Oto najbardziej rozkoszni zabójcy ludzi. Lepiej nie wchodzić im w drogę


Są puszyste, kolorowe i mięciutkie. Na ich widok większość z nas piszczy z zachwytu. Jednak dla nich nasz widok już nie jest przyjemnością. Oto najsłodsze zwierzęta, które mogą zabić człowieka.

Dzikie koty

Mimo że przypominają nasze ukochane domowe zwierzaki, nie są zwierzętami do przytulania. Potrafią być wielkim zagrożeniem dla ludzi. Człowiek znajduje się jako "danie główne" w menu tych drapieżników. W Ameryce Północnej zdarza się, że puma atakuje samotnych turystów i dzieci. Ale nie tylko te dzikie koty mogą polować ludzi. Zagrożeniem są lwy, tygrysy, lamparty, jaguary.

Jednak to właśnie w USA tysiące dzikich kotów są zmuszane do mieszkania w towarzystwie człowieka. Amerykańskie prawo nie ogranicza możliwości posiadania tych gatunków zwierząt. I tak pod wpływem impulsu do domów trafiają niebezpieczne zwierzęta m.in. pumy i lwy. Tylko w USA w niewoli żyje 15 tys. przedstawicieli dzikich kotów.

Kazuary

Te przypominające strusia nieloty zamieszkują lasy Nowej Gwinei i Australii. Zazwyczaj zachowują dystans. Żywią się pokarmem roślinnym i małymi zwierzętami. Jednak jeśli wejdziesz na ich terytorium, mogą stać się Twoim wrogiem. W sytuacji zagrożenia ptaki te potrafią rozpędzić się do znacznych prędkości i wbić szpony w swoją ofiarę. Mogą wyrwać wnętrzności dorosłemu człowiekowi.

Zdarzały się przypadki, kiedy zabijały ludzi. Australijskie władze co jakiś czas ostrzegają przez kazuarami. Uważane są za najbardziej niebezpieczne ptaki na świecie.

Hapalochlaena

To gatunek niewielkiej ośmiornicy zamieszkującej Ocean Spokojny w pobliżu Australii i Japonii.

Jeśli ją sprowokujesz lub na nią nadepniesz, to nie pozostanie Ci dłużna. Ośmiornica wydziela tetrodotoksynę, czyli wielofunkcyjny związek chemiczny, który jest niebezpieczny dla ludzi. Po ugryzieniu mięśnie człowieka zostają sparaliżowane. Jeśli nie uda się odtruć organizmu, śmierć następuje nawet po 4 godzinach. Japońscy naukowcy wciąż pracują nad antidotum.

Niedźwiedzie

To jedne z najbardziej "słodkich" ssaków na Ziemi. Jako pluszowe misie są towarzyszami dzieci i bohaterami wielu bajek. Wydają się być leniwe, przyjazne i niestraszne. Jednak są to prawdziwe bestie. Jeśli je sprowokujesz, mogą być bardzo agresywne.

Nietrudno jest doszukać się informacji o tragicznych przypadkach spotkania człowieka z niedźwiedziem. Naukowcy podkreślają, że niemal każdy gatunek może być niebezpieczny dla człowieka, nawet panda.

Drzewołazowate

Te kolorowe "żaby" zamieszkują deszczowe lasy równikowe, zwrotnikowe i podzwrotnikowe oraz mokre tereny górskie, zbiorniki wodne w Ameryce Środkowej i Południowej. W większości posiadają jaskrawe ubarwienie. Wszystkie wytwarzają toksyny w postaci lipofilowe alkaloidy, lecz ich poziom różni się znacznie od siebie. Najbardziej niebezpieczny jest liściołaz żółty, który posiada sobie tyle toksyn, że mógłby zabić 20 ludzi i około 10 000 myszy. Jest najjadowitszym płazem na świcie. Lepiej nie wchodzić mu z drogę.

Mrówkojad wielki

Na co dzień żywią się mrówkami i termitami. Nie pogardzą również pszczołami, larwami, owocami czy strusimi jajami. Natura pozbawiła je ostrych zębów, ale obdarowała niezwykle długim lepkim językiem oraz dużymi szponami.

