Granatowe "oko" wśród chmur nad Wielką Zatoką Australijską - tak wygląda sfotografowany z orbity antycyklon, który uformował się na południowy zachód od Tasmanii. Za trzy dni ma się zbliżyć do tej wyspy i południowych wybrzeży Australii.
Układ wysokiego ciśnienia tworzący antycyklon sfotografował we wtorek spektroradiometr MODIS znajdujący się na pokładzie satelity Aqua.
Na zdjęciu widać gęste białe chmury otaczające fragment czystego nieba - to obszar wysokiego ciśnienia. Przez to "oko" albo studnię w chmurach możemu dostrzec granatowe wody Wielkiej Zatoki Australijskiej.
W prawym górnym rogu zdjęcia przez chmury przebija się żywa zielona barwa terenów Tasmanii i wyspy King.
Wirują przeciwnie do wskazówek zegara
Antycyklony to systemy wiatrów, w których najwyższe ciśnienie występuje w centrum układu, a najniższe na obrzeżach. Na półkuli południowej wiatry wieją na zewnątrz układu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, nadając ośrodkowi taki kierunek wirowania.
Jesienią antycyklony znad Wielkiej Zatoki Australijskiej często przynoszą zimne powietrze, mgły i silne wiatry. Trasy ich ruchu bywają zmiennne i nieprzewidywalne, mogą też utrzymywać się na jednym obszarze przez wiele dni, a nawet tygodni.
Zbliża się do Tasmanii i Australii
Według Australijskiego Biura Meteorologii widoczny na zdjęciu układ wysokiego ciśnienia przesuwa się powoli na wschód. 10 czerwca ma się znaleźć w pobliżu zachodnich wybrzeży Tasmanii. Może mu towarzyszyć przejście zimnych frontów. Wydano ostrzeżenia dla części wybrzeża.
Autor: js/ŁUD / Źródło: NASA