Oto najbardziej rozkoszni zabójcy ludzi. Lepiej nie wchodzić im w drogę


Są puszyste, kolorowe i mięciutkie. Na ich widok większość z nas piszczy z zachwytu. Jednak dla nich nasz widok już nie jest przyjemnością. Oto najsłodsze zwierzęta, które mogą zabić człowieka.

Dzikie koty

Mimo że przypominają nasze ukochane domowe zwierzaki, nie są zwierzętami do przytulania. Potrafią być wielkim zagrożeniem dla ludzi. Człowiek znajduje się jako "danie główne" w menu tych drapieżników. W Ameryce Północnej zdarza się, że puma atakuje samotnych turystów i dzieci. Ale nie tylko te dzikie koty mogą polować ludzi. Zagrożeniem są lwy, tygrysy, lamparty, jaguary.

Jednak to właśnie w USA tysiące dzikich kotów są zmuszane do mieszkania w towarzystwie człowieka. Amerykańskie prawo nie ogranicza możliwości posiadania tych gatunków zwierząt. I tak pod wpływem impulsu do domów trafiają niebezpieczne zwierzęta m.in. pumy i lwy. Tylko w USA w niewoli żyje 15 tys. przedstawicieli dzikich kotów.

Kazuary

Te przypominające strusia nieloty zamieszkują lasy Nowej Gwinei i Australii. Zazwyczaj zachowują dystans. Żywią się pokarmem roślinnym i małymi zwierzętami. Jednak jeśli wejdziesz na ich terytorium, mogą stać się Twoim wrogiem. W sytuacji zagrożenia ptaki te potrafią rozpędzić się do znacznych prędkości i wbić szpony w swoją ofiarę. Mogą wyrwać wnętrzności dorosłemu człowiekowi.

Zdarzały się przypadki, kiedy zabijały ludzi. Australijskie władze co jakiś czas ostrzegają przez kazuarami. Uważane są za najbardziej niebezpieczne ptaki na świecie.

Hapalochlaena

To gatunek niewielkiej ośmiornicy zamieszkującej Ocean Spokojny w pobliżu Australii i Japonii.

Jeśli ją sprowokujesz lub na nią nadepniesz, to nie pozostanie Ci dłużna. Ośmiornica wydziela tetrodotoksynę, czyli wielofunkcyjny związek chemiczny, który jest niebezpieczny dla ludzi. Po ugryzieniu mięśnie człowieka zostają sparaliżowane. Jeśli nie uda się odtruć organizmu, śmierć następuje nawet po 4 godzinach. Japońscy naukowcy wciąż pracują nad antidotum.

Niedźwiedzie

To jedne z najbardziej "słodkich" ssaków na Ziemi. Jako pluszowe misie są towarzyszami dzieci i bohaterami wielu bajek. Wydają się być leniwe, przyjazne i niestraszne. Jednak są to prawdziwe bestie. Jeśli je sprowokujesz, mogą być bardzo agresywne.

Nietrudno jest doszukać się informacji o tragicznych przypadkach spotkania człowieka z niedźwiedziem. Naukowcy podkreślają, że niemal każdy gatunek może być niebezpieczny dla człowieka, nawet panda.

Drzewołazowate

Te kolorowe "żaby" zamieszkują deszczowe lasy równikowe, zwrotnikowe i podzwrotnikowe oraz mokre tereny górskie, zbiorniki wodne w Ameryce Środkowej i Południowej. W większości posiadają jaskrawe ubarwienie. Wszystkie wytwarzają toksyny w postaci lipofilowe alkaloidy, lecz ich poziom różni się znacznie od siebie. Najbardziej niebezpieczny jest liściołaz żółty, który posiada sobie tyle toksyn, że mógłby zabić 20 ludzi i około 10 000 myszy. Jest najjadowitszym płazem na świcie. Lepiej nie wchodzić mu z drogę.

Mrówkojad wielki

Na co dzień żywią się mrówkami i termitami. Nie pogardzą również pszczołami, larwami, owocami czy strusimi jajami. Natura pozbawiła je ostrych zębów, ale obdarowała niezwykle długim lepkim językiem oraz dużymi szponami.

Zwykle jest spokojny. Jeśli jednak porządnie go rozwścieczysz, może cię rozszarpać.

