Oto najbardziej rozkoszni zabójcy ludzi. Lepiej nie wchodzić im w drogę


Są puszyste, kolorowe i mięciutkie. Na ich widok większość z nas piszczy z zachwytu. Jednak dla nich nasz widok już nie jest przyjemnością. Oto najsłodsze zwierzęta, które mogą zabić człowieka.

Dzikie koty

Mimo że przypominają nasze ukochane domowe zwierzaki, nie są zwierzętami do przytulania. Potrafią być wielkim zagrożeniem dla ludzi. Człowiek znajduje się jako "danie główne" w menu tych drapieżników. W Ameryce Północnej zdarza się, że puma atakuje samotnych turystów i dzieci. Ale nie tylko te dzikie koty mogą polować ludzi. Zagrożeniem są lwy, tygrysy, lamparty, jaguary.

Jednak to właśnie w USA tysiące dzikich kotów są zmuszane do mieszkania w towarzystwie człowieka. Amerykańskie prawo nie ogranicza możliwości posiadania tych gatunków zwierząt. I tak pod wpływem impulsu do domów trafiają niebezpieczne zwierzęta m.in. pumy i lwy. Tylko w USA w niewoli żyje 15 tys. przedstawicieli dzikich kotów.

Kazuary

Te przypominające strusia nieloty zamieszkują lasy Nowej Gwinei i Australii. Zazwyczaj zachowują dystans. Żywią się pokarmem roślinnym i małymi zwierzętami. Jednak jeśli wejdziesz na ich terytorium, mogą stać się Twoim wrogiem. W sytuacji zagrożenia ptaki te potrafią rozpędzić się do znacznych prędkości i wbić szpony w swoją ofiarę. Mogą wyrwać wnętrzności dorosłemu człowiekowi.

Zdarzały się przypadki, kiedy zabijały ludzi. Australijskie władze co jakiś czas ostrzegają przez kazuarami. Uważane są za najbardziej niebezpieczne ptaki na świecie.

Hapalochlaena

To gatunek niewielkiej ośmiornicy zamieszkującej Ocean Spokojny w pobliżu Australii i Japonii.

Jeśli ją sprowokujesz lub na nią nadepniesz, to nie pozostanie Ci dłużna. Ośmiornica wydziela tetrodotoksynę, czyli wielofunkcyjny związek chemiczny, który jest niebezpieczny dla ludzi. Po ugryzieniu mięśnie człowieka zostają sparaliżowane. Jeśli nie uda się odtruć organizmu, śmierć następuje nawet po 4 godzinach. Japońscy naukowcy wciąż pracują nad antidotum.

Niedźwiedzie

To jedne z najbardziej "słodkich" ssaków na Ziemi. Jako pluszowe misie są towarzyszami dzieci i bohaterami wielu bajek. Wydają się być leniwe, przyjazne i niestraszne. Jednak są to prawdziwe bestie. Jeśli je sprowokujesz, mogą być bardzo agresywne.

Nietrudno jest doszukać się informacji o tragicznych przypadkach spotkania człowieka z niedźwiedziem. Naukowcy podkreślają, że niemal każdy gatunek może być niebezpieczny dla człowieka, nawet panda.

Drzewołazowate

Te kolorowe "żaby" zamieszkują deszczowe lasy równikowe, zwrotnikowe i podzwrotnikowe oraz mokre tereny górskie, zbiorniki wodne w Ameryce Środkowej i Południowej. W większości posiadają jaskrawe ubarwienie. Wszystkie wytwarzają toksyny w postaci lipofilowe alkaloidy, lecz ich poziom różni się znacznie od siebie. Najbardziej niebezpieczny jest liściołaz żółty, który posiada sobie tyle toksyn, że mógłby zabić 20 ludzi i około 10 000 myszy. Jest najjadowitszym płazem na świcie. Lepiej nie wchodzić mu z drogę.

Mrówkojad wielki

Na co dzień żywią się mrówkami i termitami. Nie pogardzą również pszczołami, larwami, owocami czy strusimi jajami. Natura pozbawiła je ostrych zębów, ale obdarowała niezwykle długim lepkim językiem oraz dużymi szponami.

Zwykle jest spokojny. Jeśli jednak porządnie go rozwścieczysz, może cię rozszarpać.

Rosomak

To dopiero wredny przedstawiciel łasicowatych. Jest znany ze swojego niezwykle agresywnego temperamentu. Natura uzbroiła go w potężną szczękę, ostre pazury i grubą skórę. Może kruszyć zębami duże kości i zamarznięte mięso. Jest wszystkożerny. Często zadziera z większymi od siebie. Atakuje łosie, jelenie i renifery.

Metasepia pfefferi

To niezwykle widowiskowy gatunek mątwy zamieszkujący wody północnej Australii i Nowej Gwinei, ale można ją zobaczyć również w pobliżu Indonezji, Malezji i Filipin. Piękna prawda? Jednak te barwy na jej ciele powinny być dla nas ostrzeżeniem. Tkanka mięśniowa tego głowonoga jest wysoce toksyczna. Metasepia pfefferi może być równie zabójcza, co Hapalochlaena.

Lampart morski

Swoją nazwę zawdzięcza cętkom na ciele. Lampart morski jest na szczycie łańcucha pokarmowego w strefie lodu dryfującego na Antarktyce oraz południowej części Oceanu Indyjskiego. Zazwyczaj poluje na pingwiny.

Jednak jak pokazuje historia, ludzi również nie oszczędza. W 1985 roku przedstawiciel tego morskiego drapieżnika zaatakował szkockiego naukowca Garetha Wooda. Ugryzł go dwa razy w nogę. W 2003 roku zapolował na biolog Kristy Brown podczas nurkowania. Niestety 28-letnia kobieta zginęła.

Heloderma arizońska (Gila monster)

Oto przedstawiciel jednej z nielicznych jadowitych jaszczurek na świecie. Ciało tego gada jest pokryte różowymi lub pomarańczowymi pasami. Dorosły osobnik może osiągać długość do 60 cm. Prowadzi samotny, nocny tryb życia. Jest mięsożerny.

Zwykle nie jest zagrożeniem dla człowieka. Jeśli jednak nadepniesz na helodermę, może chcieć się zemścić. W ślinie helodermy arizońskiej znajduje się trujący eksenatyd. Do najczęstszych ugryzień dochodzi podczas łapania lub drażnienia zwierząt, które mają trafić do niewoli.

Naukowcy uspokajają, że jej jad nie jest tak niebezpieczny jak w przypadku innych jadowitych zwierząt, ale lepiej ich nie łapać.

Słoń

Słoń wydaje się być kolejnym przyjaznym olbrzymim zwierzęciem. Wytresowany nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jeśli jednak spotkasz go w naturalnym środowisku, a w dodatku rozwścieczysz, lepiej nie zostawaj długo w jego pobliżu. Może być wyjątkowo mściwy.

Przez złe traktowanie tych zwierząt giną w Indiach setki ludzi.

Małpy

To najbardziej podobne do ludzi zwierzęta na Ziemi. Jednak dla człowieka mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Przenoszą groźne choroby, w tym śmiertelnego wirusa zapalenia wątroby typu C. Do zakażenia może dojść przez ugryzienie.

Większe małpy, takie jak szympansy czy goryle, w sytuacji zagrożenia mogą uderzyć człowieka.

Fugu (Rozdymka tygrysia)

Rozdymkowate zamieszkują ciepłe i gorące wody oceaniczne. Ryby z tej rodziny (promiennopłetwne) wystraszone lub zaatakowane potrafią zwiększyć rozmiary swojego ciała, pompując je wodą lub powietrzem.

Niektóre z nich potrafią być bardzo groźne. Najbardziej niebezpieczna jest rozdymka tygrysia lub potocznie fugu (z ang. pufferfish). Naukowcy dają jej drugie miejsce w kategorii najbardziej trującego kręgowca na Ziemi. W ciele fugu znajduje śmiertelna trucizna, która jest tysiąckrotnie silniejsza od cyjanku.

Otruta osoba zostaje sparaliżowana. Nie jest w stanie się ruszyć, ani mówić. Jednak do końca ma świadomość tego co się dzieje. Umiera poprzez uduszenie.

Co ciekawe ryba często trafia na stoły Japończyków. Co roku giną setki kulinarnych koneserów, którzy spożywają źle przyrządzoną rybę.

Aby uniknąć kontaktu z trucizną, rybacy zalecają stosowanie specjalnych rękawiczek, które mają chronić dłonie podczas zdejmowania złowionych ryb z haka.

Małpiatka lori (Lorisowate)

Jej rozkoszny wygląd zachwyca każdego. Ma miękkie futerko i piękne okrągłe oczy. "Doceniają to" kłusownicy, którzy polują na te zwierzęta. Małpiatki stały się popularne i coraz więcej ludzi pragnie zaadaptować lori do życia w domu. One jednak nie są tak "milusińskie" jak mogłoby się wydawać.

Prowadzą nocny tryb życia. Cierpią z powodu sztucznego oświetlenia i przede wszystkim nie lubią głaskania pod pachami. Jeśli zaczniesz je drażnić, zaczną wydzielać niebezpieczne toksyny.

W łokciach małpiatek znajdują się gruczoły, w których powstaje trucizna mająca odstraszać wroga. Za pomocą śliny rozprowadza wydzielinę na futrze. Toksyna może spowodować wstrząs anafilaktyczny, który grozi śmiercią.

Łoś

To największy żyjący obecnie gatunek ssaka parzystokopytnego z gatunku jeleniowatych. Zamieszkuje rozległe obszary na półkuli północnej. Chodzi wolno, ospale. Zaliczany jest do zwierząt roślinożernych.

Jeśli człowiek wejdzie im w drogę, stają się wyjątkowo agresywne. Odnotowano więcej przypadków ataku łosia niż niedźwiedzia na ludzi. Zwykle bronią swoich młodych.

Autor: PW/mk / Źródło: mnn.com, BBC

Pozostałe wiadomości

W wielu regionach Polski zrobiło się biało, a śnieg cały czas sypie. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna wzrosła do około 20-30 centymetrów. Sprawdź, gdzie występują opady.

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

IMGW ostrzega przed oblodzonymi drogami. Alarmy pierwszego stopnia obowiązują w 14 województwach. Sprawdź, gdzie warunki na drogach będą trudne.

Drogi skute lodem. Ostrzeżenia w 14 województwach

Drogi skute lodem. Ostrzeżenia w 14 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zimowa aura nastała w wielu regionach kraju. - Są takie miejsca w Polsce, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu - powiedział w piątek na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia z miejscowości, w których zrobiło się biało.

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7