Ogromne "podniebne drzewo" pokazało się światu


Druga najwyższa budowla świata otwarta - na razie dla prasy. Miesiąc przed udostępnieniem go turystom i mieszkańcom Tokio zawieszony na wysokości 450 metrów taras z przeszkloną podłogą zobaczyli dziennikarze. Uwaga, materiał filmowy dla osób pozbawionych lęku wysokości!

Tokijski Sky Tree (czyli podniebne drzewo) to drugi najwyższy budowla świata. Mierzy 634 metry wysokości. Wyprzedza go tylko dubajski wieżowiec Burdż Chalifa z 829 metrami wysokości.

Sky Tree to najwyższa wieża telewizyjna świata. Udało się jej prześcignąć chińską Canton Tower, mierzącą 600 metrów.

Ziemia - 450 metrów w dół

Budowa wieży zakończyła się w lutym, ale dopiero teraz wpuszczono dziennikarzy na górny taras obserwacyjny na wysokości 450 metrów nad ziemią. To jednocześnie najwyższy taras widokowy Japonii. Łącznie może pomieścić 900 osób. Natomiast niższy o 100 metrów punkt obserwacyjny zmieści nawet 2 tys. osób.

Promyk nadziei

Firma zarządzająca Sky Tree, For Tobu Railway Co., ma nadzieję, że mieszczące się tam sklepy, restauracje, teatr, planetarium i inne atrakcje, przyspieszą powrót turystów do Japonii po marcowym trzęsieniu ziemi w 2011 r.

- Wielu obcokrajowców, opuściło nasz kraj po katastrofie z 11 marca. Tokijska turystyka podupadła. Mamy nadzieję, że Sky Tree będzie skutecznym wabikiem na ich powrót - mówi Yoshihito Imamura, przedstawiciel firmy.

W rok 30 mln odwiedzin?

Firma spodziewa się 5 mln odwiedzających w pierwszym roku i 30 mln dla całego kompleksu, łącznie ze sklepami, w kolejnych latach.

Budowa Sky Tree trwała blisko cztery lata i kosztowała ok. 800 mln dol. Zostanie otwarty dla publiczności 22 maja.

Autor: mm/rs / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości

Jesień na obszarze całej Polski zacznie się słońcem i wysoką temperaturą. W części kraju będzie wręcz gorąco. Pogoda zacznie się zmieniać w połowie następnego tygodnia.

Piękna pogoda niedługo się skończy. Powieje halny, napłynie chłód z północy

Piękna pogoda niedługo się skończy. Powieje halny, napłynie chłód z północy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Polsce trwa walka z powodzią. Zdaniem doktor Iwony Wagner, hydrolożki z Uniwersytetu Łódzkiego, środowisko to nie ozdobnik dodany do naszego życia. - To błękitno-zielona infrastruktura, która pełni bardzo ważną funkcję, również w regulowaniu powodzi i suszy - dodała.

"W pierwszej kolejności musimy myśleć o klimacie"

"W pierwszej kolejności musimy myśleć o klimacie"

Źródło:
PAP

Fala wezbraniowa na Odrze przeszła przez Wrocław i Brzeg Dolny. W sobotę dotrze do Ścinawy. Maksymalne wartości na tej stacji mają zawierać się w przedziale 645-655 centymetrów. Sprawdź, jaki będzie dalszy przepływ fali. 

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południowym zachodzie i zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na ponad 30 stacjach hydrologicznych. Obowiązują również ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia wydane przez IMGW.

Niebezpiecznie na rzekach. Tu są przekroczone stany alarmowe

Niebezpiecznie na rzekach. Tu są przekroczone stany alarmowe

Źródło:
IMGW

Ulewne deszcze doprowadziły do powodzi w środkowej części Japonii. Władze wydały nakaz ewakuacji dla ponad 60 tysięcy osób - podała agencja AFP. Zginęło siedem osób, jedną uznaje się za zaginioną.

Masowa ewakuacja w Japonii. Są ofiary śmiertelne

Masowa ewakuacja w Japonii. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
BBC, Reuters, PAP

Przez prawie dwa miesiące Ziemia będzie miała dwa księżyce - Srebrny Glob i asteroidę 2024 PT5, określaną jako miniksiężyc.