Rosomak

To dopiero wredny przedstawiciel łasicowatych. Jest znany ze swojego niezwykle agresywnego temperamentu. Natura uzbroiła go w potężną szczękę, ostre pazury i grubą skórę. Może kruszyć zębami duże kości i zamarznięte mięso. Jest wszystkożerny. Często zadziera z większymi od siebie. Atakuje łosie, jelenie i renifery.

Metasepia pfefferi

To niezwykle widowiskowy gatunek mątwy zamieszkujący wody północnej Australii i Nowej Gwinei, ale można ją zobaczyć również w pobliżu Indonezji, Malezji i Filipin. Piękna prawda? Jednak te barwy na jej ciele powinny być dla nas ostrzeżeniem. Tkanka mięśniowa tego głowonoga jest wysoce toksyczna. Metasepia pfefferi może być równie zabójcza, co Hapalochlaena.

Lampart morski

Swoją nazwę zawdzięcza cętkom na ciele. Lampart morski jest na szczycie łańcucha pokarmowego w strefie lodu dryfującego na Antarktyce oraz południowej części Oceanu Indyjskiego. Zazwyczaj poluje na pingwiny.

Jednak jak pokazuje historia, ludzi również nie oszczędza. W 1985 roku przedstawiciel tego morskiego drapieżnika zaatakował szkockiego naukowca Garetha Wooda. Ugryzł go dwa razy w nogę. W 2003 roku zapolował na biolog Kristy Brown podczas nurkowania. Niestety 28-letnia kobieta zginęła.

Heloderma arizońska (Gila monster)

Oto przedstawiciel jednej z nielicznych jadowitych jaszczurek na świecie. Ciało tego gada jest pokryte różowymi lub pomarańczowymi pasami. Dorosły osobnik może osiągać długość do 60 cm. Prowadzi samotny, nocny tryb życia. Jest mięsożerny.

Zwykle nie jest zagrożeniem dla człowieka. Jeśli jednak nadepniesz na helodermę, może chcieć się zemścić. W ślinie helodermy arizońskiej znajduje się trujący eksenatyd. Do najczęstszych ugryzień dochodzi podczas łapania lub drażnienia zwierząt, które mają trafić do niewoli.

Naukowcy uspokajają, że jej jad nie jest tak niebezpieczny jak w przypadku innych jadowitych zwierząt, ale lepiej ich nie łapać.

Słoń

Słoń wydaje się być kolejnym przyjaznym olbrzymim zwierzęciem. Wytresowany nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jeśli jednak spotkasz go w naturalnym środowisku, a w dodatku rozwścieczysz, lepiej nie zostawaj długo w jego pobliżu. Może być wyjątkowo mściwy.

Przez złe traktowanie tych zwierząt giną w Indiach setki ludzi.

Małpy

To najbardziej podobne do ludzi zwierzęta na Ziemi. Jednak dla człowieka mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Przenoszą groźne choroby, w tym śmiertelnego wirusa zapalenia wątroby typu C. Do zakażenia może dojść przez ugryzienie.

Większe małpy, takie jak szympansy czy goryle, w sytuacji zagrożenia mogą uderzyć człowieka.

Fugu (Rozdymka tygrysia)

Rozdymkowate zamieszkują ciepłe i gorące wody oceaniczne. Ryby z tej rodziny (promiennopłetwne) wystraszone lub zaatakowane potrafią zwiększyć rozmiary swojego ciała, pompując je wodą lub powietrzem.

Niektóre z nich potrafią być bardzo groźne. Najbardziej niebezpieczna jest rozdymka tygrysia lub potocznie fugu (z ang. pufferfish). Naukowcy dają jej drugie miejsce w kategorii najbardziej trującego kręgowca na Ziemi. W ciele fugu znajduje śmiertelna trucizna, która jest tysiąckrotnie silniejsza od cyjanku.

Otruta osoba zostaje sparaliżowana. Nie jest w stanie się ruszyć, ani mówić. Jednak do końca ma świadomość tego co się dzieje. Umiera poprzez uduszenie.

Co ciekawe ryba często trafia na stoły Japończyków. Co roku giną setki kulinarnych koneserów, którzy spożywają źle przyrządzoną rybę.

Aby uniknąć kontaktu z trucizną, rybacy zalecają stosowanie specjalnych rękawiczek, które mają chronić dłonie podczas zdejmowania złowionych ryb z haka.

Małpiatka lori (Lorisowate)

Jej rozkoszny wygląd zachwyca każdego. Ma miękkie futerko i piękne okrągłe oczy. "Doceniają to" kłusownicy, którzy polują na te zwierzęta. Małpiatki stały się popularne i coraz więcej ludzi pragnie zaadaptować lori do życia w domu. One jednak nie są tak "milusińskie" jak mogłoby się wydawać.

Prowadzą nocny tryb życia. Cierpią z powodu sztucznego oświetlenia i przede wszystkim nie lubią głaskania pod pachami. Jeśli zaczniesz je drażnić, zaczną wydzielać niebezpieczne toksyny.

W łokciach małpiatek znajdują się gruczoły, w których powstaje trucizna mająca odstraszać wroga. Za pomocą śliny rozprowadza wydzielinę na futrze. Toksyna może spowodować wstrząs anafilaktyczny, który grozi śmiercią.

Łoś

To największy żyjący obecnie gatunek ssaka parzystokopytnego z gatunku jeleniowatych. Zamieszkuje rozległe obszary na półkuli północnej. Chodzi wolno, ospale. Zaliczany jest do zwierząt roślinożernych.

Jeśli człowiek wejdzie im w drogę, stają się wyjątkowo agresywne. Odnotowano więcej przypadków ataku łosia niż niedźwiedzia na ludzi. Zwykle bronią swoich młodych.

Autor: PW/mk / Źródło: mnn.com, BBC

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami najbliższe dni przyniosą ciepłą i pogodną aurę. W piątek na termometrach zobaczymy 25 stopni Celsjusza. Tego dnia lokalnie mogą pojawić się burze. Druga część długiego weekendu będzie już nieco chłodniejsza i pochmurna.

Pogoda na majówkę. W części kraju zagrzmi i popada

Pogoda na majówkę. W części kraju zagrzmi i popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News

Wychodzące koty powinny być zabezpieczane przed kleszczami. Chociaż statystycznie zwierzęta te rzadziej zapadają na choroby odkleszczowe niż psy, mogą przenosić te pajęczaki w pobliże ludzi. Weterynarze podkreślają również, że koty mają tendencję do maskowania swoich przypadłości, więc nie zawsze musimy wiedzieć, że są chore.

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Źródło:
PAP

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Suche warunki panujące w wielu polskich lasach mogą sprzyjać zaprószeniu ognia. Leśnicy apelują, by pamiętać o tym podczas majówkowych wypraw w teren. Nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa turystów czekają wysokie kary.

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Źródło:
PAP, IMGW

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnie przyniesie słoneczną i pogodną aurę. Po południu w części kraju mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Termometry pokażą do 23 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnia będzie ciepły i pogodny

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnia będzie ciepły i pogodny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w trakcie długiego weekendu majowego w wielu regionach Polski mogą pojawić się burze oraz silny wiatr. Sprawdź szczegóły.

Burze, silny wiatr. Gdzie należy uważać w trakcie majówki

Burze, silny wiatr. Gdzie należy uważać w trakcie majówki

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorek z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystrzelono na orbitę satelitę Europejskiej Agencji Komicznej BIOMASS. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji o stanie lasów na Ziemi. W wieloletnich przygotowaniach misji brał udział zespół polskich inżynierów.

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Źródło:
PAP, Reuters

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Zespół jelita drażliwego, świąd skóry czy astma to w wielu przypadkach trudne do wyleczenia schorzenia. Ich wspólną cechą jest to, że są wywoływane przez nadmierną odpowiedź immunologiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikował obiecujący, bioaktywny związek, który może skutecznie zmniejszyć objawy tych dolegliwości. Związek ten blokuje receptor na niektórych komórkach, zapobiegając w ten sposób silnej odpowiedzi immunologicznej.

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Źródło:
Science Daily

Wzrost temperatury powietrza powoduje, że w Tatrach powoli topnieje śnieg. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zawiesiło od wtorku wydawanie codziennych komunikatów lawinowych. Komunikaty zostaną wznowione, gdy ponownie pojawią się opady śniegu tworzące zagrożenie lawinowe.

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Źródło:
PAP

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science