U osób z rakiem skóry występuje większe ryzyko nawrotu choroby nowotworowej niż u osób cierpiących na inne odmiany raka. Bardziej na to narażone są kobiety niż mężczyźni. Dowodzą tego wieloletnie badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych.
Mówiąc o raku skóry, naukowcy brali pod uwagę nowotwór niebędący czerniakiem. W ciągu ponad 20 ostatnich lat obserwowali 153.600 chorych. Okazało się, że u 29.500 z nich wykryto nawrót choroby nowotworowej w innej postaci.
Szwankuje komórkowa maszyneria?
- Ta długoletnia obserwacja dała wyraźny dowód na związek między rakiem skóry a późniejszym rozwojem innych nowotworów - mówi Anthony Alberg, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Medycznym Karoliny Południowej.
Te inne nowotwory to czerniak, a u kobiet dodatkowo rak płuc i rak piersi. Przypuszcza się że rozwój czerniaka może być związany z wystawianiem skóry na działanie promieni słonecznych, ale nadal nie wiadomo, dlaczego rozwijają się inne formy nowotworów.
- Niektórzy badacze podejrzewają, że komórkowa maszyneria zaangażowana w naprawę może po prostu przestać działać po wystąpieniu pierwszego nowotworu skóry, pozostawiając u chorych zwiększoną podatność na rozwój innej formy raka - podejrzewa prof. Alberg.
Kobiety grupą podwyższonego ryzyka
Obserwacja doprowadziła naukowców do jeszcze jednego wniosku. U kobiet częściej niż u mężczyzn występował nawrót choroby. Ryzyko po pierwszym nowotworze wzrosło do 26 proc., a u mężczyzn do 15 proc.
Badania opublikowano w tym tygodniu w czasopiśmie "PLOS Medicine".
Autor: mm/mj / Źródło: livescience.com