Wzrasta poziom zanieczyszczeń w wielkich miastach. W warstwie przyziemnej powietrza, do 300-500 metró, koncentrują się zanieczyszczenia, dym. Wcześnie rano w Warszawie zapach spalin był tak silny, że nie można było swobodnie oddychać.
Od kilku dni Polska znajduje się pod wpływem stabilnego i silnego wyżu znad Rosji. Sprowadza on do Polski ze wschodu bardzo mroźne kontynentalne powietrze.
Jeszcze kilka dni temu było ono czyste i rześkie. W związku z nasileniem się na obszarze kraju emisji substancji, pochodzących ze spalania paliw na cele grzewcze, wzrosło stężenie zanieczyszczeń w powietrzu.
Największa ich koncentracja jest przy powierzchni ziemi, co związane jest z prądami osiadającymi w obszarze wyżowym, "tłoczącymi" ku ziemi powietrze zanieczyszczone spalinami z kominów, szczególnie w obszarach silnie zurbanizowanych. Słaby na ogół wiatr, słabe mieszanie powietrza, uniemożliwia rozproszenie się pyłu w atmosferze i przewietrzenie miast.
Więcej toksyn i pyłów
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie podaje, że na stacjach monitorujących jakość powietrza w województwie mazowieckim, zanotowano wzrost wielkości stężeń substancji, największy w przypadku pyłów PM10 i PM2.5.
Pył PM10 i PM2.5 według WIOŚ to mieszanina cząstek stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu, substancji organicznych i nieorganicznych, mogących zawierać substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany.
Pył PM10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, a pył PM2.5 o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 .
Obecnie w Warszawie stężenie jest podwyższone, odnotowuje się od 60 do 110 µg/m3. Poziom alarmowy stężenia dobowego tego pyłu wynosi 200 µg/m3.
Zostańcie w domach
W związku z silnym zanieczyszczeniem powietrza WIOŚ nie zaleca mieszkańcom województwa mazowieckiego długiego przebywania na powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby układu krążenia.
Równie trudna sytuacja jak w Warszawie, jest w innych wielkich miastach Polski, takich jak Kraków, Katowice, Łódź.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo