naukowcy nie rozumieją jeszcze w pełni fal upałów w Europie.

- W Europie Zachodniej wzrost fal upałów jest znacznie większy, niż przewidują to modele, a my nie mamy pojęcia dlaczego - powiedział Geert Jan van Oldenborgh, ekspert nauk o przewidywaniu w Królewskim Niderlandzkim Instytucie Meteorologicznym.

Silniejsze huragany

Ponieważ średnia temperatura na świecie wzrosła o około 1 st. C od czasów przedindustrialnych, zmiany w atmosferze i oceanach prowadzą również do bardziej intensywnych burz.

Huragany stają się coraz silniejsze i wolniejsze, ponieważ pobierają energię z ciepła oceanów. Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego opublikowali badanie, z którego wynika, że ​​zmiana klimatu może pięciokrotnie zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych huraganów w rejonie Karaibów, bez gwałtownego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

W Stanach Zjednoczonych ciepłe wody w Zatoce Meksykańskiej spowodowały, że w ostatnich godzinach przed uderzeniem w Luizjanę huragan Laura wzrósł w mocy do kategorii czwartej w pięciostopniowej rosnącej skali, niosąc ze sobą porywy wiatru do 241 kilometrów na godzinę. Gubernator John Bel Edwards opisał go jako najpotężniejszy huragan, który uderzył w stan, przewyższając nawet Katrinę w 2005 roku.

Huragan Laura na zdjęciu satelitarnym (NASA)NASA

Podobnie na Oceanie Indyjskim

Cyklony tropikalne wyłaniające się z Oceanu Indyjskiego wykazują podobne wzorce. Region od dawna uważany jest za obszar aktywności cyklonów, a niektóre z najbardziej śmiercionośnych burz przetaczały się przez Zatokę Bengalską, zanim uderzyły w Indie lub Bangladesz.

Naukowcy twierdzą, że wyjątkowo wysoka temperatura na powierzchni Oceanu Indyjskiego, związana ze zmianami klimatycznymi, przyczyniła się do tego, że cyklon Amphan, który w maju uderzył w Indie, urósł do rangi burzy kategorii piątej w jedynie 18 godzin.

Zdjęcie satelitarne pozostałości cyklonu Amphan 21 maja (NASA Worldview)NASA Worldview

Podobnie było w czerwcu z cyklonem Nisarga. Był to pierwszy od 2009 roku tego typu żywioł, który uderzył w Bombaj w Indiach. Przyniósł ze sobą porywy wiatru o prędkości 120 km/h.

- Oba cyklony były bezprecedensowe - powiedział Roxy Mathew Koll, klimatolog z Indyjskiego Instytutu Meteorologii Tropikalnej. - Jeśli wrócimy do tego, co doprowadziło do tego rodzaju ekstremalnych wydarzeń, to zobaczymy, że główną rolę odegrała tu bardzo wysoka temperatura oceanu - dodał.

Ulewy

Wyższa temperatura oceanów prawdopodobnie przyczyniła się również do ekstremalnych opadów i powodzi w Chinach, które pojawiły się tego lata.

- Skrajne opady deszczu staną się bardziej ekstremalne. Jesteśmy tego niemal całkowicie pewni - powiedział Shang-Ping Xie, klimatolog z Instytutu Oceanograficznego Scrippsów w Kalifornii.

Również Afryka odczuwa ulewne deszczy, a w konsekwencji poważne powodzie. Dziesiątki tysięcy osób zostało bez dachu nad głową w wyniku powodzi na Nilu w Sudanie. Z kolei senegalski rząd poinformował, że w kraju przez jeden dzień spadło więcej deszczu niż zwykle przez trzy miesiące pory deszczowej.

- Istnieje duża i rosnąca liczba dowodów, które mówią nam, że spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne wpływają na ekstremalne zdarzenia - powiedział James Kossin, klimatolog z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA). - Bardzo rzadko klimat zmienia się w korzystny sposób - dodał.

Autor: kw / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości

Do Polski zmierza porcja bardzo ciepłego powietrza znad Afryki. Środa będzie preludium do krótkiego lipca w kwietniu, bo jak wynika z prognoz - w czwartek zrobi się naprawdę gorąco. Tego dnia odczuwalna temperatura może osiągnąć nawet 30 stopni Celsjusza. Dotrze do nas też porcja pyłu saharyjskiego.

