- Nawet odchody mogą odgrywać ważną rolę w przewidywaniu zmian klimatu - mówi prof. Mark Hodson z University of York, który badał odchody dżdżownic. Wynika z nich, że można z nich odczytać, jakie zmiany klimatyczne zachodziły na przestrzeni tysięcy lat.
Połączony zespół naukowców z University of York i University of Reading odkrył, że znajdujące się w odchodach dżdżownic lub ich skamieniałościach drobne granulki kalcytu odgrywają ważną rolę w prognozowaniu warunków termicznych na Ziemi. Bowiem w zależności od temperatury nieco zmienia się wewnętrzna struktura tego minerału. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Geochimica et Cosmochimica Acta".
Odchody idealnym wskaźnikiem termicznym?
Naukowcy przeprowadzili badania, które polegały na przechowywaniu pierścienic w różnych temperaturach. Następnie zanalizowali kalcyt znajdujący się w próbkach odchodów dżdżownic. Na ich podstawie stwierdzono, że minerał znajdujący się w odchodach różni się w zależności od tego, w jakiej temperaturze przebywała dana dżdżownica.
W ten sposób doszli do wniosku, że granulki kalcytu są idealnym obrazem warunków termicznych podczas życia danego zwierzęcia. Dzięki nim naukowcy mogą prześledzić zmiany klimatu Ziemi w ciągu tysięcy lat.
Spojrzenie w przeszłość
Na skamieniałych odchodach pierścienic przeprowadzone zostały testy izotopowe, w których monitorowano ruch i temperaturę cząstek kalcytu. Tym badaniem naukowcy potwierdzili, że każda z granulek jest "oznaczona" przez temperaturę.
- Istnieje wiele sprzecznych teorii na temat tego, dlaczego dżdżownice produkują kalcytowe granulki. Dotąd te cząsteczki postrzegane były jako biologiczna ciekawostka, a nie element, który może prognozować zmiany klimatyczne. Jak jednak widać, nasze badania pokazują, że nawet odchody mogą odgrywać ważną rolę w przewidywaniu zmian klimatu - powiedział uczestnik badań, prof. Mark Hodson z University of York.
Autor: kt/rs / Źródło: "Daily Mail"