Zwykle jest spokojny. Jeśli jednak porządnie go rozwścieczysz, może cię rozszarpać.

Rosomak

To dopiero wredny przedstawiciel łasicowatych. Jest znany ze swojego niezwykle agresywnego temperamentu. Natura uzbroiła go w potężną szczękę, ostre pazury i grubą skórę. Może kruszyć zębami duże kości i zamarznięte mięso. Jest wszystkożerny. Często zadziera z większymi od siebie. Atakuje łosie, jelenie i renifery.

Metasepia pfefferi

To niezwykle widowiskowy gatunek mątwy zamieszkujący wody północnej Australii i Nowej Gwinei, ale można ją zobaczyć również w pobliżu Indonezji, Malezji i Filipin. Piękna prawda? Jednak te barwy na jej ciele powinny być dla nas ostrzeżeniem. Tkanka mięśniowa tego głowonoga jest wysoce toksyczna. Metasepia pfefferi może być równie zabójcza, co Hapalochlaena.

Lampart morski

Swoją nazwę zawdzięcza cętkom na ciele. Lampart morski jest na szczycie łańcucha pokarmowego w strefie lodu dryfującego na Antarktyce oraz południowej części Oceanu Indyjskiego. Zazwyczaj poluje na pingwiny.

Jednak jak pokazuje historia, ludzi również nie oszczędza. W 1985 roku przedstawiciel tego morskiego drapieżnika zaatakował szkockiego naukowca Garetha Wooda. Ugryzł go dwa razy w nogę. W 2003 roku zapolował na biolog Kristy Brown podczas nurkowania. Niestety 28-letnia kobieta zginęła.

Heloderma arizońska (Gila monster)

Oto przedstawiciel jednej z nielicznych jadowitych jaszczurek na świecie. Ciało tego gada jest pokryte różowymi lub pomarańczowymi pasami. Dorosły osobnik może osiągać długość do 60 cm. Prowadzi samotny, nocny tryb życia. Jest mięsożerny.

Zwykle nie jest zagrożeniem dla człowieka. Jeśli jednak nadepniesz na helodermę, może chcieć się zemścić. W ślinie helodermy arizońskiej znajduje się trujący eksenatyd. Do najczęstszych ugryzień dochodzi podczas łapania lub drażnienia zwierząt, które mają trafić do niewoli.

Naukowcy uspokajają, że jej jad nie jest tak niebezpieczny jak w przypadku innych jadowitych zwierząt, ale lepiej ich nie łapać.

Słoń

Słoń wydaje się być kolejnym przyjaznym olbrzymim zwierzęciem. Wytresowany nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jeśli jednak spotkasz go w naturalnym środowisku, a w dodatku rozwścieczysz, lepiej nie zostawaj długo w jego pobliżu. Może być wyjątkowo mściwy.

Przez złe traktowanie tych zwierząt giną w Indiach setki ludzi.

Małpy

To najbardziej podobne do ludzi zwierzęta na Ziemi. Jednak dla człowieka mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Przenoszą groźne choroby, w tym śmiertelnego wirusa zapalenia wątroby typu C. Do zakażenia może dojść przez ugryzienie.

Większe małpy, takie jak szympansy czy goryle, w sytuacji zagrożenia mogą uderzyć człowieka.

Fugu (Rozdymka tygrysia)

Rozdymkowate zamieszkują ciepłe i gorące wody oceaniczne. Ryby z tej rodziny (promiennopłetwne) wystraszone lub zaatakowane potrafią zwiększyć rozmiary swojego ciała, pompując je wodą lub powietrzem.

Niektóre z nich potrafią być bardzo groźne. Najbardziej niebezpieczna jest rozdymka tygrysia lub potocznie fugu (z ang. pufferfish). Naukowcy dają jej drugie miejsce w kategorii najbardziej trującego kręgowca na Ziemi. W ciele fugu znajduje śmiertelna trucizna, która jest tysiąckrotnie silniejsza od cyjanku.

Otruta osoba zostaje sparaliżowana. Nie jest w stanie się ruszyć, ani mówić. Jednak do końca ma świadomość tego co się dzieje. Umiera poprzez uduszenie.

Co ciekawe ryba często trafia na stoły Japończyków. Co roku giną setki kulinarnych koneserów, którzy spożywają źle przyrządzoną rybę.

Aby uniknąć kontaktu z trucizną, rybacy zalecają stosowanie specjalnych rękawiczek, które mają chronić dłonie podczas zdejmowania złowionych ryb z haka.

Małpiatka lori (Lorisowate)

Jej rozkoszny wygląd zachwyca każdego. Ma miękkie futerko i piękne okrągłe oczy. "Doceniają to" kłusownicy, którzy polują na te zwierzęta. Małpiatki stały się popularne i coraz więcej ludzi pragnie zaadaptować lori do życia w domu. One jednak nie są tak "milusińskie" jak mogłoby się wydawać.

Prowadzą nocny tryb życia. Cierpią z powodu sztucznego oświetlenia i przede wszystkim nie lubią głaskania pod pachami. Jeśli zaczniesz je drażnić, zaczną wydzielać niebezpieczne toksyny.

W łokciach małpiatek znajdują się gruczoły, w których powstaje trucizna mająca odstraszać wroga. Za pomocą śliny rozprowadza wydzielinę na futrze. Toksyna może spowodować wstrząs anafilaktyczny, który grozi śmiercią.

Łoś

To największy żyjący obecnie gatunek ssaka parzystokopytnego z gatunku jeleniowatych. Zamieszkuje rozległe obszary na półkuli północnej. Chodzi wolno, ospale. Zaliczany jest do zwierząt roślinożernych.

Jeśli człowiek wejdzie im w drogę, stają się wyjątkowo agresywne. Odnotowano więcej przypadków ataku łosia niż niedźwiedzia na ludzi. Zwykle bronią swoich młodych.

Autor: PW/mk / Źródło: mnn.com, BBC

Pozostałe wiadomości

W czasie weekendu w wielu regionach kraju spodziewamy się deszczu i burz, które mogą być gwałtowne. Zmiana pogody czeka nas na początku przyszłego tygodnia.

Uwaga, w weekend pogoda będzie gwałtowna!

Uwaga, w weekend pogoda będzie gwałtowna!

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przelot rakiety Falcon 9, która w piątek wyniesie na niską orbitę okołoziemską największego jak dotąd polskiego satelitę EagleEye, będzie widoczny nad naszym krajem - informuje Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Falcon 9 wyniesie w kosmos polskiego satelitę. Rakietę będzie widać nad Polską

Falcon 9 wyniesie w kosmos polskiego satelitę. Rakietę będzie widać nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w piątek na niską orbitę okołoziemską poleci największy jak dotąd polski satelita. EagleEye, czyli "Oko Orła", pozwoli na obserwacje Ziemi z wyjątkową rozdzielczością. - To moment, na który czekaliśmy od dawna wraz z całą polską branża kosmiczną - powiedział Grzegorz Brona, prezes zarządu firmy Creotech Instruments SA, która zbudowała urządzenie.

Polskie "Oko Orła" dziś poleci w kosmos. Na rakiecie Elona Muska

Polskie "Oko Orła" dziś poleci w kosmos. Na rakiecie Elona Muska

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Trzy popularne wśród turystów greckie wyspy były w nocy z czwartku na piątek pozbawione prądu. Jak podał portal eKathimerini, awaria była spowodowana wysoką temperaturą i ogromnym popytem na energię elektryczną w związku z dużą liczbą turystów.

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Źródło:
PAP, ekathimerini.com

Panda wielka o imieniu Ying Ying urodziła w czwartek bliźniaki - poinformowała stacja BBC. Jak przekazali opiekunowie z Ocean Park Hong Kong, poród trwał pięć godzin.

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Źródło:
Reuters, PAP

IMGW ostrzega przed skwarem. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem w piątek 16.08 obowiązują w prawie całym kraju. Synoptycy ostrzegają też przed burzami.

W tych miejscach pogoda będzie dziś groźna. Ostrzeżenia IMGW

W tych miejscach pogoda będzie dziś groźna. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Potężny tajfun dotarł do wschodniej Japonii, grożąc gwałtownymi powodziami i niszczycielskimi porywami wiatru. W dwóch miastach nakazano ewakuację setek tysięcy ludzi. Japońskie linie lotnicze odwołały kilkaset lotów.

"Wiatr może przewracać jadące ciężarówki"

"Wiatr może przewracać jadące ciężarówki"

Źródło:
Reuters, japantimes.co.jp

Temperatura wody w Morzu Adriatyckim na wybrzeżu Chorwacji tego lata dochodzi do niemal 30 stopni Celsjusza. Specjaliści ostrzegają przed skutkami takiego ocieplenia w dłuższej perspektywie. - Sytuacja będzie się pogarszać, przez co szybko staniemy się Morzem Czerwonym - ostrzegł meteorolog Duszko Kraljev.

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Bolesławcu trwa 30. edycja Święta Ceramiki. Na rynku miasta można kupić unikatowe ręcznie malowane ceramiczne filiżanki, spodeczki, kubki i talerze, które - jak podkreśla w rozmowie z Magdą Adamowicz z tvnmeteo.pl prezydent Piotr Roman - "są dumą Polski". O atrakcjach, jakie towarzyszą imprezie, opowiada z kolei Kornel Filipowicz, jej organizator.

Święto Ceramiki w Bolesławcu. To już 30. edycja

Święto Ceramiki w Bolesławcu. To już 30. edycja

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na zachodzie i północnym zachodzie Turcji trwają próby ugaszenia czterech pożarów lasów. Jeden z nich wybuchł w czwartek w nadmorskiej prowincji Izmir.

W Turcji trwa walka z czterema pożarami

W Turcji trwa walka z czterema pożarami

Źródło:
Reuters

W Seulu wiedzą, co to znaczy gorąca noc. Temperatura w stolicy Korei Południowej przez 26 dni nocy z rzędu przekraczała 25 stopni Celsjusza. To najdłuższa taka seria od 117 lat - poinformowały w piątek miejscowe władze.

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Źródło:
PAP, straitstimes.com

Od środy hiszpańskie Baleary zmagają się z gwałtowną pogodą. Ulewne deszcze zalały drogi, odwołano kilkadziesiąt lotów. Kilka osób zostało rannych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację Polki, która utknęła na lotnisku na Majorce.

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Diario de Mallorca, Kontakt 24

Czwartek w niektórych regionach Polski był burzowy. W Szczecinie po ulewie zamknięto jedną z ulic. Wśród miejsc, w których pogoda mocno się pogorszyła, znalazła się również pomorska Ustka.

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Turyści na plaży w Krynicy Morskiej zauważyli dzika, który nietypowo się zachowywał - był osłabiony, nie potrafił wyjść z wody. Na miejsce przyjechała policja. Wezwano też weterynarza, lecz tuż przed jego przyjazdem zwierzę padło. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Do Polski dotarły upały i z modeli meteorologicznych wynika, że wysoka temperatura prędko nas nie opuści. O fali gorąca, która zawładnęła naszym krajem i ma zostać z nami nawet do końca wakacji, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Późnym popołudniem wznowiono loty na lotnisku we włoskiej Katanii. Ruch do tej pory był zawieszony z powodu kolejnego wybuchu Etny. Płytę portu pokryła gruba warstwa pyłu wulkanicznego.

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Nagranie, na którym widać stado danieli pasące się na jednym z osiedli w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie), dostaliśmy na Kontakt 24. - Zatrzymały się pod moim balkonem. Pasły się około dwóch godzin, a później przeszły pod kolejny - opowiadała autorka filmu pani Anna.

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Źródło:
Kontakt 24

W gminie Ontinyent w Walencji po ulewnych opadach deszczu zawaliła się część dachu supermarketu. Z budynku ewakuowano kilkaset osób. Nikt nie został ranny, ale woda wyrządziła szkody.

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Źródło:
ENEX, El Espanol, Levante-EMV

W Rudniku nad Sanem niedaleko Niska (Podkarpackie) paliły się las i nieużytki. W akcji gaśniczej brało udział 16 zastępów straży pożarnej. Jak poinformował w czwartek wieczorem rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, pożar został opanowany.