Anomalia wyniesie 15 stopni, będzie jak w lipcu. Spadnie pył znad Sahary

Anomalia wyniesie 15 stopni, będzie jak w lipcu. Spadnie pył znad Sahary

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W czwartek 17.04 dopisze słoneczna aura, tylko miejscami mogą pojawić się chmury. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 17.04. W wielu miejscach będzie gorąco

Pogoda na dziś - czwartek 17.04. W wielu miejscach będzie gorąco

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską. Jak poinformował Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", tak dobrych warunków do obserwacji tego zjawiska nie mieliśmy od kilku miesięcy.

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Dwuletni bóbr o imieniu Kalafior uciekł z ogrodu zoologicznego w Utica w stanie Nowy Jork. Władze zoo przekazały, że wykorzystują drony do poszukiwania zbiegłego gryzonia.

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Źródło:
PAP, upi.com

Do Polski napłynęło gorące, zwrotnikowe powietrze znad Afryki. Sprawiło, że w środę temperatura zbliżyła się miejscami do 30 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie było najcieplej.

O krok od upału. Gdzie w środę było najcieplej

O krok od upału. Gdzie w środę było najcieplej

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2025. Święta przyniosą części kraju opady deszczu. Miejscami mogą też pojawić się burze. Termometry pokażą w Niedzielę Wielkanocą i lany poniedziałek do 23 stopni.

Pogoda na Wielkanoc. Będziemy pod silnym wpływem układu znad Włoch

Pogoda na Wielkanoc. Będziemy pod silnym wpływem układu znad Włoch

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy, wykorzystując fragment mysiego mózgu wielkości ziarnka piasku, stworzyli superprecyzyjną trójwymiarową mapę mózgu ssaka. Praca ta jest zwieńczeniem prawie dekady badań prowadzonych przez 150 ekspertów.

Takiej mapy mózgu ssaka jeszcze nie było. "Wygląda jak odległa galaktyka"

Źródło:
CNN

Jest duże ryzyko, że w piątek doświadczymy miejscami gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Za sprawą niżu znad Morza Śródziemnego i frontu chłodnego w wielu miejscach kraju pojawią się burze.

Ostrzegamy! Tego dnia mogą utworzyć się groźne burze

Ostrzegamy! Tego dnia mogą utworzyć się groźne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Święta wielkanocne to wymagający czas dla osób z alergiami. Czyhają na nie nie tylko pyłki drzew, lecz także inne zagrożenia związane z przedświątecznymi porządkami, a nawet próbowaniem potraw. Jak się nie dać alergii podczas Wielkanocy?

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie, które ma go przygotować do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czy obawia się lotu rakietą i życia na stacji? - Na pewno jest dużo obaw. Start rakiety jest dosyć niebezpieczny i jest dużo strachu we mnie, ale przede wszystkim dużo ekscytacji - powiedział w rozmowie z Hubertem Kijkiem, reporterem TVN24 BiS.

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Indie i Pakistan zmagają się z falą upałów. Według prognoz synoptyków miejscami temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, a skwar prędko nie odpuści. Takie warunki sprawiają, że aura stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi.

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Tatrach zaczyna robić się coraz bardziej wiosennie. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zauważyli pierwsze świstaki, które wyszły z zimowych kryjówek po wybudzeniu się z zimowego snu.

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Źródło:
PAP

Nowo odkryta kometa C/2025 F2 (Swan) zbliża się do Słońca. Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, staje się widoczna na porannym niebie. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Źródło:
PAP

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało mapy, które pokazują, gdzie w Europie odnotowuje się najwięcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

Źródło:
ECDC

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC

Naukowcy wyhodowali ludzki ząb w laboratorium. W przyszłości zastosowane przez nich metody mogą okazać się alternatywą dla konwencjonalnego leczenia stomatologicznego. Badacze podkreślili jednak, że minie sporo czasu, zanim implanty zastąpią naturalne zęby.

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Źródło:
PAP, BBC, King's College London

Słonie afrykańskie z lokalnego ogrodu zoologicznego błyskawicznie zareagowały na trzęsienie ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło Kalifornię. Starsze zwierzęta instynktownie zbiły się w grupę dookoła najmłodszych osobników, wypatrując dalszych zagrożeń. Zachowanie to pokazuje, jak silne więzi łączą słoniowe rodziny.

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Źródło:
Reuters, LA Times

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl