Wyjątkowe błyskawice sfilmowali mieszkańcy Oklahoma City.
Mieszkaniec Oklahoma City James Neighbors filmował wieczorną burzę, która przechodziła nad miastem 18 maja. W pewnym momencie niebo rozświetlił piorun, który wędrował w kierunku odwrotnym niż inne.
Z chmur do Ziemi
Większość, bo aż 90% piorunów przemieszcza się w kierunku od chmur do powierzchni Ziemi lub obiektów znajdujących się na niej. Widzimy wtedy rozbłysk pogiętej, często rozgałęzionej linii łączącej chmurę z ziemią. To wyładowanie atmosferyczne, które powstaje na skutek różnicy napięcia chmury-Ziemia i powoduje rozładowanie tego napięcia.
Piorun "do góry nogami"
Czasami (około 10% przypadków) zdarza się tak, że wysokie na kilkaset metrów obiekty (np. stacje nadawcze lub wieżowce) potrafią generować wyładowania skierowane w górę (ang.upward lightnings). Taki właśnie piorun (odwrócony, oddolny) powstał w Oklahoma City. Na wielu innych filmach nagranych w tym mieście w czasie wieczornej burzy 18 maja widać, jak błyskawice przemieszczają się w kierunku chmur. Dochodzi wtedy do przemieszczenia się elektronów z powierzchni Ziemi do chmur, czyli odwrotnie niż w przypadku "zwykłego" pioruna.
Post udostępniony przez Nichole Jensen (@nicholedaniele) 18 Maj, 2017 o 7:12 PDT
Autor: ao/tw / Źródło: agh.edu.pl/James Neighbors/fb/twitter/Polscy Łowcy Burz
Źródło zdjęcia głównego: facebook