Trzęsienie ziemi o sile 7,7 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek wybrzeże Papui-Nowej Gwinei - poinformowały amerykańskie rządowe służby geologiczne. Po trzęsieniu nastąpiło prognozowane tsunami.
Wstrząsy zarejestrowano na głębokości 65 kilometrów. Epicentrum zlokalizowano w odległości 54 kilometrów od 20-tysięcznego miasta Kokopo, leżącego na wyspie Nowa Brytania. Od stołecznego Port Moresby epicentrum było oddalone o 800 km.
Wstrząsy wtórne w tym samym rejonie oszacowano na 5, 7 w skali Richtera.
Tsunami
Ośrodek ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku poinformował o "możliwości wystąpienia groźnych fal tsunami u wybrzeży w promieniu tysiąca kilometrów wokół epicentrum". Zagrożenie tsunami było ograniczone do Papui-Nowej Gwinei i Wysp Salomona. "Lokalnie mogą wystąpić fale sięgające 1-3 metrów" - sprecyzowano.
Według centrum przeciwdziałania katastrofom naturalnym w Papui-Nowej Gwinei, fale tsunami w porcie Rabaul w prowincji Nowa Brytania Wschodnia miały pół metra wysokości. Mieszkańcy miasta zauważyli, że nieznacznie podniósł się poziom wody w oceanie. Zalane zostały sklepy w pobliżu plaży, ale nie ma poważniejszych strat materialnych - informuje agencja Associated Press.
Papua-Nowa Gwinea znajduje się w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów na świecie.
Kilka godzin po...
Kilka godzin po trzęsieniu ziemi w Papui-Nowej Gwinei odnotowano kolejne wstrząsy. Tym razem zadrżało na Samoa. Sejsmolodzy z USGS zarejestrowali drgania o sile 6.7 w skali Richtera.
Autor: PW/map / Źródło: USGS, PAP
Źródło zdjęcia głównego: USGS