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Źródło:
PAP, IBL

Bliskie spotkanie Jowisza i Marsa było widać na niebie nocą ze środy na czwartek. Spektakularną koniunkcję tych obu planet udało się sfotografować Reporterom 24.

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

Huragan Ernesto uderzył w karaibską wyspę Portoryko. Setki tysięcy domów i budynków przedsiębiorstw zostały pozbawione prądu. Doszło do powodzi.

Huragan Ernesto natarł na Portoryko

Huragan Ernesto natarł na Portoryko

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ubiegłotygodniowego osuwiska, do którego doszło na ogromnym wysypisku śmieci w stolicy Ugandy. Policja poinformowała również o dziesiątkach zaginionych osób.

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Źródło:
PAP

Jak wynika ze wstępnych danych instytutu British Antarctic Survey, tegoroczny lipiec na Antarktydzie był najcieplejszy od ponad 40 lat. Średnia temperatura dla tego miesiąca była w tym regionie o 3,1 stopnia Celsjusza wyższa od norm sezonowych. - To może być wyjątkowo ciepła antarktyczna zima - przekazał Thomas Caton Harrison, ekspert BAS.

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, AFP, BAS

Lek na koci katar został opracowany przez naukowców z Polski. Aleksandra Synowiec, która brała udział w badaniach laboratoryjnych, wyjaśniła w rozmowie z TVN24, że leczenie tej choroby utrudnia fakt, że wywołują ją dwa wirusy. Związek opracowany przez zespół badawczy działa na obydwa.

Polacy opracowali lek na koci katar

Polacy opracowali lek na koci katar

Źródło:
TVN24, PAP

W tym roku strażacy często wzywani są do likwidacji gniazd szerszeni i os - informują czeskie media. Do tej pory odnotowano już ponad sześć tysięcy takich interwencji, a w całym 2023 roku było ich ponad 5,5 tysiąca.

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Źródło:
PAP, Lidove Noviny, pozary.cz, uwm.edu.pl

Jak wygląda zorza polarna widziana z przestrzeni kosmicznej? Astronauta Matthew Dominick z NASA prowadził w niedzielę11 sierpnia obserwacje Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i udało mu się uchwycić niezwykły widok.

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Pożar, który w niedzielę wybuchł niedaleko Aten, spowodował poważne szkody na obszarze prawie 10 tysięcy hektarów. Gdy w Attyce rozpoczyna się szacowanie strat, mieszkańcy zniszczonych terenów zastanawiają się, dlaczego płomienie dotarły aż tak blisko stolicy.

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

Źródło:
Reuters, eKathimerini

Po raz pierwszy od 400 lat w Londynie na świat przyszły bobry. Gryzonie, które najprawdopodobniej urodziły się wiosną tego roku, zauważono na nagraniach z kamer.

Takich narodzin nie było w Londynie od 400 lat

Takich narodzin nie było w Londynie od 400 lat

Źródło:
Reuters, BBC, Wildlife Ealing Group

Burze z silnym deszczem oraz gradobiciem nawiedziły zachodnie regiony Austrii minionej nocy. Opady wywołały lawiny błotne i podtopienia. Strażacy musieli również gasić pożary wywołane uderzeniami piorunów. Odnotowano blisko 400 interwencji.

Pożary po uderzeniu pioruna, lawina błotna zatrzymała pociąg

Pożary po uderzeniu pioruna, lawina błotna zatrzymała pociąg

Źródło:
PAP, Die Presse

W zeszłym roku ponad 47 tysięcy mieszkańców Europy zmarło z powodu upałów. Hiszpańscy naukowcy przeanalizowali związki pomiędzy temperaturą a śmiertelnością w 2023 roku. Badacze wyjaśnili, że gdyby nie coraz lepsza adaptacja do upałów, wartość ta mogłaby być znacznie większa.

Przez gorąco zmarło 47 tysięcy ludzi. Ofiar mogło być jeszcze więcej

Przez gorąco zmarło 47 tysięcy ludzi. Ofiar mogło być jeszcze więcej

Źródło:
PAP, ISGlobal