Nawet 200 mln lat liczą sobie zarodki dinozaurów, które odkryto w Chinach. To czyni je najstarszymi na świecie. Jak się okazało, odnaleziono embriony lufengozaurów.
"Odkryliśmy najstarsze na świecie zarodki dinozaurów. Wiek pochodzących z Chin embrionów to 190-200 mln lat" - informuje międzynarodowy zespół naukowców na łamach tygodnika "Nature". Ponieważ około 20 skamieniałych zarodków zachowało się w różnych stadiach rozwoju, badacze będą mieli doskonałą okazję do sprawdzenia, jak postępował rozwój tych gadów naczelnych.
To lufengozaury
Ponadto zauważono, że najstarsze embriony to embriony lufengozaurów - żyjących we wczesnej jurze na terenie chińskiej prowincji Junnan ośmiometrowych dinozaurów o długich szyjach, którym zdarzało się poruszać na dwóch nogach.
Co świadczyło o tym, że skamieniałości to rzeczywiście zarodki lufengozaurów? Po pierwsze - analiza ich tkanek. Drugim argumentem "za" był także fakt, że w pobliżu znaleziono szczątki dorosłego lufengozaura. Badania prowadzone w obrębie stanowiska paleontologicznego wykazały, że w okolicy znajdowało się gniazdo tych dinozaurów.
Często się rozmnażały
Z badań wynika też, że lufengozaury (a co za tym idzie - pewnie także inne dinozaury) rosły niezwykle szybko i często się rozmnażały. To dzięki tym dwóm właściwościom te gady naczelne wzięły we władanie naszą planetę na dziesiątki milionów lat.
Autor: map/rs / Źródło: PAP, Nature