Olbrzymi zbiornik wody pod piaskami. Koniec suszy w Kenii?
Na terenie Kenii odkryto nowe pokłady wody. Jest jej tak dużo, że zapewni zapas na kolejnych 70 lat. Teraz należy ją tylko odpowiednio spożytkować i zatroszczyć się o jej ochronę.
- Odkrycie daje nadzieję dla nękanego przez suszę regionu - mówi Judi Wakhungu, kenijska Minister Środowiska.
Sporo wody w Afryce
Pokłady wody, znajdujące się w pięciu warstwach wodonośnych pod powierzchnią ziemi zostały znalezione przy wykorzystaniu satelitów i radarów. Na razie nie wiadomo dokładanie, jaka jest jej ilość, ponieważ zbadane zostały zaledwie dwie warstwy. Jednak szacunki wskazują na 250 mld metrów sześciennych. Należy przy tym dodać, że roczne zużycie wody w Kenii sięga około 3,4 mld metrów sześciennych.
Nie jest to na pewno ilość, która całkowicie rozwiąże problem braku wody w Afryce, ale w dużym stopniu pomoże przetrzymać suszę.
To nie pierwsze tego typu odkrycie. W zeszłym roku brytyjscy naukowcy znaleźli ogromne rezerwuary wody w Namibii i stworzyli ich mapę. Okazało się, że w Afryce jest sporo wody, ale problemem jest jej wydobycie. Trudno tego dokonać bez zachwiania równowagi ekologicznej.
Rozsądne wykorzystanie
- To nowo odkryte bogactwo otwiera drzwi ku bardziej zamożnej przyszłości dla ludu Turkany, ale i całego narodu. Teraz musimy zastanowić się nad tym, w jaki sposób odpowiedzialnie eksplorować zasoby i jak można zachować je dla przyszłych pokoleń - dodała Wakhungu.
Odkrycie zostało ogłoszone przez minister Wakhungu na jednym ze spotkań UNESCO.
Autor: kt/rs / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Nad Polską przechodzi dziś front burzowy. W części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszy dość ulewny deszcz. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju i sprawdź, gdzie jest burza.
Gdzie jest burza? Tu jeszcze słychać grzmoty
Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.
Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos
Pogoda na Wielkanoc 2025. Nadchodzące święta, jak po raz kolejny pokazują modele meteorologiczne, zapowiadają się deszczowo w wielu regionach kraju. Lokalnie pojawią się burze. W Niedzielę Wielkanocną temperatura będzie zróżnicowana.
Pogoda na Wielkanoc. Synoptycy podtrzymują prognozę, która niekoniecznie wam się spodoba
Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.
Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy
Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.
Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi
Pogoda na dziś. W poniedziałek 14.04 w całym kraju należy spodziewać się opadów deszczu. Miejscami pojawią się burze, podczas nich opady będą większe. Na termometrach zobaczymy ponad 20 stopni Celsjusza.
Pogoda na dziś - poniedziałek, 14.04. Deszcz podczas burz będzie dość ulewny
W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.
To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"
Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.
Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone
Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.
Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej
Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.
Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady
Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.
Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"
Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.
Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.
Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku
Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.
Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę
Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.
Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew
Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.
Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym
Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.
W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"
W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.
W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć
Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".
Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.