- Mleko odtłuszczone wcale nie pomaga w chudnięciu - oświadczył harvardzki naukowiec. Z kolei mleko "prosto od krowy" nie tylko pomaga skutecznie zrzucić wagę, ale także dba o nasze serce i pomaga kontrolować poziom cukru w organizmie. Badacz zauważa, że odtłuszczane mleko traci smak, który producenci "naprawiają", dodając wysokokaloryczne słodziki.
David Ludwig, naukowiec z Uniwersytetu Harvarda, opublikował w "Journal of the American Medical Associaton Pediatrics" artykuł krytykujący spożywanie "chudych" produktów.
Słodka trucizna
Ludwig wykazał w nim, że wiele osób odchudzających się sięga po produkty z mniejszą zawartością tłuszczu, nie zwracając uwagi na jego skład.
A ten bywa nie tylko mało kaloryczyny, lecz także zaskakująco niezdrowy z powodu cukru. Jego wysokie spożycie może powodować cukrzycę, choroby serca i wiele innych chorób. Ministerstwo Rolnictwa w USA, Akademia Pediatrii i inne organizacje rekomendują ograniczenie spożywania słodkich napojów.
Pułapka "light"
Promowane są natomiast produkty niskokaloryczne, a przede wszystkim właśnie tzw. chude mleko. Ludwig jednak kwestionuje te zalecenia, zwracając uwagę, że tłuszcze często zastępowane są dużo bardziej kalorycznym cukrem.
- Picie trzech szklanek niskokalorycznego mleka dziennie jest prawdopodobnie najsłynniejszym zaleceniem dietetycznym. Skutkiem tego Amerykanie piją miliardy litrów wierząc, że schudną i będą mieli mocne kości - mówi Ludwig. - Najgorszą sytuacją jest podawanie dzieciom niskotłuszczowego mleka czekoladowego, bo tylko takie im smakuje. Rodzice chcą dostarczyć swoim pociechom wapń, aby zdrowo rosły - mówi Ludwig. - Lepiej je zastąpić np. kapustą - proponuje tłumacząc, że w 1 g warzywa, nawet po obróbce termicznej, wciąż jest więcej wapnia niż w np. odtłuszczonym mleku czekoladowym.
Zdrowa natura
Argumentów zachęcających do picia mleka wysokotłuszczowego, najlepiej pochodzącego bezpośrednio od krowy, jest wiele - pomaga utrzymać serce w zdrowiu, wspomaga kontrolowanie cukru u diabetyków oraz pomaga schudnąć.
- Jedynie mleko i nabiał bez obróbki chemicznej są zdrowe i pełnowartościowe, podczas gdy produkty mleczne "light" mogą niekorzystnie wpływać na nasz organizm - zaznaczył.
Co na lato?
Jednak do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebna jest zróżnicowana dieta, której składniki w pewnym stopniu zależą również od pory roku. Co można więc jeść latem?
Autor: mab,mb/rp / Źródło: The Mind Unleashed