Obalamy siedem szkolnych "faktów". Nie jest tak, jak nas uczono

Symulacja połączenia dwóch czarnych dziur
Symulacja połączenia dwóch czarnych dziur
NASA/C. Henze
Symulacja połączenia dwóch czarnych dziurNASA/C. Henze

Pewnych rzeczy, które usłyszeliśmy w szkole, mimo najszczerszych chęci nie udaje się oduczyć. Mowa tu o tak zwanej wiedzy potocznej, która uległa dezaktualizacji, oraz o mitach, które warto regularnie weryfikować. Poniżej znajdziesz te najczęstsze "wielkie pomyłki".

Oto niektóre z informacji z wiedzy szkolnej, które zdążyły się zdezaktualizować lub też nigdy nie wyszły poza fikcję lub przypuszczenie.

Czy Pluton jest planetą?

O tym, że dziewiąta planeta istnieje, wiemy już od XIX wieku. W 1906 roku Percival Lowell - fundator obserwatorium własnego imienia w Arizonie - przyczynił się do powstania projektu naukowego. który miał na celu ustalenie dokładnej lokalizacji tajemniczej "Planety X".

Jak się okazało, już w 1930 roku odnalazł ją 23-latek Clyde Tombaugh, którego zadaniem było systematyczne porównywanie ze sobą zdjęć nieba w poszukiwaniu przemieszczających się po nim obiektów. Planeta uzyskala miano Pluton, a to po rzymskim bóstwie zaświatów.

Niestety, w 2003 roku w pewnej odległości za plutonem natrafiono na ślad większej niż Pluton planety, którą sam jej odkrywca nazwał Eris. Wówczas gremia akademickie zdecydowały się naradzić nad tym, co zasługuje, a co nie zasługuje na kategorię planety.

Jak się okazuje, Eris nie spełniła tych wymagań. Pluton natomiast został zdegradowany do rangi planety karłowatej.

Jest jednak nadzieja: badacze od niedawna obradują nad tym, czy nie przywrócić Plutonowi rangi pełnoprawnej planety.

Pluton - dziewiąta planeta od Słońca? (źródło: VisualHunt/Kevin M Gill)Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

Czy diament to najtwardsza znana nam substancja?

Od 2009 roku jesteśmy świadomi istnienia dwóch substancji twardszych od diamentu: lonsdejlitu oraz WBT - odmiany azotku boru o strukturze przypominającej diament, która powstaje podczas erupcji wulkanów. Lonsdejlit - osobna odmiana polimorficzna węgla powstająca pod wpływem szokmetamorfizmu - jest o 58 procent wytrzymalsza niż diament.

W 2013 roku amerykańscy naukowcy na łamach czasopisma Nature opublikowali wyniki badań, w ramach których utworzyli wyjątkowo wytrzymały, wzmocniony nanotechnicznie sześcienny azotek boru, który jest wytrzymalszy nawet od dwóch wymienionych wcześniej substancji.

Czy czarownice z Salem spłonęły na stosie?

W amerykańskich szkołach jedną z lektur obowiązkowych jest dramat "Czarownice z Salem" Arthura Millera; w nim też pojawia się słynna scena palenia czarownic. Niestety, obraz który trwale zapisał się w zbiorowej pamięci, zawiera sporo przekłamań. Jednym z nich jest to, że czarownice nie spłonęły na stosie, lecz zawisły na stryczku.

Zdaniem Richarda Traska, archiwisty miejskiego w Danvers, czarownice skazane na śmierć w procesie o czary, zmarły właśnie w ten sposób. Trask swej tezy postarał się dowieść w książce "Wiedźmia histeria w Salem".

W czasach, gdy doszło do procesów, Nowa Anglia wciąż przestrzegała angielskiego prawa, a tym samym karą za praktyki czarnoksięskie była śmierć przez powieszenie - a nie, jak przyjęło się sądzić, śmierć w płomieniach.To w kontynentalnej Europie przyjęło się skazywać na stos i tu właśnie ma źródło to nieporozumienie.

Czy piramidy wznieśli niewolnicy?

