Naukowcy stworzyli niezwykły obraz całkowitego zaćmienia Słońca. Przez połączenie zdjęć wykonanych z różnej perspektywy, otrzymali zachwycający obraz zjawiska, który w pierwszym momencie zdaje się nie przypominać Słońca, tylko oko.
Całkowite zaćmienie słońca stanowi doskonały pretekst do patrzenia na naszą gwiazdę centralną. Ostatni raz zjawisko to można było zobaczyć w marcu tego roku m.in. w południowo-wschodniej Azji, Chinach i w Australii. Z tej okazji naukowcy postanowili pokazać Słońce z nieco innej strony. Wykorzystując niecodzienne położenie Ziemi, Księżyca i Słońca oraz łącząc obrazy uzyskane z powierzchni naszej planety i z przestrzeni kosmicznej, stworzyli niezwykłe zdjęcie.
Połączenie obrazów
Czarne koło na środku zdjęcia, przypominające źrenicę oka, to zaćmienie widziane z perspektywy naszej planety. Powstało przez zakrycie jasnego Słońca przez dość ciemny Księżyc. Dookoła zasłoniętej gwiazdy da się dostrzec koronę słoneczną, co w trakcie całkowitego zaćmienia można przez krótką chwilę zobaczyć z Ziemi i to gołym okiem.
Zazwyczaj korona nie jest dobrze widoczna z dużej odległości od Słońca, jednak naukowcy otrzymany z Ziemi obraz połączyli ze zdjęciem uzyskanym dzięki sondzie NASA - SOHO (ang. Solar and Heliospheric Observatory). Stworzył statek kosmiczny okrążający Słońce wykonał fotografię Słońca w barwach fałszywych. Oznacza to, że w powstałej kompozycji barwnej części widma nie odpowiadają podstawowym składowym koloru obrazu.
Tego typu obserwacje pozwalają na badanie stale zmieniającej się aktywności magnetycznej i w bliskiej oraz dalekiej odległości od Słońca. To właśnie to zjawisko jest odpowiedzialne za występowanie na Ziemi zorzy polarnej.
Autor: zupi/rp / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA