Oto najbardziej rozkoszni zabójcy ludzi. Lepiej nie wchodzić im w drogę


Są puszyste, kolorowe i mięciutkie. Na ich widok większość z nas piszczy z zachwytu. Jednak dla nich nasz widok już nie jest przyjemnością. Oto najsłodsze zwierzęta, które mogą zabić człowieka.

Dzikie koty

Mimo że przypominają nasze ukochane domowe zwierzaki, nie są zwierzętami do przytulania. Potrafią być wielkim zagrożeniem dla ludzi. Człowiek znajduje się jako "danie główne" w menu tych drapieżników. W Ameryce Północnej zdarza się, że puma atakuje samotnych turystów i dzieci. Ale nie tylko te dzikie koty mogą polować ludzi. Zagrożeniem są lwy, tygrysy, lamparty, jaguary.

Jednak to właśnie w USA tysiące dzikich kotów są zmuszane do mieszkania w towarzystwie człowieka. Amerykańskie prawo nie ogranicza możliwości posiadania tych gatunków zwierząt. I tak pod wpływem impulsu do domów trafiają niebezpieczne zwierzęta m.in. pumy i lwy. Tylko w USA w niewoli żyje 15 tys. przedstawicieli dzikich kotów.

Kazuary

Te przypominające strusia nieloty zamieszkują lasy Nowej Gwinei i Australii. Zazwyczaj zachowują dystans. Żywią się pokarmem roślinnym i małymi zwierzętami. Jednak jeśli wejdziesz na ich terytorium, mogą stać się Twoim wrogiem. W sytuacji zagrożenia ptaki te potrafią rozpędzić się do znacznych prędkości i wbić szpony w swoją ofiarę. Mogą wyrwać wnętrzności dorosłemu człowiekowi.

Zdarzały się przypadki, kiedy zabijały ludzi. Australijskie władze co jakiś czas ostrzegają przez kazuarami. Uważane są za najbardziej niebezpieczne ptaki na świecie.

Hapalochlaena

To gatunek niewielkiej ośmiornicy zamieszkującej Ocean Spokojny w pobliżu Australii i Japonii.

Jeśli ją sprowokujesz lub na nią nadepniesz, to nie pozostanie Ci dłużna. Ośmiornica wydziela tetrodotoksynę, czyli wielofunkcyjny związek chemiczny, który jest niebezpieczny dla ludzi. Po ugryzieniu mięśnie człowieka zostają sparaliżowane. Jeśli nie uda się odtruć organizmu, śmierć następuje nawet po 4 godzinach. Japońscy naukowcy wciąż pracują nad antidotum.

Niedźwiedzie

To jedne z najbardziej "słodkich" ssaków na Ziemi. Jako pluszowe misie są towarzyszami dzieci i bohaterami wielu bajek. Wydają się być leniwe, przyjazne i niestraszne. Jednak są to prawdziwe bestie. Jeśli je sprowokujesz, mogą być bardzo agresywne.

Nietrudno jest doszukać się informacji o tragicznych przypadkach spotkania człowieka z niedźwiedziem. Naukowcy podkreślają, że niemal każdy gatunek może być niebezpieczny dla człowieka, nawet panda.

Drzewołazowate

Te kolorowe "żaby" zamieszkują deszczowe lasy równikowe, zwrotnikowe i podzwrotnikowe oraz mokre tereny górskie, zbiorniki wodne w Ameryce Środkowej i Południowej. W większości posiadają jaskrawe ubarwienie. Wszystkie wytwarzają toksyny w postaci lipofilowe alkaloidy, lecz ich poziom różni się znacznie od siebie. Najbardziej niebezpieczny jest liściołaz żółty, który posiada sobie tyle toksyn, że mógłby zabić 20 ludzi i około 10 000 myszy. Jest najjadowitszym płazem na świcie. Lepiej nie wchodzić mu z drogę.