Ta rozpowszechniona pomyłka ma się wyjątkowo dobrze i oby ją obalić, interweniowały środowiska naukowe. Amihai Mazar, profesor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jeruzalem:

- Żydzi nie mogli zbudować tych piramid, ponieważ Żydzi wówczas nie istnieli - stwierdził kategorycznie. Szereg badań archeologicznych wykazał, że to egipscy robotnicy stworzyli piramidy.

Rekrutowano ich spośród ubogich rodzin, a z badań okolicznych nekropoli wynika, że byli oni traktowani ze znacznie większym szacunkiem, niż mogłoby to się wydawać w przypadku niewolników.

Czy piramidy wznieśli niewolnicy? (źródło: Visualhunt/fruitblidnis)Visualhunt (CC BY-SA 2.0)

Czy kartkę można złożyć tylko siedem razy?

W niektórych szkołach za pewnik uznaje się to, że nie sposób złożyć kartki A4 więcej niż siedmiokrotnie. Studentka kalifornijskiego liceum Britney Gallivan poddała to pod wątpliwość.

Wraz z grupką wolontariuszy udało jej się złożyć wpół arkusz papieru toaletowego, i to aż jedenaście razy. Dowiodła tym samym, że wszystko zależy od grubości tejże kartki, a także rodzaju papieru, z jakiego została wykonana.

W 2012 roku grupce studentów z liceum w Massachusetts udało się złożyć arkusz papieru aż trzynastokrotnie.

Czy Wielki Mur Chiński widać z kosmosu?

Przyjęło się sądzić, że z Księżyca lub ze stacji kosmicznej widać nawet Wielki Mur Chiński - jest to, niestety, całkowicie mylna informacja, która po raz pierwszy ujrzała światło dzienne już w 1938 roku.

W 2003 roku wątpliwości rozwiał pierwszy chiński astronauta, Yang Liwei, który przyznał, że z perspektywy kosmosu nie widać Muru. Zdjęcia, które obiegły internet, są tak naprawdę efektem pewnego konsensusu: jest możliwe zrobienie zdjęcia Chińskiego Muru z kosmosu, jednak tylko wówczas, gdy znajduje się na nim śnieg, a zdjęcie robione jest kamerą o dużym przybliżeniu. A i to jedynie ze stacji kosmicznej - Księżyc to zupełnie inny temat.

- Jedyne, co widać z powierzchni księżyca, to piękna biało-niebieska sfera z plamami przeświecającej zieleni i żółci- stwierdził astronauta NASA Alan Bean. - W tej skali nie widać niczego, co wyszło spod ludzkiej ręki - dodał.

Tym, którzy upierają się, że przecież z satelitów na orbicie Ziemi widać podobne struktury, w sukurs może przyjść informacja, że nie jest to kosmos.

Czy Wielki Mur widać z kosmosu? (źródło: VisualHunt: McLac)Visualhunt (CC BY-SA 2.0)

Czy istnieje więcej niż pięć królestw natury?

Nauczyciele mogą upierać się przy pięciu - lub trzech - królestwach natury - roślin, zwierząt i bakterii - oraz, czasami, grzybów i protistów.

Niestety, od czasów, gdy ten system klasyfikacji został utworzony, zdążył się zdezaktualizować. Odkrywamy nowe gatunki, niektóre z nich znacznie bardziej złożone, niż można było oczekiwać kilkaset, a nawet kilkadziesiąt lat temu.

Dziś wiemy również o archeonach - drobnych, pierwotnie bezjądrowych jednokomórkowcach, a także o bakteriach właściwych (eubakteriach), który to termin obejmuje wszystkie prokarionty niebędące archeonami. Niektórzy naukowcy są skłonni nawet rozdzielić eubakterie na dwa osobne królestwa, a także wyodrębnić chromisty z grupy protistów.

Autor: sj/aw / Źródło: Science Alert

Pozostałe wiadomości

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej cztery osoby zginęły w wyniku powodzi, które nawiedziły południowo-wschodnią Australię. Jak podały lokalne media, około 50 tysięcy osób pozostaje odizolowanych od świata, wiele regionów nie ma także prądu. Służby apelują do mieszkańców o cierpliwość.

Powodzie odcięły od świata 50 tysięcy ludzi

Powodzie odcięły od świata 50 tysięcy ludzi

Źródło:
PAP, ABC News

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed ulewami. W części kraju intensywne opady deszczu utrzymają się przez cały dzień. Sprawdź, gdzie spodziewane są najgroźniejsze warunki pogodowe.

Uwaga, miejscami może lać przez cały dzień. Alarmy IMGW

Uwaga, miejscami może lać przez cały dzień. Alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 23.05 przyniesie umiarkowane i duże zachmurzenie, a także opady deszczu. W całym kraju będzie chłodno, a termometry wskażą maksymalnie 16 stopni.

Pogoda na dziś - piątek 23.05. Przydadzą się parasole, na termometrach do 16 stopni

Pogoda na dziś - piątek 23.05. Przydadzą się parasole, na termometrach do 16 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

W weekend pogoda w Polsce kształtowana będzie przez niż Magnus. Przyniesie on pochmurną aurę, a miejscami przelotne opady deszczu. - Od niedzieli kraj dostawać się ma pod wpływ zachodniej cyrkulacji - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Sprawdź, co to dla nas oznacza.

Wir niżowy Magnus przyniesie chmury i deszcz w weekend. Co będzie później?

Wir niżowy Magnus przyniesie chmury i deszcz w weekend. Co będzie później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

W 2024 roku bezpowrotnie straciliśmy 6,7 miliona hektarów dziewiczych lasów tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia całej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwyższy od co najmniej 20 lat.

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Źródło:
PAP

Pan Szymon z Władysławowa (województwo pomorskie) we wtorek wybrał się do Wejherowa. Pod tamtejszym szpitalem miał okazję podziwiać dwa białe daniele.

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Źródło:
Kontakt24

Fale upałów nie odpuszczają w Meksyku. W wielu stanach temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki są tragiczne - od początku roku potwierdzono już sześć zgonów i 400 przypadków udaru słonecznego. Służby meteorologiczne i sanitarne apelują o ostrożność.

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Naukowcy ostrzegają: ponad trzy i pół tysiąca gatunków zwierząt jest zagrożonych globalnym ociepleniem. Jak wynika z analiz badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, w dużej mierze dotyczy to gatunków morskich.

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

Źródło:
PAP

Władze włoskiego regionu Umbria stworzyły na jeziorze Trazymeńskim sztuczną, pływającą wyspę wyłapującą gatunek podobnych do komarów owadów. Owady te od lat są utrapieniem okolicznych mieszkańców i przybywających w ten rejon turystów.

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Źródło:
PAP, ANSA, tvn24.pl

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon - przekazała Sarah Walker z firmy SpaceX Elona Muska.

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Aktualizacja:
Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Temperatura maksymalna na Grenlandii była w poniedziałek wyższa niż w Polsce. Termometry w południowej części wyspy pokazały prawie 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest na Islandii, gdzie niedawno padł majowy rekord temperatury.

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Źródło:
IMGW, Copernicus, tvnmeteo.pl

Gromy dźwiękowe powstające podczas startu rakiet SpaceX mogą przypominać niewielkie trzęsienia ziemi. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, moment startu bywa słyszalny - lub odczuwalny - nie tylko w sąsiedztwie bazy kosmicznej. Typ gromu zależy od wielu czynników.

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Źródło:
Acoustical Society of America

Organizacja non profit CEEW opublikowała we wtorek niepokojący raport. Wynika z niego, że blisko 60 procent indyjskich dystryktów, zamieszkanych przez trzy czwarte ludności kraju, jest narażonych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko związane z ekstremalnymi upałami. Rosnąca temperatura powietrza i wilgotność względna mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców Indii.

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Źródło:
Reuters, ceew.in

Piorun uderzył w zaparkowany radiowóz. Moment zarejestrowała kamera bezpieczeństwa obserwującą parking przed komisariatem. Do zdarzenia doszło podczas burzy, która przechodziła w poniedziałek nad stanem Oklahoma.

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Źródło:
News on 6, Newcastle Emergency Management

Ponad 700 strażaków walczy z pożarem Greer Fire, jaki wybuchł na północnym wschodzie Arizony. Do tej pory ogień strawił już ponad osiem tysięcy hektarów terenu. W regionie obowiązują lokalne stany wyjątkowe. Służby ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów.

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
ABC News, AZ Dept. Forestry and Fire Management

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl