Niezwykle rzadką, całkowicie białą pandę uchwyciły kamery zainstalowane w rezerwacie przyrody w chińskiej południowo-zachodniej prowincji Syczuan. Jak mówią władze rezerwatu - niebawem pojawią się kolejne rejestratory, aby zobaczyć, czy niezwykły osobnik ma wpływ na tamtejszą populację pandy wielkiej.
Zwierzę zostało uchwycone przez kamery na podczerwień na wysokości około 2000 metrów nad poziomem morza w Narodowym Rezerwacie Przyrody Wolong.
Panda nie ma na ciele ciemnych plam, a jej oczy są całkowicie czerwone. Jak stwierdził Li Sheng, badacz ze Szkoły Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Pekińskiego, panda jest albinosem. Sądząc po jej wielkości, naukowcy oszacowali, że ma około roku do dwóch lat.
Rzadki osobnik
Całkowicie białe pandy bardzo rzadko pojawiają się w populacjach. Ten osobnik wyglądał na silnego i dobrze rozwiniętego, co pozwoliło badaczom na stwierdzenie, że anomalia genetyczna nie zagraża jego życiu.
- Zamierzamy ustawić więcej kamer w tym obszarze, aby obserwować jej wzrost i działania, a także zobaczyć, czy ma jakiś wpływ na tamtejszą populację pandy - powiedział Duan Zhaogang, sekretarz komitetu do spraw administrowania rezerwatem przyrody.
Aby lepiej chronić ekosystemy, rezerwat przyrody Wolong wykorzystuje kamery na podczerwień do monitorowania rozmieszczenia i aktywności dzikich zwierząt.
Wcześniej w chińskich górach Qinling, w sąsiedniej prowincji Shaanxi, zaobserwowano kilka osobników pandy brązowej. Jak twierdzą naukowcy, za kolor ich futra także odpowiada mutacja genetyczna.
Czym jest albinizm?
Albinizm, nazywany także bielactwem, występuje w przypadku braku pigmentu w skórze, wytworach naskórka oraz tęczówce oka. Mutację wywołuje brak enzymu - tyrozynazy, który wpływa na produkcję melaniny (pigmentu, którego ilość w skórze, włosach i naczyniówce warunkuje kolor).
Ludzie albinosi mają bardzo jasną skórę i praktycznie białe włosy, rzęsy oraz brwi. Dziecko z albinizmem przychodzi na świat różowawe, ze względu na prześwitywanie naczyń krwionośnych. Czasami zdarza się, że albinos - zarówno człowiek, jak i zwierzę - ma czerwone oczy. Jest to związane z brakiem wystarczającej ilości pigmentu, przez co tęczówka jest bezbarwna, ale przeświecają przez nią naczynia krwionośne. Albinosi są bardzo wrażliwi na działanie promieni słonecznych.
Narażone na wyginięcie
Panda wielka (Ailuropoda melanoleuca) zamieszkuje chińskie lasy bambusowe. Ze względu na układ pokarmowy kwalifikuje się ją do zwierząt drapieżnych. Odżywia się przeważnie pędami bambusa, rybami i małymi gryzoniami. Dziennie potrafi spożyć nawet 40 kilogramów pożywienia, trawi jednak jedynie 25 procent z tego.
Pandy mogą osiągać wysokość do 80 centymetrów i długość do 1,5 metra. Ważą około 75-115 kilogramów.
Panda wielka to gatunek wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych jako gatunek narażony na wyginięcie.
Szacuje się, że w Syczuanie w rezerwacie Wolong żyje około 70-80 osobników pandy wielkiej.
Autor: kw/rp / Źródło: Reuters, zdrowie.tvn.pl