Mrówkojad wielki

Na co dzień żywią się mrówkami i termitami. Nie pogardzą również pszczołami, larwami, owocami czy strusimi jajami. Natura pozbawiła je ostrych zębów, ale obdarowała niezwykle długim lepkim językiem oraz dużymi szponami.

Zwykle jest spokojny. Jeśli jednak porządnie go rozwścieczysz, może cię rozszarpać.

Rosomak

To dopiero wredny przedstawiciel łasicowatych. Jest znany ze swojego niezwykle agresywnego temperamentu. Natura uzbroiła go w potężną szczękę, ostre pazury i grubą skórę. Może kruszyć zębami duże kości i zamarznięte mięso. Jest wszystkożerny. Często zadziera z większymi od siebie. Atakuje łosie, jelenie i renifery.

Metasepia pfefferi

To niezwykle widowiskowy gatunek mątwy zamieszkujący wody północnej Australii i Nowej Gwinei, ale można ją zobaczyć również w pobliżu Indonezji, Malezji i Filipin. Piękna prawda? Jednak te barwy na jej ciele powinny być dla nas ostrzeżeniem. Tkanka mięśniowa tego głowonoga jest wysoce toksyczna. Metasepia pfefferi może być równie zabójcza, co Hapalochlaena.

Lampart morski

Swoją nazwę zawdzięcza cętkom na ciele. Lampart morski jest na szczycie łańcucha pokarmowego w strefie lodu dryfującego na Antarktyce oraz południowej części Oceanu Indyjskiego. Zazwyczaj poluje na pingwiny.

Jednak jak pokazuje historia, ludzi również nie oszczędza. W 1985 roku przedstawiciel tego morskiego drapieżnika zaatakował szkockiego naukowca Garetha Wooda. Ugryzł go dwa razy w nogę. W 2003 roku zapolował na biolog Kristy Brown podczas nurkowania. Niestety 28-letnia kobieta zginęła.

Heloderma arizońska (Gila monster)

Oto przedstawiciel jednej z nielicznych jadowitych jaszczurek na świecie. Ciało tego gada jest pokryte różowymi lub pomarańczowymi pasami. Dorosły osobnik może osiągać długość do 60 cm. Prowadzi samotny, nocny tryb życia. Jest mięsożerny.

Zwykle nie jest zagrożeniem dla człowieka. Jeśli jednak nadepniesz na helodermę, może chcieć się zemścić. W ślinie helodermy arizońskiej znajduje się trujący eksenatyd. Do najczęstszych ugryzień dochodzi podczas łapania lub drażnienia zwierząt, które mają trafić do niewoli.

Naukowcy uspokajają, że jej jad nie jest tak niebezpieczny jak w przypadku innych jadowitych zwierząt, ale lepiej ich nie łapać.

Słoń

Słoń wydaje się być kolejnym przyjaznym olbrzymim zwierzęciem. Wytresowany nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jeśli jednak spotkasz go w naturalnym środowisku, a w dodatku rozwścieczysz, lepiej nie zostawaj długo w jego pobliżu. Może być wyjątkowo mściwy.

Przez złe traktowanie tych zwierząt giną w Indiach setki ludzi.

Małpy

To najbardziej podobne do ludzi zwierzęta na Ziemi. Jednak dla człowieka mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Przenoszą groźne choroby, w tym śmiertelnego wirusa zapalenia wątroby typu C. Do zakażenia może dojść przez ugryzienie.

Większe małpy, takie jak szympansy czy goryle, w sytuacji zagrożenia mogą uderzyć człowieka.

Fugu (Rozdymka tygrysia)

Rozdymkowate zamieszkują ciepłe i gorące wody oceaniczne. Ryby z tej rodziny (promiennopłetwne) wystraszone lub zaatakowane potrafią zwiększyć rozmiary swojego ciała, pompując je wodą lub powietrzem.

Niektóre z nich potrafią być bardzo groźne. Najbardziej niebezpieczna jest rozdymka tygrysia lub potocznie fugu (z ang. pufferfish). Naukowcy dają jej drugie miejsce w kategorii najbardziej trującego kręgowca na Ziemi. W ciele fugu znajduje śmiertelna trucizna, która jest tysiąckrotnie silniejsza od cyjanku.

Otruta osoba zostaje sparaliżowana. Nie jest w stanie się ruszyć, ani mówić. Jednak do końca ma świadomość tego co się dzieje. Umiera poprzez uduszenie.

Co ciekawe ryba często trafia na stoły Japończyków. Co roku giną setki kulinarnych koneserów, którzy spożywają źle przyrządzoną rybę.

Aby uniknąć kontaktu z trucizną, rybacy zalecają stosowanie specjalnych rękawiczek, które mają chronić dłonie podczas zdejmowania złowionych ryb z haka.

Małpiatka lori (Lorisowate)

Jej rozkoszny wygląd zachwyca każdego. Ma miękkie futerko i piękne okrągłe oczy. "Doceniają to" kłusownicy, którzy polują na te zwierzęta. Małpiatki stały się popularne i coraz więcej ludzi pragnie zaadaptować lori do życia w domu. One jednak nie są tak "milusińskie" jak mogłoby się wydawać.

Prowadzą nocny tryb życia. Cierpią z powodu sztucznego oświetlenia i przede wszystkim nie lubią głaskania pod pachami. Jeśli zaczniesz je drażnić, zaczną wydzielać niebezpieczne toksyny.

W łokciach małpiatek znajdują się gruczoły, w których powstaje trucizna mająca odstraszać wroga. Za pomocą śliny rozprowadza wydzielinę na futrze. Toksyna może spowodować wstrząs anafilaktyczny, który grozi śmiercią.

Łoś

To największy żyjący obecnie gatunek ssaka parzystokopytnego z gatunku jeleniowatych. Zamieszkuje rozległe obszary na półkuli północnej. Chodzi wolno, ospale. Zaliczany jest do zwierząt roślinożernych.

Jeśli człowiek wejdzie im w drogę, stają się wyjątkowo agresywne. Odnotowano więcej przypadków ataku łosia niż niedźwiedzia na ludzi. Zwykle bronią swoich młodych.

Autor: PW/mk / Źródło: mnn.com, BBC

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W piątek 24.01 w górach pojawią się opady śniegu, a nad morzem należy spodziewać się silnego wiatru. Będzie przeważnie pochmurno, a termometry wszędzie pokażą dodatnie wartości.

Pogoda na dziś - piątek 24.01. Dużo chmur, w części kraju sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - piątek 24.01. Dużo chmur, w części kraju sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy wciąż walczą się z pożarem Hughes Fire, który szaleje na północ od Los Angeles w Kalifornii. Jak podała agencja Reuters, rozprzestrzenianie się ognia udało się w czwartek zatrzymać. W hrabstwie, które doświadczyło potęgi żywiołu, ma zacząć padać, co rodzi kolejne zagrożenie.

Na Los Angeles mają spaść deszcz i śnieg. To tylko częściowo dobra wiadomość

Na Los Angeles mają spaść deszcz i śnieg. To tylko częściowo dobra wiadomość

Źródło:
Reuters

W modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który miałby sprowadzić zimno. Zamiast tego pogodę mają kształtować atlantyckie niże. Temperatura w Polsce już niedługo może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniesie koniec stycznia i początek lutego? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Eowyn - pod tą nazwą kryje się niezwykle silna wichura, nadciągająca nad Wyspy Brytyjskie. Synoptycy ostrzegają przed niszczycielskim wiatrem, który będzie łamać drzewa i zrywać linie energetyczne. Po raz pierwszy od ośmiu lat całą Irlandię objęto alertem pogodowym najwyższego stopnia. Mieszkańcy muszą spodziewać się wielu utrudnień komunikacyjnych. Szkoły będą zamknięte.

Nadciąga "burza stulecia". Cały kraj na czerwono

Nadciąga "burza stulecia". Cały kraj na czerwono

Aktualizacja:
Źródło:
Met Office, Met Eireann, Reuters, BBC

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

Pogoda w najbliższych dniach będzie daleka od zimowej. Spodziewane są przejaśnienia, rozpogodzenia, a także wzrost temperatury do nawet 12 stopni Celsjusza. Opady będą występowały lokalnie. Szansa na śnieg jest tylko w górach.

Temperatura mocno poszybuje. Ile stopni będzie

Temperatura mocno poszybuje. Ile stopni będzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwa trzęsienia ziemi w odstępie kilku godzin nawiedziły w czwartek Filipiny. W mieście San Francisco na wschodzie kraju uszkodzonych zostało kilkanaście budynków - przekazały lokalne władze.

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Źródło:
Reuters

W środę w Karkonoszach doszło do kolejnego w ostatnich dniach poważnego wypadku. Turysta doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu i stoczył się z dużej wysokości. Ratownicy przestrzegają, że w górach jest bardzo ślisko i wybierając się w wysokie partie, należy być odpowiednio przygotowanym.

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Pożar Hughes Fire, który wybuchł w środę koło południa lokalnego czasu strawił już ponad 4100 hektarów terenu. Skuteczną walkę z żywiołem uniemożliwiają sprzyjające rozprzestrzenianiu się ognia warunki atmosferyczne. Z Kalifornii napływają też informacje o kolejnym pożarze, nazwanym Sebulveda Fire, który zapłonął w pobliżu dzielnicy Bel Air, gdzie znajdują się jedne z najdroższych nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

"Sytuacja pozostaje dynamiczna". Ogień pojawił się w pobliżu prestiżowej dzielnicy

"Sytuacja pozostaje dynamiczna". Ogień pojawił się w pobliżu prestiżowej dzielnicy

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Źródło:
BBC, bas.ac.uk

Internauci twierdzą w mediach społecznościowych, że gęste mgły, które pojawiały się w ostatnim czasie w różnych miejscach na świecie, to sztucznie wywołane zjawisko. Nadali mu nawet nazwę - Fogvid-24. Według nich to mieszanka szkodliwych pyłów, a kontakt z nią skutkuje grypopodobnymi objawami. Ta teoria spiskowa, choć powstała w Stanach Zjednoczonych, dotarła już do Polski.

Fogvid-24, czyli "mgła śmierci", która wywołuje objawy grypopodobne. Nowa teoria spiskowa

Fogvid-24, czyli "mgła śmierci", która wywołuje objawy grypopodobne. Nowa teoria spiskowa

Źródło:
Konkret24

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Fala upałów nawiedziła Brazylię. We wtorek termometry pokazały prawie 40 stopni. Pracownicy zoo w Rio de Janeiro pomagają zwierzętom przetrwać spiekotę, częstując je mrożonymi przysmakami. W tym samym czasie zwierzęta na ciepłym zazwyczaj południu Stanów Zjednoczonych zasypał śnieg.

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, INMET, istoe.com.br

W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Źródło:
PAP

Osuwisko zeszło w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po intensywnych opadach deszczu masy ziemi osunęły się na domy w okolicach miasta Pekalongan. Zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek służby ratunkowe wciąż poszukiwały pięciu zaginionych.

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

Źródło:
PAP, Borneo Bulletin, Reuters

Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Źródło:
ESO, Live Science

Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Źródło:
9 News, BBC, 1 News

Upały nawiedziły Brazylię. W Rio de Janeiro od kilku dni termometry pokazują niemal 40 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna zbliża się do 50 stopni. Gorąca aura zachęciła wielu mieszkańców do odwiedzenia kultowej Copacabany, ale władze Rio apelują o ostrożne korzystanie ze słońca.

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Źródło:
O Globo, tvnmeteo.pl

To kolejne lato, w którym Chile zmaga się z potężnymi pożarami. Ten, który rozgorzał w okolicach miasta Los Sauces, pozbawił życia trzech strażaków, a dziewięciu ranił. Władze przekazały, że strażacy walczyli w niezwykle trudnym terenie i zostali otoczeni przez płomienie.

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Źródło:
Reuters