Przez dwa miesiące Ziemia będzie miała dwa księżyce

Przez dwa miesiące Ziemia będzie miała dwa księżyce

Źródło:
PAP, space.com

Pogoda na dziś. Sobota 21.09 w całym kraju przyniesie słoneczną aurę. Nigdzie nie będzie padać. Termometry pokażą do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 21.09. Dzień pełen słońca, będzie nawet 26 stopni

Pogoda na dziś - sobota 21.09. Dzień pełen słońca, będzie nawet 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wioska Wronów nieopodal Lewina Brzeskiego (Opolskie) znalazła się praktycznie pod wodą - relacjonowała reporterka TVN24 Dominika Ziółkowska, stojąc w wodzie sięgającej do ud. Wcześniej w sobotę premier Donald Tusk zapowiedział w czasie odprawy z wojewodami regionów dotkniętych powodzią, że prawdopodobnie jeszcze w sobotę przedstawiciele rządu odwiedzą Głogów, gdzie istnieje ryzyko przelania się wody z Odry przez wały przeciwpowodziowe. W czasie odprawy szef KPRM Jan Grabiec oznajmił, że stanem klęski żywiołowej zostało objętych 749 miejscowości. 57 tysięcy ludzi jest bezpośrednio dotkniętych powodzią.

Tu "żywioł nie miał litości". W tym domu nadal stoi woda

Tu "żywioł nie miał litości". W tym domu nadal stoi woda

Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Stolica Węgier przygotowuje się na nadejście fali kulminacyjnej na Dunaju. Będzie ona niższa niż się spodziewano, ale jednocześnie o wiele bardziej rozciągnięta. Oznacza to, że wysoki poziom rzeki będzie utrzymywał się dłużej niż zapowiadano.

Budapeszt przygotowuje się na falę kulminacyjną na Dunaju

Budapeszt przygotowuje się na falę kulminacyjną na Dunaju

Źródło:
PAP, Reuters

Włoski region Emilia-Romania zmaga się ze skutkami powodzi. Ewakuowano około tysiąca mieszkańców. Służby przeprowadziły setki akcji ratunkowych, niektóre z użyciem śmigłowców. Trwają poszukiwania osoby, która prawdopodobnie utknęła pod jednym z zawalonych domów.

Ludzie uciekali na dachy na północy Włoch

Ludzie uciekali na dachy na północy Włoch

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

W ostatnim roku o ponad trzy metry obniżył się pokryty wielką czapą lodową południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise w Górach Skandynawskich w Szwecji. Jak twierdzą naukowcy, to największy ubytek lodu od 30 lat, a przyczyny tego zjawiska upatrują w rekordowo gorącym sierpniu.

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Źródło:
PAP, Uniwersytet w Sztokholmie

Astronomiczna i kalendarzowa jesień tuż-tuż. W przeciwieństwie do tych drugich początek astronomicznych pór roku zawsze ma ruchomą datę. Kiedy zacznie się jesień w 2024 roku? Sprawdź.

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Geolog Kraju ostrzega przed uaktywnieniem się osuwisk na terenach powodziowych. Wysokie ryzyko pojawienia się niebezpiecznych zjawisk będzie się utrzymywać przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Źródło:
PAP

W zalanych domach w wyniku wysokiej wilgotności mogą rozwijać się niebezpieczne dla człowieka kolonie grzybów - ostrzegają eksperci. Zagrożenie pozostaje wysokie nawet po opadnięciu wody, ponieważ wilgoć utrzymuje się w ścianach przez bardzo długi czas.

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

Źródło:
PAP

- Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście, można było lepiej przygotować się do powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat - stwierdził doktor habilitowany profesor UMCS Stanisław Chmiel. Jego zdaniem należy teraz rozpocząć dyskusję dotyczącą osób mieszkających na terenach zalewowych, choć będą "to bardzo trudne decyzje".

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Źródło:
PAP

W czwartek wieczorem poziom wody w Łabie w Dreźnie osiągnął maksimum i od tego czasu powoli opada - informują niemieckie media. Niepokój budzi teraz sytuacja na Odrze, po której z południa Polski przesuwa się fala kulminacyjna.

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Źródło:
PAP

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Ogień trawi Portugalię. Rząd otrzymał w ostatnich dniach wiele dowodów, że szalejące od weekendu w tym kraju pożary terenów leśnych i łąk to często dzieło podpalaczy.

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW