Ta konstrukcja należy do najdłuższych tego typu na świecie.
Na fotografii widać molo, które należy do najdłuższych na świecie. Znajduje się ono w miejscowości Progreso na półwyspie Jukatan w Meksyku. Wchodzi w Zatokę Meksykańską na odległość 6,5 km. Ta imponująca długość pozwala aby na molo mógł funkcjonować port, do którego cumowałyby największe statki (wody przybrzeżne są w tym miejscu zbyt płytkie na to, by je przyjmować).
Do molo cumują zarówno statki pasażerskie, jak i zaopatrzeniowe. Do samego końca prowadzi asfaltowa, dwupasmowa jezdnia, po której w głównej mierze jeżdżą samochody z przeładowanym towarem, a także autokary z turystami.
Zdjęcie molo, które możemy podziwiać, uchwyciła kamera, znajdująca się na pokładzie satelity Landsat 8. Obraz powstał 5 listopada 2014 roku.
Dlaczego po jednej stronie jest ciemno, a po drugiej jasno?
Tę część molo, która znajduje się najbliżej wybrzeża, budują formy w kształcie łuków. Przepuszczają one wodę, dlatego też możliwy jest transport morskiego materiału z jednej strony molo na drugą. Inaczej sytuacja wygląda w dalszej części molo, która jest bardziej szczelna. Tam konstrukcja stanowi barierę dla wód, które przestały się mieszać. Konsekwencje tej sytuacji możemy dostrzec na zdjęciu. Po lewej stronie, tam gdzie znajduje się główny port, jest zdecydowanie głębiej (ciemny kolor) niż po prawej stronie, gdzie kumuluje się piasek noszony przez morską wodę. Planując port, uwzględniono ten proces - sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby statki cumowały po prawej stronie najdłuższego molo na świecie.
Autor: AD/map / Źródło: NASA Earth Observatory
Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory